• PLAN LEKCJI

          • UWAGA

            OD PONIEDZIAŁKU 16.11.2020

            ZMIENIA SIĘ PLAN LEKCJI.

            NOWY PLAN JEST DOSTĘPNY NA STRONIE.

            DYREKCJA PROSI UCZNIÓW

            O ZAPOZNANIE SIĘ ZE ZMIANAMI

          • Komunikat Dyrektora LO im. KEN w Przasnyszu z dnia 9.11.2020 w sprawie organizacji konsultacji dla uczniów oraz wywiadówek i konsultacji dla rodziców w okresie od 9.11.2020 r. do 29.11.2020 r.

          • Komunikat Dyrektora LO  im. KEN w Przasnyszu z dnia 9.11.2020

            w sprawie organizacji konsultacji dla uczniów oraz wywiadówek i konsultacji dla rodziców w okresie od 9.11.2020 do 29.11.2020

            1/ Wywiadówki dla rodziców poszczególnych klas, zgodnie z obowiązującym harmonogramem, odbywać się będą 16.11.2020 w godzinach 16.-16.30, za pośrednictwem platformy Teams (rodzice/prawni opiekunowie korzystają z kont uczniów).

            2/ W uzasadnionych sytuacjach (po uzgodnieniu z rodzicami) i po uzyskaniu zgody dyrektora szkoły wychowawca może przeprowadzić wywiadówkę w innym terminie.

            3/ Indywidualne konsultacje dla rodziców z wykorzystaniem ww. platformy lub innych środków bezpiecznej komunikacji elektronicznej odbywać się będą 16.11.2020 w godz. 16.30-17.30 lub w innym terminie, po uprzednim uzgodnieniu z wychowawcą.

            4/ Konsultacje dla uczniów klas I-II mogą odbywać się tylko w trybie zdalnym, po uprzednim uzgodnieniu z nauczycielem prowadzącym zajęcia z danego przedmiotu.

            5/ Szczegółowe zasady organizacji konsultacji dla uczniów klas maturalnych określa  Procedura przebywania uczniów i pracowników liceum  podczas konsultacji w okresie od 9.11.2020 do 29.11.2020 r. stanowiąca załącznik do niniejszego komunikatu.

            Procedura_przebywania_uczniow_i_pracownikow_liceum__podczas_konsultacji_w_okresie_od_9.11._do_29.pdf

            Radosław Waleszczak

          • LICEUM PAMIĘTA: WOJNA POLSKO-BOLSZEWICKA

          • Wojna polsko-bolszewicka to ważny rozdział w dziejach naszego kraju. Była pierwszym egzaminem dojrzałości  narodowej i odpowiedzialności, do którego stanęli Polacy w odrodzonej ojczyźnie.

             

            Jeszcze zanim wojna dotarła na Mazowsze mieszkańcy mazowieckich miast i wiosek szykowali się do walki. Wobec zbliżającego się zagrożenia bolszewickiego zaczęto mobilizować energię całego społeczeństwa. Zaczęto organizować Obywatelskie Komitety Obrony Państwa. W powiecie przasnyskim taki komitet zaczęto organizować 25 lipca. Inicjatorem akcji był właściciel majątku w Obrębie Józef Holnicki-Szulc. W radzie Komitetu znaleźli się również Stanisław Bryła - starosta, Bronisław Keczmerski – gospodarz, Tomasz Wieciński – rzemieślnik, Stanisław Żurawski – ziemianin. Oprócz zbiórek pieniędzy, komitety prowadziły również agitacje na rzecz zaciągania się do polskiego wojska. Zgłaszali się starzy i młodzi, chłopi, rzemieślnicy i szlachta. Entuzjazm był ogromny. Pochodzący spod Przasnysz arcybiskup Aleksander Kakowski w swoich wspomnieniach pisał: poszła szlachta średnia i drobna, niemal wszystka na własnych koniach. Z mojej rodziny poszło czterech Kakowskich, dwóch Ossowskich, dwóch Wilmanów, Jankowski, prawie wszyscy co byli zdolni do boju […]. Już od jesień 1918 w wojsku służyło wielu obywateli naszego miasta. Przede wszystkim byli to członkowie byłej Polskiej Organizacji Wojskowej, którzy w listopadzie 1918 r. rozbrajali Niemców, a następnie zgłosili się na ochotnika do armii. W większości zaciągnęli się do 32 Pułku Piechoty, który formował się w Ciechanowie.

             

            W pierwszych dniach sierpnia 1920 r. działania wojenne dotarły do terenów powiatu przasnyskiego. Znalazł się on pasie natarcia bolszewickiej 4 Armii Szuwajewa i wchodzącego w jej skład 3 Korpusu Konnego Gaj Chana Bżyszkiana. To właśnie kozacy z tej siejącej postrach formacji zajęli Przasnysz dniu 7 sierpnia. Po zajęciu miasta przez bolszewików nastąpił okres dwutygodniowej (07.08-21.08) okupacji, wypełnionej grabieżami i gwałtami na ludności cywilnej. Podobnie jak w innych miastach, przy współdziałaniu miejscowych komunistów, utworzony został komitet wojskowo-rewolucyjny, tzw. rewkom. Jego członkami zostali m. in. Jan Kaszewski i Alfons Ludomir Morawski. Pierwszy z nich był murarzem z Warszawy ożenionym w Przasnyszu, przed wkroczeniem bolszewików prowadził działalność wywiadowczą i dywersyjną. Za swoje czyny został później skazany przez sąd wojskowy na karę śmierci i rozstrzelany na zamku w Ciechanowie. Drugi w latach 1918-1920 prowadził w Przasnyszu prywatne gimnazjum i już wówczas nie ukrywał swoich komunistycznych poglądów, o czym pisała ówczesna prasa lokalna. Opuścił miasto razem z wycofującymi się oddziałami bolszewickimi.  Aktywnym członkiem rewkomu w Chorzelach był Abraham Michał Adler. Po wsiach, natomiast, energiczną agitację komunistyczną prowadził Jan Wewerko. Jednym z dramatyczniejszych wydarzeń z okresu bolszewickiej okupacji było uprowadzenie, w charakterze zakładników, na wschód kilkorga spośród najważniejszych obywateli Przasnysza. Wywiezieni  zostali burmistrz Maciej Żmijewski, aptekarz Karol Szymański, adwokat Stefan Połomski, kupiec Franciszek Ruszczyński, weterynarz Mączewski, rolnik Jan Wróblewski, kowal Tomasz Wieciński, urzędnik Jan Keczmerski. Do kraju, dopiero po 1922 r., wrócili jedynie Połomski i Ruszczyński.

             

            W trzeciej dekadzie sierpnia Przasnysz stał się ważnym punktem na mapach sztabowych. Po odrzuceniu wojsk bolszewickich spod Warszawy i zwycięskich bojach nad Wkrą, bolszewickie armie rozpoczęły pośpieszny odwrót. W najtrudniejszym położeniu znalazła się, wysunięta najbardziej na zachód, 4 Armia Szuwajewa. Wobec szybkich postępów wojsk polskich istniała szansa na jej otoczenie i całkowite zniszczenie. Jedyna droga odwrotu wiodła przez Przasnysz i Chorzele. Utrzymanie bądź utrata tych miast była więc dla bolszewików kluczowe. Zdawało też sobie z tego doskonale sprawę dowództwo polskie. Zadanie zdobycia miasta w dniu 21 sierpnia powierzono 202 Ochotniczemu Pułkowi Piechoty ze składu Dywizji Ochotniczej płk. Adama Koca. Dowództwo pułku znajdowało się w Lesznie. Tak atak na miasto opisywał w raporcie kpt. Czeszejko-Sochacki: Intensywność ostrzału wskazywała, że dysponuje on przeważającymi siłami, niezbędne okazało się przegrupowanie własnych pododdziałów, podciągnięcie odwodów. […] Kompanię odwodu podciągnąłem do koszar, stamtąd zaś 6-tą kompanię wysłałem do dyspozycji d-cy 1 kompani z rozkazu przeprowadzenia szturmu wzdłuż północnej części miasta i odcięcia drogi na Chorzele, kompanię zaś 7-mą poprowadziłem rowami przydrożnymi głównej ulicy przedmieścia […] do szturmu na bolszewików ukrytych w opłotkach. Szturm wypadł świetnie i po krótkiej walce na bagnety i ręczne granaty linia bolszewicka została przełamana i w panice opuszczała miasto. Kompania 1, 6 i 7 weszły na północny i zachodni koniec miasta. Połowa 2 kompanii w tymże czasie razem z grupą ppor. Rusieckiego zajęła cmentarz i południowy kraniec miasta. Przeszło 100 jeńców i inna zdobycz wojenna trafiła do rąk naszych. Pozostali bolszewicy wycofali się na południowy zachód od Przasnysza.

            Na tym jednak walki o miasto się nie zakończyły. Wkrótce do kontrataków na miasto przeszły oddziały 15 Armii Korka. Przasnysz został ponownie zajęty przez bolszewików. Dopiero kontruderzenie 202 pułku, wspierane przez 2 Syberyjski Pułk Piechoty i 76 Lidzki Pułk Strzelców spowodowało, że miasto zostało ostatecznie zdobyte. Po wyparciu bolszewików z Przasnysza w dniu 23 sierpnia Brygada Syberyjska stoczyła całodzienną, krwawą walkę z próbującą przebić się na wschód konnica Gaj Chana. Kawalerzyści Gaja zamordowali pod Chorzelami, wziętych do niewoli, 73 żołnierzy  ppor. Mieczysława Karczewskiego z 1 Syberyjskiego Pułku Piechoty

             

            Pamięć o wydarzeniach 1920 roku na ziemi przasnyskiej były pielęgnowane w latach II Rzeczpospolitej. Nazwa „PRZASNYSZ 21-22 VIII 1920” pojawiła się na jednej z tablic, odsłoniętego 1925 roku, Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

             

            W okresie międzywojennym na przasnyskim cmentarzu wybudowano Mauzoleum, w którym spoczęli obok siebie powstańcy styczniowi Palemon Nowicki i Stefan Cielecki oraz 6 znanych i 15 nieznanych żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej.

             

            Na grobie żołnierzy pochowanych na cmentarzu w Chorzelach, dzięki ofiarności społeczeństwa, w roku 1923 postawiono pomnik, a w roku 1931 wmurowano przed pomnikiem tablicę marmurową z napisem „Bohaterom brygady syberyjskiej, poległym na polu chwały pod Chorzelami, dnia 23 sierpnia 1920 r. w obronie ojczyzny i wolności. Spoczywają por. Karczewski i 73 szeregowych”. Fundusze na tablicę zostały zebrane przez amatorskie kółko teatralne funkcjonariuszy straży granicznej z Chorzel.

            Grupa przasnyskich harcerzy. Wśród nich ochotnicy na woję polsko-bolszewicką. Muzeum Historyczne w Przasnyszu, sygn. MHP/HA/3577

            Zdobycie Przasnysza w dniu 22 sierpnia 1920 r. przez oddziały 202 Ochotniczego Pułku Piechoty. Centralne Archiwum Wojskowe, Relacje, sygn. 400.679

            Pułkownik Adam Koc, dowódca Dywizji Ochotniczej.

            Nabożeństwo dziękczynne w związku z zakończeniem wojny polsko-bolszewickiej w Warszawie. Marszałek Polski Józef Piłsudski (2. z lewej) oraz ksiądz kardynał Aleksander Kakowski (1. z lewej) udają się do katedry na nabożeństwo, 17.03.1921 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe

             

             

            Pragnę wyrazić podziękowania Panu Bartoszowi Drejerskiemu – pracownikowi Muzeum Historycznego w Przasnyszu – za udostępnienie materiałów.

            opracował: Zdzisław Zdziarski

          • ZMIANA PLANU LEKCJI

          • UWAGA UCZNIOWIE I NAUCZYCIELE!!!

            OD 2 LISTOPADA NASTĘPUJE ZMIANA PLANU LEKCJI

            NOWY PLAN JEST OPUBLIKOWANY NA STRONIE SZKOŁY

          • POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA

          • W związku ze zmianą organizacji pracy szkoły od 19.10.2020 r. wszelkie kwestie związane z zapewnieniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej realizowane będą w trybie zdalnym. Pedagog szkolny lub psycholog, po wcześniejszym kontakcie mailowym lub telefonicznym ze strony ucznia lub rodzica, uzgodnią termin konsultacji na platformie TEAMS.

             

            Pedagog szkolny: 

            kris_zal@loken-przasnysz.pl

            tel.  29 7522336

            Psycholog:  

            tel.  511790706

            karorlowska@loken-przasnysz.pl

          • UWAGA UCZNIOWIE I RODZICE

          • Komunikat Dyrektora

            Liceum Ogólnokształcącego

            im. KEN w Przasnyszu

            z dnia 16 października 2020 r.

            w sprawie organizacji zajęć od 19.10. 2020 r. (poniedziałek)

            Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną, stosownie do decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 15.10. 2020 r. oraz na podstawie §2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12.08. 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. 2020 r. poz. 1389) zajęcia będą realizowane z wykorzystaniem technik i metod kształcenia na odległość (tzw. tryb zdalny). Powyższe obowiązuje od 19.10. 2020 r. do odwołania.

            Dyrektor LO im. KEN

            /-/ Radosław Waleszczak

          • PRZYGOTOWUJEMY SIĘ DO ŚWIĘTA PATRONA SZKOŁY

          • Każda klasa proszona jest o napisanie tekstu (ciekawego, dowcipnego) do ulubionego (znanego!) utworu muzycznego. Tematem ma być codzienne życie KENa.

            Nasi nauczyciele są mistrzami ciętej riposty i wielu złotych myśli. Uczniowie z poszczególnych klas proszeni są o przygotowanie stosownych napisów prezentujący ten rodzaj radosnej twórczości grona pedagogicznego.

            Planujemy ją wyeksponować na szkolnych korytarzach jako quiz dla nauczycieli.

            W dniu Święta Szkoły prosimy tych uczniów, którzy mają stroje z logo szkoły, o ich założenie. Pozostałych uczniów obowiązuje strój galowy.

            Ten dzień będzie inny od wszelkich dotychczasowych obchodów, ponieważ elementem naszych strojów będą maseczki. Zachęcamy uczniów do przekazania miłego słowa dla wszystkich pracowników szkoły lub o samej szkole. "Wytatuujcie" je na Waszych maskach!

            Przygotowujemy w tym dniu dla uczniów niespodziankę z nagrodami. ale o tym na razie cicho sza!

            Organizatorki

          • NAJLEPSI ABSOLWENCI

          • 6 września 2020 r. podczas tegorocznego Święta Plonów, Starosta Przasnyski uhonorował nagrodami pieniężnymi najlepszych maturzystów szkół średnich z terenu powiatu. Wśród nich znalazły się trzy reprezentantki naszego liceum: Julita Maria Głodkowska, Wiktoria Amenda i Aleksandra Sienda.

            Nagrodzonym składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów, już na poziomie akademickim.

            Dyrekcja

            LO im. KEN w Przasnyszu

          • PROGRAM ERASMUS JUŻ ZA NAMI

          • Przez ostatnie dwa lata uczniowie naszego liceum brali udział w jednym z najbardziej ekscytujących międzynarodowych programów edukacyjnych związanych z wymianą młodzieży – unijnym programie Erasmus +. Projekt zakończył się 31 sierpnia. Powoli czas więc na pierwsze podsumowania tego, co udało się zyskać w minionych 24 miesiącach.  

            Oficjalnie projekt rozpoczął się 1 września 2018 roku. Przasnyskie liceum uczestniczyło w Erasmusie razem ze szkołami z Francji i Niemiec. Kilkadziesięcioro naszych licealistów brało udział w całym szeregu zajęć, spotkań, zadań prowadzonych zdalnie – ale przede wszystkim w dwóch bardzo ciekawych wyjazdach za granicę. W marcu 2019 roku nasi uczniowie odwiedzili miasteczko Saint-Maixent L’Ecole na południu Francji. Pół roku później, w październiku 2019 roku, spędzili niemal tydzień w Monachium. Były to niezwykłe chwile dla wielu naszych uczniów. Pozostały po nich fantastyczne wspomnienia, a być może także znajomości nawiązane na całe życie.

            Żałować tylko można, że nasi partnerzy z Francji i Niemiec nie mogli do nas przyjechać z rewizytą – planowany wyjazd zbiegł się akurat z wybuchem epidemii koronawirusa. Niemniej dwuletni projekt należy zapisać jako duży plus dla naszej społeczności szkolnej. 

            Poniżej przedstawiamy link do filmu, który jest skrótowym zapisem naszych zagranicznych wojaży i spotkań w ramach tzw. mobilności.

            FILM

             opracował Michał Wiśnicki

          • ZEBRANIA Z RODZICAMI

          • PLAN ZEBRAŃ WYCHOWAWCÓW Z RODZICAMI WE WRZEŚNIU 2020 R.


             

            I A1- 16.09.2020 r. godz. 16:30 sala 38

            I B1 – 08.09.2020 r. godz. 17:00 Aula

            I C1 – 09.09.2020 r. godz. 16:30 sala 38

            I G1 – 10.09.2020 r. godz. 16:00 sala 33


             

            II A – 09.09.2020 r. godz. 18:00 Aula

            II B – 14.09.2020 r. godz. 16:00 sala 38

            II C – 17.09.2020 r. godz. 16:00 Aula

            II G – 16.09.2020 r. godz. 16:00 Aula


             

            II A1 – 14.09.2020 r. godz. 16:00 Aula

            II B1 – 10.09.2020 r. godz. 16:00 Aula

            II C1 – 11.09.2020 r. godz. 16:30 Aula

            II G1 – 10.09.2020 r. godz. 17:00 sala 38


             

            III A - 08.09.2020 r. godz. 17:00 sala 38

            III B – 10.09.2020 r. godz. 16:00 sala 34

            III C – 10.09.2020 r. godz. 17:00 sala 2

            III E – 08.09.2020 r. godz. 17:00 sala 34

            III G – 09.09.2020 r. godz. 16:00 sala 34

            Zebrania odbywają się w reżimie sanitarnym (dezynfekcja, maseczki)

             

            Dyrektor LO im. KEN
            /-/
            Radosław Waleszczak


             


             

          • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

          • PLAN SPOTKAŃ KLASOWYCH Z WYCHOWAWCAMI
            W DNIU 1 WRZEŚNIA 2020 r.

             

            GODZ. 9:00

            I A1 – J. KAMIŃSKA - SALA 25

            I B1 – M. BOBROWSKA-OSTASZEWSKA – AULA

            I C1 – O. MIKULSKA - SALA 9

            I G1 – M.ROZICKI – SALA 33

             

            GODZ. 10:00

            II A1 – D. WOJTALA – SALA 38

            II B1 – Z. ZDZIARSKI – SALA 26

            II C1 – Z. SZTUC – SALA 17

            II G1 – M. ANDRYCHOWSKA-BIAŁOBRZESKA – SALA 18

             

            GODZ. 11:00

            II A – P. GRABOWSKI – SALA 10

            II B – J. WIŚNIEWSKA – SALA 31

            II C – K. ZAŁĘSKI – SALA 32

            II G – E. TYNIECKA – SALA 3

             

            GODZ. 12:00

            III A – M. MIKULSKI – SALA 11

            III B – A. GRUSZKA – SALA 22

            III C – M. WIŚNICKI – SALA 4

            III E – A. NACHTYGAL – SALA 6

            III G – G. ROGOWSKA – SALA 34

             

            PROSIMY O ZACHOWANIE ZASAD REŻIMU SANITARNEGO (MASECZKI, DYSTANS, DEZYNFEKCJA RĄK PRZY WEJŚCIU DO SZKOŁY)

            Wejście do budynku szkoły od ul. Św. St. Kostki i dziedzińca

             

          • UWAGA ABSOLWENCI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

          • Dyrekcja Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Przasnyszu informuje, że  lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia do szkoły do klas pierwszych na rok szkolny 2020/2021 zostanie opublikowana na stronie szkoły w dniu 12 sierpnia 2020 r.

          • ABSOLWENCI KLAS MATURALNYCH!

          • Szanowni Państwo,
            odbiór świadectw maturalnych odbywać się będzie w dniu 12 sierpnia 2020 r. zgodnie z poniższym harmonogramem:
            klasa III A- godzina 9:00
            klasa III B- godzina 10:00
            klasa III C- godzina 11:00
            klasa III D- godzina 12:00
            klasa III G- godzina 13:00
            absolwenci z lat ubiegłych- godzina 14:00

            Odbierający świadectwa zobowiązani są:
            - zachować odstęp co najmniej 2 metrów od kolejnej osoby,
            - posiadać maseczkę i rękawice ochronne oraz długopis do
              podpisania odbioru świadectwa.
            Odbiór świadectw odbędzie się w sali gimnastycznej (wejście od strony dziedzińca).

             

            Z poważaniem

            Dyrektor LO im. KEN

    • Kontakty

      • Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Przasnyszu
      • 29 752-23-36 29 752-26-18
      • Św. St. Kostki 15 06-300 Przasnysz Poland
      • DYREKTOR PRZYJMUJE INTERESANTÓW W KAŻDY PONIEDZIAŁEK W GODZINACH 9.00-10.30 LUB W INNYCH TERMINACH PO UZGODNIENIU TELEFONICZNYM
  • Galeria zdjęć

      brak danych