• DEBATA pt. „PRZEDSIĘBIORSTWO W MAŁYM MIEŚCIE"

          • Dnia 30 stycznia 2020 r. w auli KEN-a odbyła się debata pt.: „Przedsiębiorstwo w małym mieście” zorganizowana w ramach projektu „Przedsiębiorczo w Youthro” dofinansowanego z programu Erasmus +. Uczniowie naszego liceum (klasa II A) oraz z Zespołu Szkół Powiatowych im. mjr H. Sucharskiego debatowali z zaproszonymi gośćmi – Burmistrzem miasta Łukaszem Chrostowskim, przedstawicielami Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego oraz reprezentacją Powiatowego Urzędu Pracy na temat sytuacji panującej na rynku pracy w powiecie przasnyskim. Partnerem wiodącym projektu była Fundacja Regeneracja.

            Dyrekcja
            LO im. KEN

          • WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE W MUZEUM HISTORYCZNYM W PRZASNYSZU

          •  Grudzień to miesiąc, w którym w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbywają się Warsztaty bożonarodzeniowe. Już kolejny raz uczniowie KEN-a na lekcjach plastyki i wiedzy o kulturze wzięli w nich udział. W tym roku młodzieżpod kierunkiem dyrekcji i pracowników muzeum słuchając kolęd i opowieści wigilijnych wykonała ozdobę bożonarodzeniową na choinkę.

            /fot. M. Gutowska/

            opracowała Grażyna Rogowska

          • SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY "LAMPION BOŻONARODZENIOWY 2019"

          • Święta Bożego Narodzenia w naszej szkole zaakcentował Szkolny konkurs plastyczny: „ Lampion bożonarodzeniowy 2019”.

            Wzięli w nim udział uczniowie klas pierwszych realizujący przedmioty wiedza o kulturze i plastyka.

             Jury w składzie:

            Dyrekcja szkoły: Pan Radosław Waleszczak, Pani Jolanta Gawin – Kozakowska,

            Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu Pani Agnieszka Brykner oraz Wicedyrektor Miejskiego Domu Kultury Pan Krzysztof Gadomski, nauczyciel – bibliotekarz Anna Hubisz i  fotograf Przasnysza Ewa Łukasiak ocenili pracenastępująco:

            - I miejsce – kl. IC

            - II miejsce – klasa IB, IA1

            -III miejsce – IG1

            - wyróżnienia :  IA oraz IG

            Gratulujemy zwycięzcom !

             

            fot. Ewa Łukasiak

            opracowała Grażyna Rogowska

          • OLSZTYN NAUKOWO

          • 5 lutego 2020 roku klasy biologiczno-chemiczne III C i III D spędziły na zajęciach ćwiczeniowych na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie.

            Tematyka ćwiczeń obejmowała:

            1. Naukę czytania DNA.

            2. Plazmy bakteryjne – zastosowanie w biotechnologii.

            3. Fascynujący świat pijawek.

            4. Czy ananas odchudza?

            To kolejny raz kiedy młodzież naszej szkoły zgłębiała tajniki wiedzy biologicznej pod kierunkiem kadry naukowej Wydziału Biologii UWM.

            opracował Zbigniew Sztuc

          • WYKŁAD O ZMIANACH KLIMATU

          • 20 stycznia br miał miejsce kolejny wykład dla uczniów klas geograficznych, prowadzony przez nauczycieli akademickich Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajęcia takie są możliwe dzięki umowie patronackiej zawartej między Wydziałem a naszym liceum. Wykład, traktujący o zmianach klimatu Ziemi oraz ekstremalnych zjawiskach meteorologicznych wygłosił dziekan wydziału dr hab. Marek Kejna, prof. UMK. Pan Profesor wprowadził nas w tajniki zajęć akademickich, prezentując współczesne koncepcje przyczyn zmian klimatycznych Ziemi, z położeniem nacisku na skutki dla życia i działalności człowieka. Wykorzystane prezentacje pomogły nam zrozumieć złożoność problematyki zmian klimatycznych, których skutki mają znaczenie globalne.

            Niebawem kolejny z cyklu czterech zaplanowanych wykładów.

            Zajęcie te są możliwe, dzięki współpracy naszej szkoły z Fundacją Pelikan.

            opracował Marek Rozicki

          • MATEMATYCZNO-FIZYCZNY ŚWIAT EC1 W ŁODZI

          • Wyjazdy pierwszych klas matematycznych do łódzkiego centrum nauki EC1 organizowane przez Pana Macieja Mikulskiego stają się tradycją KENa. Tym razem w podróż wybrała się klasa 1a, podejmując wyzwanie spędzenia całego dnia na intensywnej pracy i nauce matematyki i fizyki, a to wszystko dzięki pomocy i zaangażowaniu naszego łódzkiego gospodarza, Pana Marka Pisarskiego. 33 śmiałków pod opieką Pana Macieja Mikulskiego, Pani Karoliny Lachowskiej  i Pana Mariusza Ryszczyka, rozpoczęło dzień o 10.00 ścieżką edukacyjną Przetwarzanie energii, w czasie której dowiedzieli się o historii tego miejsca oraz o tym, jak jeszcze do niedawna produkowano prąd. Po omówieniu spraw przyziemnych przyszła pora na wyprawę do gwiazd, a to za sprawą seansu W kosmos i z powrotem w kinie sferycznym.

            Do części fizycznej i astronomicznej   dołączyła królowa nauk. Młodzi miłośnicy matematyki  zmierzyli się z zadaniami o konwejerze, chłodni i produkcji energii w EC1. Kolejnym etapem wyprawy były zajęcia o paralaksie, czyli o mierzeniu kciukiem odległości i jak ta zasada działa w kosmosie.

            Uczniowie KENa dowiedzieli się również, że bez matematyki nie byłoby muzyki i co oznaczają w muzyce ułamki. Od teraz półnuty, ćwierć nuty czy metrum 4/4 albo 1/2 nie są już dla naszych uczniów tajemnicą.

            Finałem naszej wyprawy do EC1 było spotkanie z dobrze znanym przasnyskiej młodzieży z występów w KENie Adamem Kominiakiem.  Pan Adam wyjaśnił Co w sześcianie piszczy, a gwiazdą programu okazała się Baba w babie, czyli "golenie" wielościanów.

            Do zobaczenia za rok w EC1!

            opracował Maciej Mikulski

          • GDYŃSKIE SPOTKANIE Z NAUKĄ I ROZRYWKĄ

          • Nie po raz pierwszy profesor Zbigniew Sztuc zorganizował wyjazd młodzieży, którego głównym celem jest łączenie wiedzy z kulturą i dobrą rozrywką. Tym razem – 17 stycznia 2020 r. – była to wizyta klasy I C1 wGdyńskim Oceanarium. Specjalnie dla tej klasy przygotowane zostały interesujące zajęcia laboratoryjne połączone z projekcją filmu edukacyjnego.

            Uczniowie mieli okazję zapoznać się z typami zwierząt bezkręgowych i przedstawicielami poszczególnych typów. W praktycznej części zajęć klasa – podzielona na małe zespoły ćwiczeniowe – mogła poznać budowę anatomiczną ryby na przykładzie śledzia atlantyckiego (poprzez wykonanie sekcji ryby).

            Po krótkiej przerwie wszyscy uczestnicy wycieczki podziwiali zgromadzone w Gdyńskim oceanarium niezwykłe okazy fauny różnych oceanów, mórz i rzek. W czasie zwiedzania uczniowie często robili zdjęcia, co na pewno świadczy o ich zainteresowaniu tak różnorodnymi, żywymi i niezwykle egzotycznymi mieszkańcami świata podwodnego.

            Kolejnym etapem wycieczki było Centrum Naukowe „Eksperyment”. Tu młodzież brała udział w ćwiczeniach laboratoryjnych z chemii pod hasłem „Chemia pod napięciem”. Pod kierunkiem pary instruktorów uczniowie przeprowadzali ciekawe doświadczenia z chemii, które wymagały łączenia teorii z praktyką – także z zakresu fizyki. Po skończonych ćwiczeniach przyszedł czas na indywidualne eksperymentowanie z różnych dyscyplin naukowych. Obiektów i urządzeń do takiego eksperymentowania nie brakowało.

            Trudy podróży i aktywnego uczestnictwa w zajęciach zostały nagrodzone pobytem w Teatrze Muzycznym na koncercie muzyczno-rozrywkowym.

            Opracował Franciszek Kurkowski

          • ERASMUS+ POMOŻE W BADANIU JAKOŚCI POWIETRZA

          • W ostatnich dniach Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Przasnyszu podpisało ważną trójstronną umowę z Urzędem Miejskim oraz ze Starostwem Powiatowym. Przedmiotem porozumienia jest rzecz ostatnio nie do przecenienia: jakość powietrza, którym oddychamy na co dzień.

            Liceum od ponad roku realizuje projekt finansowany z programu Erasmus +. Uczniowie tej szkoły razem ze swoimi partnerami z Niemiec i Francji zdążyli już zrealizować sporo działań związanych z upowszechnianiem wiedzy na temat poprawy stanu środowiska. Najnowszy pomysł może jednak przynieść coś więcej niż tylko same materiały edukacyjne.

            Umowę w tej sprawie w imieniu Liceum podpisał dyrektor Radosław Waleszczak. Partnerem w projekcie będzie Starostwo Powiatowe reprezentowane przez Krzysztofa Bieńkowskiego. Stronę miejską reprezentował burmistrz Łukasz Chrostowski. Podpisane porozumienie jest zresztą obszerniejsze i daje możliwość rozszerzenia współpracy ekologicznej na inne dziedziny niż tylko kwestia powietrza.

            Wespół z Urzędem Miejskim szkoła zamierza zrealizować badania jakości powietrza w samym Przasnyszu. Na ten cel zostaną zakupione dodatkowe mobilne urządzenia do mierzenia stężenia pyłów zawieszonych w atmosferze. Wsparcie merytoryczne uczniom okażą pracownicy merytoryczni z Ratusza. Wszystko to jest związane ze spodziewaną rewizytą gości z zagranicy.

            Już pod koniec marca do Przasnysza zawita prawie 50 uczniów z Francji i Niemiec. W trakcie pobytu będą oni razem ze swoimi polskimi kolegami przeprowadzać badania stężenia szkodliwych pyłów. Po ich wykonaniu powstanie elektroniczna mapa wskazująca miejsca z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w mieście. To z kolei może stać się dogodnym narzędziem do monitorowania tego zanieczyszczenia. I przeciwdziałania mu skuteczniej niż jest to do tej pory.

          • ZEBRANIE Z RODZICAMI

          • Przydział sal na zebranie
            z rodzicami klas I, II

            w dniu 17.01.2020 r.

            godz. 16:00

             

            1A1 SALA 19

            1B1 SALA 26

            1G1 SALA 18

            1A  SALA 25

            1B  SALA 31

            1C  SALA 11

            1G   SALA  3

            2A  SALA   9

            2B  SALA 22

            2C  SALA   4

            2E  SALA  12

            2G  SALA 34

             

            W GODZINACH 16.30-17.30

            ODBĘDĄ SIĘ

            KONSULTACJE Z NAUCZYCIELAMI

          • RSU

          • Od października 2019 r. Radę Samorządu Uczniowskiego zasilił świeży narybek. Pamiętajcie, że jest to Wasz Głos we wszystkich sprawach związanych z funkcjonowaniem społeczności uczniowskiej. Do nich możecie zgłaszać się w związku z nurtującymi Was problemami i ciekawymi inicjatywami.

            Aby ułatwić Wam kontakt z RSU prezentujemy się osobiście:-))

            Adriana Olender, Olga Sobolewska, Paweł Osowski, Julia Pochoda, Kasia Stępień, Paweł Niesiobędzki, Marta Bobińska, Kornelia Szlachetka, Piotr Koper, Natalia Tyszka, Julia Czaplicka

            Iza Bochenek, Maja Domańska (przewodnicząca RSU),  Kuba Kaczyński,

            Weronika Klinger, Oliwia Szczepańska, Czarek Sobotka (nieobecny na zdjęciu)

            Opiekun RSU: Krzysztof Załęski – pedagog szkolny (również nieobecny na zdjęciu)

             

          • NOC BIOLOGÓW 2020

          • Uczniowie klas biologiczno-chemicznych w dniu 10.01.2020 r. uczestniczyli w nocy biologów na Wydziale Biologii UW w Warszawie. Tematem przewodnim IX edycji były Globalne Zmiany Środowiska.

            Kadra naukowa oraz studenci Wydziału Biologii UW przygotowali kilkadziesiąt propozycji warsztatów, wykładów laboratoryjnych i pokazów
            z różnych dziedzin biologii i biotechnologii ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska.

            opracował Zbigniew Sztuc

          • WOLONTARIAT

          • 5 grudnia 2019r. w Międzynarodowym Dniu Wolontariusza, uczniowie i wolontariusze naszej Szkoły wzięli udział w niecodziennym wydarzeniu. Scena Miejskiego Domu Kultury zmieniła się w tym dniu w urokliwe i romantyczne jezioro Świteź. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Przasnyszu wspólnie z domownikami Środowiskowego Domu Samopomocy zaprezentowali spektakl integracyjny „Galopem po Świtezi” w reżyserii Pani Edyty Przybysławskiej. Nie przypadkowo został wybrany dzień premiery, gdyż spektakl był dedykowany w tym dniu wszystkim wolontariuszom naszego miasta. Burmistrz Przasnysza, Pan Łukasz Chrostowski razem z Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przasnyszu Panią Joanną Cieślik, złożyli życzenia wszystkim wolontariuszom, przekazując na ręce koordynatora wolontariatu MOPS symboliczne kwiaty.

            Uczniowie naszej Szkoły to bardzo liczna grupa wolontariuszy. W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Przasnyszu, działa w tym roku szkolnym ponad trzydziestu naszych wolontariuszy. Pomagają systematycznie młodszym kolegom w szkołach podstawowych w nauce, dzieciom niepełnosprawnym, domownikom ŚDS, podopiecznym świetlicy „Promyk Jutrzenki”. Roznoszą książki w szpitalu. Uczestniczą chętnie w wolontariacie akcyjnym; w Festiwalu Fabryka Światła, Spartakiadzie Integracyjnej i innych działaniach.

            Dziękujemy wszystkim działającym wolontariuszom za poświęcony czas i pomoc drugiemu człowiekowi. Zachęcamy tych, którzy jeszcze nie wiedzą, jak wygląda wolontariat od strony praktycznej, aby spróbowali swoich sił w takiej formie działalności.                               

            / Fot. E. Łukasiak/

            Koordynator wolontariatu

            LO im. KEN w Przasnyszu

            GrażynaRogowska 

          • SPOTKANIE Z T. JAKUBIAKIEM

          • Na przełomie listopada i grudnia młodzież klas pierwszych naszego liceum w ramach przedmiotów: wiedza o kulturze i plastyka  spotkała się w MDU Przasnysz z plastykiem T. Jakubiakiem. Pracownia batiku działa w ramach Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu od 2006r. Zajmuje się wytwarzaniem barwnych tkanin  przy pomocy nakładania wosku oraz wielokrotnego barwienia. Technologia batiku wywodzi się z terenów Azji Południowo - Wschodniej, zwłaszcza z indonezyjskiej Jawy.

            Przez kilkanaście lat funkcjonowania pracowni powstało kilkaset batików o różnych rozmiarach. Były eksponowane w wielu miastach Polski i poza jej granicami. Wystawy prezentują kolekcje tematyczne np.: „Muzycy w Batiku”, „ Ikona – batik – inspiracje” jak również prace będące wynikiem indywidualnych poszukiwań i zainteresowań twórców. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała historii powstania batiku, a także podjęła próbę nakładania wosku i barwienia tkanin.

            /fot. A. Zembrzuska/

            opracowała Grażyna Rogowska

          • SPOTKANIE Z PODKOMISARZEM P. RUTKOWSKIM

          • Młodzież klas pierwszych na zajęciach edukacji dla bezpieczeństwa spotkała się z podkomisarzem P.Rutkowskim z Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu. Tematem wiodącym lekcji było zjawisko HEJTU I CYBERPRZEMOCY  wśród młodych osób oraz odpowiedzialności nieletnich za zachowanie sprzeczne z prawem.

            Pan podkomisarz poruszył następujące zagadnienia:

            -pojęcie osoby nieletniej, demoralizacja i czyny karalne: kradzież, naruszenie mienia, groźby itp.

            -przejawy demoralizacji i uchylania się od obowiązku szkolnego, używanie słów nieprzyzwoitych, palenie papierosów, spożywanie alkoholu,

            -przejawy przemocy i cyberprzemocy,

            -zjawisko hejtu, mowy nienawiści (dlaczego młodzi ludzie hejtują – jak sobie radzić z hejtem i gdzie szukać pomocy). 

            Na zakończenie zajęć Pan podkomisarz Rutkowski porozmawiał z młodzieżą na temat skutków i następstw zjawisk cyberprzemocy i hejtu w świecie realnym.

            /fot. A. Zembrzuska/

            opracowała: Grażyna Rogowska

          • INAUGURACJA WYKŁADÓW KLAS GEOGRAFICZNYCH

          • O wulkanach i zjawiskach sejsmicznych – wykład toruńskiego UMK

            16. grudnia  gościł w naszej szkole dr hab. Tomasz Karasiewicz, prof. UMK z Katedry Geomorfologii i Paleografii Czwartorzędu Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współpraca naukowa z toruńskim uniwersytetem datuje się od 2013 roku, kiedy została podpisana umowa patronacka między wydziałem a naszą szkołą. Efektem podpisanej umowy są cykliczne wykłady prowadzone przez pracowników naukowych dla uczniów klas geograficznych.

            W wykładzie uczestniczyli uczniowie klasy IIg i IIe realizujących rozszerzony zakres nauczania geografii. Tematem wykładu była „Współczesna aktywność wulkaniczna Ziemi”. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z wynikami najnowszych badań dotyczących przebiegu zjawisk wulkanicznych a także z metodami przewidywania tych bardzo groźnych procesów.

            Dodajmy, że tematyka wykładów jest ściśle skorelowana z tematami szkolnych lekcji, zatem uczniowie byli merytorycznie przygotowani do tych zajęć mających charakter uniwersyteckich wykładów.

            Zajęcia odbyły się również dzięki umowie o współpracy naszej szkoły z Fundacją Pelikan.

             

            opracował Marek Rozicki

          • STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW

          • Dnia 10.12.2019 r. odbyło się w I LO w Wyszkowie wręczenie stypendiów Prezesa Rady Ministrów. W Delegaturze Ostrołęckiej przyznano łącznie we wszystkich typach szkół ponadgimnazjalnych 42 stypendia. Otrzymali je uczniowie, którzy w roku szkolnym 2018/2019 osiągnęli najwyższą średnią ocen w szkole.

            W naszej szkole stypendystką Prezesa Rady Ministrów została uczennica klasy III C Wiktoria Dzieżyk, która w minionym roku szkolnym uzyskała średnią ocen 5,67.

            Gratulujemy Wiktorii tak wysokich osiągnięć i życzymy  sukcesu na maturze.

            opracowała Jolanta Gawin-Kozakowska

    • Kontakty

      • Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Przasnyszu
      • 29 752-23-36 29 752-26-18
      • Św. St. Kostki 15 06-300 Przasnysz Poland
      • DYREKTOR PRZYJMUJE INTERESANTÓW W KAŻDY PONIEDZIAŁEK W GODZINACH 9.00-10.30 LUB W INNYCH TERMINACH PO UZGODNIENIU TELEFONICZNYM
  • Galeria zdjęć

      brak danych