SZANOWNI NAUCZYCIELE, RODZICE I UCZNIOWIE
PROSIMY O ZAPOZNANIE SIĘ Z PONIŻSZYM ZARZĄDZENIEM W SPRAWIE ORGANIZACJI REALIZACJI ZADAŃ SZKOŁY
Zarządzenie nr 6/2020
Dyrektora LO im. KEN w Przasnyszu
z dnia 24.03.2020
w sprawie organizacji realizacji zadań szkoły w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Na podstawie art. 68 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. 2019, poz. 1148 ze zm.)w związku z §1 rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020r. w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. 2020, poz. 493) postanawiam, co następuje:
§1.
- W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania LO im. KEN w Przasnyszu szkoła realizuje zadania statutowe m.in. z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, w ramach dotychczas obowiązującego tygodniowego planu zajęć edukacyjnych.
- Zakres treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych klasach powinien służyć realizacji pozostałych jeszcze treści z podstawy programowej.
- W przypadku oddziałów klas maturalnych, zadania z przedmiotów, które nie będą zdawane na egzaminie maturalnym nie powinny być zbyt obciążające, a jedynie takie, byw minimalnym stopniu realizować pozostałe jeszcze treści z podstawy programowej. O ich doborze rozstrzyga nauczyciel prowadzący dane zajęcia.
- Zajęcia edukacyjne, uwzględniając możliwości psychofizyczne uczniów, higienę pracy umysłowej oraz dostępność urządzeń zapewniających komunikację elektroniczną,powinny być realizowane w ramach przemiennego kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia. Nie rekomenduje się prowadzenia zajęć tylko i wyłącznie w formie lekcji on-line w czasie rzeczywistym. Działania w ramach nauczania zdalnego mogą być prowadzone w oparciu m.in. o:
1) zintegrowaną platformę edukacyjną epodręczniki.pl;
2) pocztę elektroniczną;
3 )media społecznościowe, komunikatory;
4) programy telewizji publicznej;
5)podręczniki, ćwiczenia, które uczeń posiada;
- kontakt telefoniczny z nauczycielem.5. W ramach działań, o których mowa wyżej, dopuszcza się realizację wybranych zajęć edukacyjnych poza godzinowym harmonogramem tygodniowego planu zajęć edukacyjnych. Możliwa jest też realizacja wybranych zajęć w innych dniach niż określono to w Tygodniowym planie zajęć z zachowaniem ogólnej liczby zajęć edukacyjnych przewidzianych do realizacji w tym planie.
- Realizacja i ocenianie zajęć wychowania fizycznego powinny koncentrować się wokół zagadnień bezpieczeństwa w aktywności fizycznej, zdrowego trybu życia i edukacji prozdrowotnej.
- O ile to możliwe, czas poświęcony na realizację zadań edukacyjnych z użyciem monitorów ekranowych (komputer, telewizor, telefon) nie powinien przekraczać 30 minut w ramach pojedynczej jednostki lekcyjnej i 180 minut w trakcie całego dnia.
- Monitorowanie postępów uczniów oraz ocenianie ich wiedzy i umiejętności odbywa się wg zasad określonych w statucie szkoły. Stosownie do możliwości uczniów, wynikających zwłaszcza z dostępu do odpowiednich narzędzi informatycznych można stosować metody weryfikacji on-line (quizy itp.)
-
Informowanie uczniów i ich rodziców o postępach w nauce, o uzyskanych ocenach, zagrożeniach oceną niedostateczną (do 31.03.2020 dla klas maturalnych), przewidywanej rocznej ocenie z zajęć edukacyjnych (do 8.04.2020 dla klas maturalnych), propozycjach ocen zachowania( do 8.04.2020 dla klas maturalnych) może odbywać się telefonicznie, pocztą elektroniczną, lub innymi urządzeniami zapewniającymi bezpieczną komunikację elektroniczną. Stosowne informacje w zakresie dotyczącym zagrożenia oceną niedostateczną dla klas maturalnych, przewidywanej rocznej ocenie z zajęć edukacyjnychdla klas maturalnych,propozycji ocen zachowaniadla klas maturalnychprzekazują wychowawcy klas. Informacje w zakresie oceniania bieżącego przekazują nauczyciele realizujący dane zajęcia edukacyjne.
- Warunki przeprowadzania egzamin klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego i sprawdzianu wiadomości i umiejętności określone w ustawie o systemie oświaty stosuje się odpowiednio.
- Sprawdzian wiadomości i umiejętności, egzamin klasyfikacyjny, egzamin poprawkowy przeprowadza się wyłącznie w formie ustnej wykorzystując telefon lub środki komunikacji elektronicznej (on-line) w czasie rzeczywistym.
- W skład komisji powołanych przez dyrektora do przeprowadzenia ww. sprawdzianu i egzaminów wchodzą:
1) nauczyciel wyznaczony przez dyrektora – jako przewodniczący komisji;
2) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne.
- Z przebiegu egzaminów, sprawdzianu sporządza się protokół, zawierający:
1) imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji;
2) termin egzaminu lub sprawdzianu;
3) imię i nazwisko ucznia;
4) ustaloną ocenę klasyfikacyjną.
- Do protokołu z egzaminu poprawkowego, egzaminu klasyfikacyjnego, sprawdzianu wiadomości i umiejętności dołącza się zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia.
- W przypadku zgłoszenia zastrzeżeń do rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania i po stwierdzeniu, że roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor zasięga w przedmiotowej sprawie opinii wychowawcy i pedagoga lub psychologa szkolnego i ustala roczną oceny klasyfikacyjną zachowania. Dyrektor sporządza notatkę służbową z przeprowadzonych czynności.
- Ustala się następujące sposoby dokumentowania realizacji zajęć:
1) uczniowie – temat lekcji, data w zeszycie przedmiotowym;
2) zadania, wypracowania, prace projektowe itd. – wykonane przez uczniów;
3) nauczyciele – temat lekcji, klasa, data – zapis w postaci pliku gotowego do przesłania drogą elektroniczną, potwierdzenia z konta e-mail; informacje te składane na wezwanie dyrektora szkoły, stanowić będą podstawę do rozliczenia czasu pracy nauczyciela.
- Zakres materiałów niezbędnych do realizacji zajęć obejmuje:
1) szkolny zestaw podręczników;
2) wykaz materiałów opisany w §2 ust. 1 ust. a-d powołanego na wstępie rozporządzenia.
- Uczniowie i ich rodzice – po wcześniejszym uzgodnieniu – mają możliwość konsultacji z nauczycielem telefonicznie lub z wykorzystaniem innych urządzeń zapewniających komunikację elektroniczną.
§2. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje od 25 marca do 10 kwietnia 2020r. Okres obowiązywania zarządzenia może ulec przedłużeniu stosownie do decyzji MEN.
§3. Zarządzenie podaje się do publicznej wiadomości poprzez publikację na stronie internetowej szkoły.
Dyrektor
Liceum Ogólnokształcącego im. KEN
w Przasnysz
/-/
Radosław Waleszczak