Umowy o współpracy z uczelniami wyższymi
KOLEJNA UCZELNIA PATRONEM NASZEGO LICEUM
Po wielu miesiącach starań w talii znakomitych uczelnianych partnerów Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Przasnyszu pojawił się nowy atut. To Wydział Biologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Stosowne porozumienie opracowano w styczniu tego roku, a zaczęło ono obowiązywać kilka dni temu, po podpisaniu dokumentu przez wszystkie strony.
Porozumienie podpisali: rektor UWM prof. dr hab. Ryszard J. Górecki, a także starosta przasnyski Zenon Szczepankowski oraz dyrektor LO im. KEN Radosław Waleszczak.
Zakres współpracy pomiędzy obiema instytucjami edukacyjnymi jest naprawdę szeroki. Uczelnia zobowiązała się np. nieodpłatnego udostępniania swoich pomieszczeń do realizacji konkretnych zajęć edukacyjnych dla licealistów, a także wsparcia kadrowego i koncepcyjnego klas biologiczno-chemicznych LO. Ale również sam uniwersytet może spodziewać się efektów porozumienia – jak choćby większej promocji wśród maturzystów z kolejnych roczników. Tradycyjnie UWM jest jednym z pierwszych miejsc wyboru studiów wśród absolwentów przasnyskiego liceum.
Kierunek olsztyńskiej współpracy biologicznej był podyktowany kilkoma warunkami. – To naprawdę znakomicie działający wydział z nowoczesną infrastrukturą, a przy tym życzliwie nastawiony do mniejszych ośrodków – wyjaśnia Zbigniew Sztuc, nauczyciel biologii w LO im. KEN. – Zdążyłem się już o tym przekonać nie raz. Bywałem tam z moimi uczniami jeszcze w 2015 czy 2016 roku. Teraz będziemy mogli gościć tam częściej.
Podpisane porozumienie ma charakter bezterminowy i już niebawem będzie można spodziewać się pierwszych wymiernych efektów działań.
LO im. KEN współpracuje od kilku lat z Wojskową Akademią Techniczną, Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetem Warszawskim oraz Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Czwarty patronat wyższej uczelni!
14 listopada br. nasze liceum objęte zostało kolejną opieką naukową i dydaktyczną ze strony wyższej uczelni. Umowa o współpracy została podpisana z Wydziałem Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Patronat objął klasy realizujące rozszerzony zakres nauczania geografii.
Ze strony UMK umowę podpisał dziekan Wydziału prof. dr hab. Wojciech Wysota. Naszą szkołę reprezentował dyrektor dr Radosław Waleszczak oraz starosta przasnyski Zenon Szczepankowski.
Opieka naukowa ze strony UMK jest o tyle istotna, że geografia w ostatnich latach jest najczęściej wybieranym przedmiotem egzaminacyjnym przez maturzystów. Umowa patronacka przewiduje możliwość udziału naszej młodzieży w zajęciach na Uniwersytecie, co pozwoli nie tylko na pogłębienie wiedzy, ale również na przybliżenie przyszłym studentom charakteru i specyfiki zajęć na wyższej uczelni. Będą również prowadzone zajęcia przez nauczycieli akademickich w naszym LO. Przewiduje się wspólne przedsięwzięcia edukacyjne, takie jak konferencje, fora dyskusyjne oraz współdziałanie samorządu szkolnego i studenckiego.
Na mocy porozumienia już 20 listopada pierwsza grupa uczniów wyjeżdża na zajęcia na toruńskim uniwersytecie. Powodzenia!
Mamy trzeci patronat wyższej uczelni!
-
Przasnyskie Liceum Ogólnokształcące im. KEN w ciągu roku zdobyło trzech możnych protektorów ze środowiska akademickiego. W ostatnich dniach maja do Wojskowej Akademii Technicznej i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego dołączyła największa polska uczelnia – Uniwersytet Warszawski. Tym samym nasza szkoła może pochwalić się, jako jedna z niewielu na Mazowszu, opieką naukową trzech wyższych uczelni, i to z pierwszych miejsc rankingów akademickich.
Trzecią umowę patronacką podpisano 28 maja. Z strony UW dokument sygnowała prof. dr hab. Elżbieta Barbara Zybert, dziekan Wydziału Historycznego. LO reprezentowali starosta przasnyski Zenon Szczepankowski, wicestarosta Tomasz Osowski (jako przedstawiciele organu prowadzącego), a także dyrektor dr Radosław Waleszczak.
Podobnie jak dwie poprzednie umowy, także ta zapewnia szereg profitów naszemu liceum – jak choćby możliwość wsparcia kadrowego i koncepcyjnego klas o preferowanym profilu, pomocy nauczycielom LO w podnoszeniu kwalifikacji, organizowaniu wspólnych przedsięwzięć o charakterze naukowym (w tym także tych organizowanych na terenie uczelni), czy wspólnemu ubieganiu się o granty naukowe służące lepszemu edukowaniu młodych pokoleń.
W ten sposób LO im. KEN zapewni już od najbliższego roku szkolnego opiekę poszczególnych szkół wyższych w naukach ścisłych (głównie fizyki – WAT), przyrodniczych (biologii i chemii – Wydział Leśny SGGW) oraz humanistycznych (historii i WOS – Wydział Historii UW). Takiej opieki nie ma żadna szkoła ponadgimnazjalna na całym północnym Mazowszu. Świadczy to więc o tym, że liceum może być atrakcyjną alternatywą dla ośrodków edukacyjnych z Ostrołęki, Ciechanowa czy samej Warszawy.
Oto treść podpisanego porozumienia:
KEN będzie współpracował z SGGW
Po Wojskowej Akademii Technicznej nasze liceum będzie miało drugiego potężnego sprzymierzeńca spośród wyższych uczelni. 15 marca KEN oficjalnie rozpoczął współpracę z Wydziałem Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Uroczyste podpisanie umowy patronackiej miało miejsce w siedzibie starostwa powiatowego w Przasnyszu. Ze strony uczelni umowę podpisali dziekan Wydziału Leśnego SGGW prof. Henryk Żybura oraz prodziekan ds. dydaktycznych prof. Bolesław Porter. Gospodarzy reprezentowali, oprócz dyrektora LO Radosława Waleszczaka, oczywiście starosta Zenon Szczepankowski i wicestarosta Tomasz Osowski.
.
- SGGW po raz pierwszy oficjalnie rozpoczęła współpracę tego typu ze szkołą średnią. Mamy więc powód do tego, by czuć się podwójnie wyróżnionymi – wyjaśnia dyrektor Radosław Waleszczak. – A skorzystamy na tym w wielu wymiarach. Wydaje się, że warunki wynikające z umowy są jeszcze korzystniejsze niż podobnego aktu łączącego nas z Wojskową Akademią Techniczną.
Na mocy porozumienia Wydział Leśny SGGW zobowiązał się do wspierania kadrowego klas realizujących programy z rozszerzoną biologią i chemią, a także samych nauczycieli tych przedmiotów, organizacji wspólnych przedsięwzięć naukowych i edukacyjnych, a także pomocy w nawiązywaniu kontaktów z innymi instytucjami naukowymi z kraju i zagranicy. Z kolei LO ma zapewnić kadrze dydaktycznej z uczelni możliwość realizacji praktyk zawodowych, współpracy przy projektach naukowych i edukacyjnych czy udziału licealistów w innowacyjnych projektach naukowych.
Pierwsze wspólne zajęcia być może uda się zorganizować jeszcze w tym roku szkolnym, natomiast w pełnym wymiarze ruszy to w miesiącach jesiennych roku szkolnego 2013/2014.
Oto treść umowy:
KEN pod opieką naukową Wojskowej Akademii Technicznej!
Wielodniowe starania dyrekcji przasnyskiego LO im. KEN wreszcie przyniosły odpowiedni efekt. We wtorek, 27 listopada, dyrektor Radosław Waleszczak podpisał list intencyjny o współpracy z władzami największej wojskowej uczelni w kraju – Wojskowej Akademii Technicznej. Na dokumencie parafy złożyli również przedstawiciele Zarządu Powiatu Przasnyskiego: starosta Zenon Szczepankowski oraz wicestarosta Tomasz Osowski.
O pomyśle nawiązania współpracy ze szkołami wyższymi nowy dyrektor LO mówił praktycznie od samego początku swojego urzędowania. Tym bardziej może więc cieszyć to, że już po kilku miesiącach udało się uzyskać tak konkretny efekt.
Szczegóły współpracy pomiędzy WAT i LO im. KEN można znaleźć w liście intencyjnym, który dołączamy poniżej. Nawet jednak bez szczegółowego referowania jego treści warto podkreślić, że konkretów jest sporo. Zakres współpracy może ucieszyć zwłaszcza uczniów zainteresowanych przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi.
Zgodnie z podpisanym listem władze WAT m.in. zobowiązują się do organizowania zajęć akademickich dla naszych licealistów z ustalonych wcześniej dziedzin. WAT ma ponadto wspierać radę pedagogiczną w układaniu nowych zajęć dla uczniów czy współdziałać w organizacji imprez o charakterze naukowym i popularnonaukowym. Ze strony liceum natomiast pada deklaracja m.in. promowania oferty WAT wśród uczniów oraz zobowiązanie do zapraszania studentów tej uczelni na uroczystości naukowe, kulturalne i patriotyczne organizowane w Przasnyszu.
Umowa o współpracy z WAT ma być pierwszym, ale nie jedynym tego typu działaniem na rzecz szkoły. Jak zapowiada dr Radosław Waleszczak, w planach są podobne umowy z kolejnymi uczelniami. Jakimi? – Dopóki nie mam tego na piśmie, nie będę zdradzał. Mogę tylko powiedzieć, że są to uznane marki, a współpraca z takimi jednostkami będzie dla nas i prestiżem, i wymierną korzyścią – zapowiada dr Waleszczak. – Mam też nadzieję, że podjęte starania przełożą się na lepsze wyniki naszych uczniów i łatwiejszy start w uczelnianych murach po zdanej maturze.
-