• Finałowe projekty "Zwolnionych z Teorii"

• Nasi uczniowie po raz kolejny biorą udział w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii! – czyli najbardziej praktycznej olimpiadzie w Polsce, bo jedynej dotyczącej młodzieżowych projektów społecznych!

W naszej szkole w tym roku powstały aż trzy projekty

1. „Poznajmy sie(bie)”

Ten projekt jest osnuty wokół relacji międzyludzkich i tego, jak bardzo są one istotne w naszym życiu. Pierwszym wydarzeniem, jakie zorganizowali członkowie grupy realizującej ten projekt, był wykład w naszej szkole o typach toksycznych osób, połączony z warsztatami. Następnie wszystkim naszym uczniom osłodzili święta, organizując świąteczny kiermasz ciast. Później grupa ruszyła działać poza murami naszej szkoły – członkowie zespołu przeprowadzili spotkania tematyczne w bibliotece miejskiej. Wystąpili w lokalnych szkołach podstawowych ze swoim teatrzykiem.

Udało im się dotrzeć na ten moment do 700 osób, a jeszcze planują maraton filmowy. Wspólnie walczą o jak najlepszy wynik.🫸🫷

2. „W Cudzysłowie”

Ten projekt tworzy zespół dziewcząt, które za swój cel obrały szeroko pojętą kulturę i język polski! W swojej działalności pokazują, że kultura nie musi być elitarna i nudna, a wręcz przeciwnie – może być pasjonująca i przyjazna dla odbiorcy!
            To właśnie w ramach tego projektu odbył się w naszej szkole kulturalny teleturniej czy walentynki! Wspólnie udało im się dotrzeć do ponad 900 osób i właśnie podejmują walkę o Złotego Wilka – najlepszy projekt w Polsce wśród zgłoszonych do „Zwolnionych z Teorii”.

3. „DalEKOwzroczne”

Ten zespół to weterani poprzedniej edycji olimpiady! Ośmioosobowy zespół dziewcząt już drugi rok realizuje swój ekologiczny projekt, w ramach którego od ich początków udało się zgromadzić na ich wydarzeniach około 900 osób.
            W tej edycji projekt zorganizował aż 9 wydarzeń w całej Polsce – w tym jedno w naszej szkole.
            „DalEKOwzroczne” współpracują m.in. z przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, Team Europe, Green REV Institute i wieloma innymi znakomitymi partnerami! W tym roku planują powtórzyć swój zeszłoroczny sukces oraz zrealizować swój plan zdobycia Złotego Wilka! 👀

Wszystkim projektom życzymy powodzenia na Wielkim Finale olimpiady już w maju i trzymamy kciuki za naszych aktywnych uczniów.

• Finał Międzyszkolnego Turnieju Matematycznego Piórka

• Ten tydzień stoi pod znakiem dalszych sukcesów matematycznych.

Jeszcze w poniedziałek przeprowadziliśmy eliminacje szkolne XVII Międzyszkolnego Turnieju Matematycznego „Piórko”. To rywalizacja od lat organizowana przez I Liceum Ogólnokształcące w Ostrołęce. W zmaganiach najlepiej wypadł Karol Brzostek, a drugie miejsce ex aequo zajęli Stanisław Mikulski i Adrian Granecki (wszyscy klasa 1a). Oni też zostali naszymi wysłannikami na finał.

Rywalizację drużynową zorganizowano 11 kwietnia w Ostrołęce. Do turnieju zgłosiło się sporo drużyn. Nasza ekipa była bardzo blisko sukcesu - zajęła w nim ostatecznie IV miejsce, choć do podium zabrakło bardzo niewiele. Wygrało I LO z Łomży.

Opiekunem naszych mistrzów matematycznej „wagi piórkowej” był sor Maciej Mikulski.

opracował Michał Wiśnicki

• Wielki sukces Aleksandra Romasza w LXXV Olimpiady Matematycznej

• Czekaliśmy, czekaliśmy i się doczekaliśmy. Na początku kwietnia z dalekich Końskich przyszła do nas wspaniała wiadomość: Aleksander Romasz z klasy IVA oficjalnie zyskał tytuł finalisty Olimpiady Matematycznej. To pierwsze od bardzo dawna (o ile nie pierwsze w ogóle!) takie osiągnięcie naszego liceum w zmaganiach edukacyjnych z tej dziedziny.

Droga Olka do sukcesu zaczęła się jeszcze jesienią ubiegłego roku – kiedy zgłosił się do rywalizacji szkolnej kolejnej edycji olimpijskiej. Zachęcony przez swojego opiekuna sora Macieja Mikulskiego Aleksander postanowił sprawdzić się w najtrudniejszej ze wszystkich rywalizacji matematycznych na poziomie licealnym. Kolejno też przechodził etapy tych zmagań, aż wreszcie otrzymał zaproszenie na eliminacje centralne, które zaplanowano od 3 do 6 kwietnia w Końskich.

Sam finał olimpijski trwał dwa dni, od wczesnych godzin rannych aż do popołudnia. Wieczorem był jeszcze czas na omawianie kolejnych zadań rozwiązanych podczas olimpiady. Zatem tak solidnej dawki królowej nauk niejeden by nie wytrzymał. Ale nie nasz Olek! Razem z sorem Mikulskim brali udział we wszystkich zajęciach, zgłębiając i tak ogromną już wiedzę na ten temat.

Wyniki olimpiady ogłoszono na uroczystej gali 6 kwietnia. Wzięła w niej udział m.in. wiceminister oświaty Katarzyna Lubnauer, notabene doktor matematyki. Tam właśnie okazało się, że Aleksander Romasz uzyskał tytuł finalisty olimpijskiego. To daje mu już dzisiaj otwarte drzwi na wiele uczelni w całym kraju. On sam jeszcze nie zdecydował, jaki kierunek studiów wybierze, ale z pewnością będzie to coś z matematyką w tle.

Ogromnie gratulujemy zarówno uczniowi, jak i jego opiekunowi. Olkowi życzymy powodzenia na maturze z innych przedmiotów (matematykę już teraz ma zdaną na 100%!), zaś jego opiekunowi – co najmniej tak samo zdolnych podopiecznych w przyszłości.

opracował Michał Wiśnicki