Druga części lekcji dotyczyła nasilającego się w ostatnich latach zjawiska handlu ludźmi. Przestępstwo to ma bardzo często charakter transgraniczny. Specyfika położenia Polski polega na tym, że jest ona jednocześnie krajem pochodzenia ofiar wykorzystywanych w innych krajach Europy , docelowym miejscem dla ofiar, przede wszystkim z krajów Wschodniej Europy i Azji oraz tranzytu ofiar z Wschodniej Europy i Azji do krajów Europy Zachodniej. Potencjalne ofiary handlu ludźmi to osoby małoletnie i kobiety, osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, poszukujące pracy za granicą, bez znajomości języka, prawa i kultury kraju, w którym się znalazły.
W Polsce zapobieganiem i zwalczaniem handlu ludźmi zajmują się następujące instytucje :Policja, Straż Graniczna, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Fundacja przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, ITAKA- Centrum Poszukiwań Ludzi oraz Ogólnopolska sieć organizacji pozarządowych przeciwko handlowi ludźmi.
Na koniec spotkania nadkomisarz Ewa Nowak poinformowała jak działają handlarze żywym towarem: uzależniają ofiarę przez uwikłanie w „dług” za załatwienie pracy, zakwaterowanie, pokrycie kosztów podróży. Stosują przemoc fizyczną, a także przemoc seksualną, odurzają narkotykami, dokonują kompromitujących nagrań, ograniczają wolność, wykorzystują niewiedzę o przepisach prawa i brak znajomości języka lub kultury danego kraju.
/Zdjęcia wykonał starszy sierżant Adam Pniewski./
opracowała Grażyna Rogowska