Kalendarz imprez i uroczystości na rok szkolny 2017/2018 oraz propozycja ubezpieczenia uczniów wybrana przez Radę Rodziców
Dokumenty
Dokumenty
Zebrania z rodzicami i terminy rad klasyfikacyjnych w roku szkolnym 2017/2018
UROCZYSTA INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018
ODBĘDZIE SIĘ
W BUDYNKU LO NA SALI GIMNASTYCZNEJ
4 WRZEŚNIA 2017 ROKU O GODZINIE 10.30
ZMIANY W WZO
Na wniosek Rady Samorządu Uczniowskiegona ostatnim posiedzeniu Rady Pedagogicznej uchwalone zostały nowe progi procentowe dla poszczególnych ocen. Szczegółowe informacje w zakładce dokumenty w WZO.
Matura
Harmonogram egzaminów w roku 2018
ZAPROSZENIE
ZAPRASZAMY NA DOŻYNKI WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO,
DIECEZJI PŁOCKIEJ I ZIEMI PRZASNYSKIEJ
Już w niedzielę, 27 sierpnia, na zakończenie wakacji, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Biskup Płocki, Starosta Przasnyski i Wójt Gminy Przasnysz zapraszają na lotnisko w Sierakowie k. Przasnysza, gdzie odbędą się „Dożynki Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Ziemi Przasnyskiej”.
Będzie się działo! Zawitają do nas goście z całego Mazowsza. Rozpoczynamy o godzinie 11.00 Mszą Świętą w intencji rolników i mieszkańców powiatu przasnyskiego i województwa mazowieckiego.
O godzinie 17.00 wystąpi perła w koronie Rzeczpospolitej - Państwowy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
Gorącą atmosferę utrzymają „Kumple z Zawad” oraz przasnyska legenda – zespół „Przeciąg”.O godzinie 20.00 scenę rozpali Francesco Napoli! Gwiazda i prekursor muzyki Italo disco!
Od godziny dwudziestej pierwszej trzydzieści rozpocznie się Gala disco polo! Wystąpią zespoły „Aby Pograć”, „Chojnacki Band”, „Player”, „Martess”.
W programie również występ laureatów konkursu Sołtysiada 2017 i wiele atrakcji dla wszystkich pokoleń. Będą pokazy lotnicze, wystawa płodów rolnych i sprzętu rolniczego, wesołe miasteczko, gastronomia, kiermasze, prezentacje firm, stoiska z produktami lokalnymi i regionalnymi, konkursy, atrakcje dla najmłodszych i wiele innych.Zapraszamy!
KASIA MISTRZEM ORTOGRAFII
Katarzyna Lignowska z klasy I a została Mistrzem Ortografii i Interpunkcji Polskiej w finale XI Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego "Z ortografią na co dzień". Oprócz Kasi tytuł ten otrzymali dwaj uczniowie z Krosna i Kołobrzegu. Opiekę merytoryczną nad uczennicą sprawowała Małgorzata Andrychowska-Białobrzeska. Kasi i nauczycielce języka polskiego gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Matura
Wstępna analiza wyników maturalnych
WYNIKI MATURALNE W LO IM. KEN SĄ NIEMAL IDEALNE!!!
W związku z publikacją w „Tygodniku Przasnyskim” wyników egzaminu maturalnego z całego regionu pragnę sprostować informację, która została zawarta w niedawnym numerze Państwa czasopisma.
W numerze 27 „TP” ukazała się informacja, jakoby maturzyści przasnyskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej uzyskali zdawalność na poziomie 89%. Tymczasem prawda jest znacząco inna, gdyż wynik ten wyniósł 98%, co jest jedną z najlepszych not uzyskaną przez naszych uczniów od kilku lat. Zapewne informacja ta była zwykłym czeskim błędem redaktorów gazety, jednakże czuję się w obowiązku sprostować tę informację. Tym bardziej, że w dniu ukazania się informacji o wynikach interweniowałem telefonicznie w redakcji i zapewniono mnie, że takie sprostowanie się ukaże, co jednak się nie stało.
Sugeruję też, że aby obiektywnie poinformować opinię publiczną o wynikach matur nie można publikować tylko wyników procentowych. Choćby z tego względu, że u nas do matury podchodziło ponad 180 uczniów z sześciu klas licealnych, podczas gdy np. w Chorzelach były to tylko dwie klasy licealne i jedna osoba z technikum, zaś w LO w Jednorożcu – jedna klasa licealna. Rząd wielkości jest więc zupełnie inny.
Dodam ponadto od siebie, że czuję się dumny z wyników tegorocznych abiturientów. Już wiemy, że wysokie wyniki maturalne pozwoliły kilkorgu Kenijczykom zdobyć indeks renomowanych uczelni medycznych. Nie znamy jeszcze ostatecznych zestawień wyników maturalnych z regionu ostrołęckiego, dość jednak powiedzieć, że w roku 2016 uzyskaliśmy najlepsze wyniki rozszerzonej matury z fizyki, biologii i geografii na obszarze działania Delegatury Kuratorium Oświaty w Ostrołęce. Mamy nadzieję powtórzyć to osiągnięcie w bieżącym roku. To wszystko dowodzi, że poziom nauczania w LO im. KEN jest bardzo wysoki. Osiągnięcie pułapu zdawalności na – podkreślam – 98% uznaję za nasz sukces. Matury w naszej szkole nie zdały w tym roku tylko cztery osoby, a każda z nich będzie mogła przystąpić do poprawy w sierpniu. Jest więc duża szansa, że na koniec wakacji także będziemy mogli mówić o stuprocentowej zdawalności naszych tegorocznych abiturientów.
Rozumiem, że wyniki podane w numerze 27 „TP” nie były żadną złośliwością ze strony prasy lokalnej wobec naszej szkoły, a jedynie błędem redaktorskim. Bardzo proszę jednak o publikację tej informacji, gdyż wspomniany błąd stawia nas niżej w oczach potencjalnych kandydatów na uczniów naszej szkoły i dezinformuje lokalną społeczność.
Z poważaniem
dr Radosław Waleszczak
dyrektor LO im. KEN w Przasnyszu
Dokumenty
W zakładce Dokumenty zamieszczony został wykaz podręczników obowiązujących w roku szkolnym 2017/2018
UWAGA MATURZYŚCI
Zapraszamy absolwentów po odbiór świadectw maturalnych
w piątek 30 czerwca 2017 r. (aula szkolna)
zgodnie z harmonogramem!Klasa III A – godz. 10:00
Klasa III B – godz. 10:20
Klasa III C – godz. 10:40
Klasa III D – godz. 11:00
Klasa III G – godz. 11:20
Klasa III i – godz. 11:40
Absolwenci z lat ubiegłych – godz. 13:00
BUDAPESZT-CHORWACJA-BOŚNIA I HERCEGOWINA
W dniach 26 maja - 2 czerwca grupa 50 uczniów i 4 opiekunów (Grażyna Rogowska, Ryszarda Wierzbicka, Dariusz Wojtala i Wojciech Oświeciński) udała się na wycieczkę na „gorące Bałkany.” Trasa prowadziła przez Budapeszt, gdzie gościliśmy 1 dzień, zwiedzając piękną stolicę Madziarów. Wieczorem udaliśmy się w rejs po Dunaju, by podziwiać pięknie oświetloną panoramę Budy i Pesztu ze słynnym Wzgórzem Gellerta i budynkiem Parlamentu Węgier czy mostami: łańcuchowym (Most Széchenyi'ego) i Elżbiety. Następnego dnia udaliśmy się na wyspę Ciovo, by nad cudownym, już ciepłym Adriatykiem podziwiać panoramę Trogiru.
Kolejny dzień spędziliśmy podziwiając perły Dalmacji: starówki miast Trogir i Split. Obowiązkowo wysłuchaliśmy występu lokalnego zespołu wokalnego i typowej muzyki bałkańskiej. Wysłuchaliśmy też na żywo aktorskiej inscenizacji z udziałem świty cesarza Dioklecjana w jego rezydencji w Splicie. Po czym udaliśmy się już do Bośni i Hercegowiny, do naszego hotelu Sunce w Neum. Podczas pobytu uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z charakterystyką wybrzeża dalmatyńskiego i naocznie mogli je podziwiać. Uczniowie mieli możliwość poznania takich pojęć geograficznych jak gleby – terra rossa, kras, formy krasu podziemnego i powierzchniowego, typowe rośliny śródziemnomorskie, strukturę narodowościową Bałkanów oraz religie, które tam występują a także trudną historię ludów zamieszkujących te ziemie. Mogliśmy także skosztować takich owoców morza jak ośmiorniczki, kalmary oraz ryb typowych dla Adriatyku. Widoki na całej trasie były przednie i bardzo urozmaicone. Cały czas coś się działo a smartfony i aparaty były w ciągłym użyciu. Następnego dnia udaliśmy się do Medugorje – miejsca kultu maryjnego odwiedzane corocznie przez 2,5mln wyznawców, słynnego z Góry Objawień i figury Matki Boskiej z Góry Objawień oraz Kościoła parafialnego pw. św. Jakuba. Tu był czas na zakupy pamiątkowych różańców z naturalnych, miejscowych surowców i innych dewocjonaliów oraz skosztowania wyśmienitych miejscowych lodów. Po Medugorje udaliśmy się do Mostaru – bośniackiego miasta, słynącego z kamiennego mostu przewieszonego nad rzeką Neretwą, wpisanego na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO oraz lewobrzeżnej islamskiej części miasta z licznymi meczetami i minaretami. Tu mogliśmy podziwiać budownictwo islamskie oraz rynek z typowymi wyrobami muzułmańskimi. Po powrocie na miejsce do hotelu Neum był czas na kąpiele słoneczne oraz orzeźwienie w hotelowym basenie i pobliskiej zatoczce adriatyckiej. Pogoda nam sprzyjała i oscylowała w granicach 30-33 stopni Celsjusza, woda ok. 21 stopni. Następnego dnia zwiedzaliśmy Dubrovnik. Tu podziwialiśmy miasto z pokładu stateczku, którym opłynęliśmy pobliską wyspę oraz wybrzeże wokół portu dubrownickiego. Poznaliśmy historię miasta, zwiedziliśmy najważniejsze zabytki. Podziwialiśmy potężne mury obronne zbudowany na wybrzeżu wokół miasta. Posmakowaliśmy potraw miejscowej kuchni. Ostatniego dnia udaliśmy się do Narodowego Parku Plitwickich Jezior, by podziwiać przepięknie położone, na różnych poziomach 16 jezior. Spacerując kładkami podziwialiśmy cudowne wodospady, wodospadziki i kaskady łączące jeziora. Sceneria była fantastyczna a miejsce typowo fotograficzne uwieczniliśmy na zdjęciach. Trudno było rozstawać się z fantastycznymi widokami i warunkami noclegowymi i żywieniowymi jakie nam stworzyło biuro podróży. Z przykrością wracaliśmy do Polski. Do Przasnysza dotarliśmy w sobotę wieczorem. Uczestnicy wycieczki już nie mogą się doczekać, jakie kraje odwiedzą w przyszłym roku podczas wycieczki szkolnej.
opracował – Dariusz Wojtala
UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA
ROKU SZKOLNEGO 2016/2017
ODBĘDZIE SIĘ NA SALI GIMNASTYCZNEJ
23 CZERWCA O GODZINIE 9.30
WYPRAWA NA POŁUDNIOWY ZACHÓD EUROPY
W dniach 5-12. czerwca br. grupa uczniów naszej szkoły wybrała się na tradycyjną wyprawę po Europie. Po zwiedzaniu Skandynawii w ubiegłym roku przyszła kolej na „cieplejsze klimaty”, zatem szlak eskapady zaprowadził nas do słonecznej Hiszpanii.
Hiszpania była głównym celem, lecz po drodze zwiedzaliśmy sporo bardzo atrakcyjnych miejsc. Na początku kraje alpejskie: niewielkie księstwo Liechtenstein ze stolicą w Vaduz oraz Szwajcarię. Przejazd przez Alpy oraz szwajcarska Genewa dostarczyły wielu wrażeń, zwłaszcza budynki ONZ oraz wysoka na 140 m fontanna strzelająca z Jeziora Genewskiego.
We Francji dotarliśmy do Prowansji, gdzie podziwialiśmy Awinion z potężnym kompleksem papieskim oraz Tuluzę, miasta słynącego z prężnego uniwersytetu oraz siedziby Airbusa.
Jadąc z Francji do Hiszpanii zatrzymaliśmy się w Andorze, niewielkim państwie położonym w Pirenejach. Dwa atuty Andory zwróciły naszą uwagę: przepiękne położenie wśród gór oraz… niezwykle niskie ceny! To jeden z rajów podatkowych…
Hiszpania to przede wszystkim Barcelona. Podziwialiśmy wspaniały ParkGüell, Kościół SagradaFamília, Plac Hiszpański, Wzgórze Montjuïc oraz słynny CampNou, czyli największy stadion Europy, gdzie mecze swoje rozgrywa FC Barcelona. Na deser obejrzeliśmy przepiękny spektakl „Tańczących Fontann”.
Nasza wycieczka to nie tylko zwiedzanie. Znaleźliśmy też czas na odrobinę rekreacji nad Morzem Śródziemnym w słynnym Lloret de Mar ostatnim punktem była Europa Park, czyli największy park rozrywki w Niemczech, gdzie zabawie nie było końca…
opracował Marek Rozicki
KENIJCZYCY W STOLICY DOLNEGO ŚLASKA
Co prawda nie była to wyprawa na drugi kraniec Europy, ale uczniowie klas II c i II a musieli się trochę nasiedzieć w autokarze, by dotrzeć do celu swej wędrówki. Drugoklasiści LO im. KEN za cel czerwcowej podróży obrali sobie Wrocław, stolicę Dolnego Śląska.
Wycieczka, która odbyła się w dniach 12 – 14 czerwca, zaczęła się trochę niefortunnie – od przedłużającej się kontroli policyjnej i wynikłego stąd opóźnienia. Do tego martwił siąpiący deszcz i silne podmuchy wiatru. Były to jednak tylko złe miłego początki. Dalej bowiem było już tylko lepiej.
Pierwszego dnia podróży Kenijczycy odwiedzili największy w kraju ogród zoologiczny. Spędzili tam kilka godzin, a zaczęli zaraz po przyjeździe do Wrocławia. Największym zainteresowaniem cieszyło się oczywiście Afrykarium, czyli specjalny pawilon wystawowy, w którym można zobaczyć praktycznie wszystkie typy fauny i flory zamieszkujące Czarny Ląd – począwszy od pustyni saharyjskiej, a skończywszy na głębokiej dżungli równikowej. Ale atrakcji jest tu tak dużo, że na nudę nie było czasu.
Dzień drugi przeznaczono w całości na zwiedzanie centrum Wrocławia. Już o godzinie 9.00 rano spotkaliśmy się z przewodnikiem, który oprowadził nas po najciekawszych zakątkach Starego Miasta. Ostrów Tumski, Wyspa Piasek, zaułki staromiejskie, wreszcie Aula Leopoldina – w ciągu kilku godzin poznaliśmy to, co Wrocław ma najwspanialszego: piękną architekturę i przyjaznych mieszkańców.
Po południu natomiast obejrzeliśmy największy obraz w historii Polski – czyli Panoramę Racławicką. Naszym przewodnikiem, choć wirtualnym, był Daniel Olbrychski. Aktor swoją półgodzinną opowieścią potrafił zaciekawić nawet najbardziej opornych uczniów z klas niewiele mających wspólnego z historią. Dlatego z rotundy racławickiej nikt nie wychodził zawiedziony.
Nie był to jednak koniec atrakcji, gdyż wieczorem wybraliśmy się jeszcze na spacer „Wrocław by night”. Do hotelu wróciliśmy ok. godziny 23.00, mając za sobą w sumie ok. 12 kilometrów marszu. Prawie jak na pielgrzymce.
Ostatni dzień poświęciliśmy na Hydropolis, bardzo nietypową wystawę naukową znajdującą się na terenie wrocławskich wodociągów. W trakcie zwiedzania mieliśmy też godzinne warsztaty, z których ucieszyli się uczniowie profilu biologiczno-chemicznego. W końcu woda – to przede wszystkim związek chemiczny…
W drodze powrotnej udało nam się zaliczyć jeszcze dwa nietypowe środki transportu, charakterystyczne dla Wrocławia. Najpierw skorzystaliśmy z tzw. polinki – kolejki gondolowej, służącej studentom Politechniki Wrocławskiej do szybkiego pokonywania odległości pomiędzy dwoma brzegami Odry. Nieco później zaś zaliczyliśmy rejs tramwajem wodnym po Odrze.
To był ostatni akt śląskiej wyprawy uczniów z LO im. KEN. Po obiedzie ruszyliśmy w drogę powrotną i przed godziną 22.00 zameldowaliśmy się w Przasnyszu.
Opiekę na wycieczce sprawowali sorowie: Maciej Mikulski i Michał Wiśnicki, w towarzystwie Krzysztofa Arbatowskiego, przedstawiciela rodziny jednej z uczestniczek wycieczki.
opracował Michał Wiśnicki
ZAJĘCIA W KATEDRZE MYKOLOGII ORAZ BOTANIKI
Warsztaty „Odkryj bogaty świat grzybów”, w których uczestniczyła klasa II C, miały na celu przybliżenie uczestnikom bogactwa morfologicznego i taksonomicznego grzybów i organizmów zlichenizowanych (porostów), a także poznania różnych aspektów wykorzystania tych organizmów przez człowieka.
W ramach warsztatów uczniowie dokonali obserwacji mikroskopowych grzybów wyizolowanych z różnych środowisk oraz doskonalili techniki mikroskopowania. Celem warsztatów, w Katedrze Botaniki było powiązanie budowy anatomicznej i morfologicznej roślin z ich funkcjonowaniem, w oparciu o preparaty makro – i mikroskopowe.
opracował: Zbigniew Sztuc
CO KRYJE KATEDRA BOTANIKI I ZOOLOGII
Młodzież z klasy II C w dniu 06.06.2017 r. uczestniczyła w zajęciach warsztatowych na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Celem warsztatów w Katedrze Botaniki było poznanie budowy anatomicznej
i morfologicznej roślin, wykonywanie i barwienie preparatów mikroskopowych. W pracowni zoologii uczniowie przeprowadzili sekcję gąsienicy motyla oraz obserwowali pod mikroskopem budowę anatomiczną larwy motyla.opracował Zbigniew Sztuc
PIERWSZE KROKI NA UCZELNI
Uczniowie klasy II C w dniu 29.05.2017 r. uczestniczyli w warsztatach laboratoryjnych oraz terenowych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
W ramach prowadzonych ćwiczeń w Katedrze Fizjologii Roślin izolowali barwniki fotosyntetyczne oraz poznawali właściwości fizyczne i chemiczne chlorolifu.
Warsztaty terenowe – „Poznaj grzyby wielkoowocnikowe” - przybliżyły uczniom wygląd najczęściej spotykanych gatunków grzybów z różnych grup systematycznych oraz pozwoliły im poznać relacje, jakie panują między grzybami a roślinami.opracował Zbigniew Sztuc
ERASMUS
Po 4 wyjazdach ponad 70 naszych uczniów do Francji, Belgii i Niemiec – przyszedł czas na rewizytę. Tym razem, po refleksjach związanych z przyczynami i okrucieństwem obu wojen światowych, mieliśmy się pochylić nad okresem, który przeszedł do historii pod nazwą „zimna wojna” oraz rolą „Solidarności” w procesach, które na trwale zmieniły zimnowojenny obraz świata. Mówiąc krótko, nadszedł czas na Polskę.
ZAPRASZAMY
RODZICÓW I UCZNIÓW
NA KONSULTACJE Z PSYCHOLOGIEM.
ODBĘDĄ SIĘ ONE
W DNIACH 10 I 17 MAJA
W GODZINACH OD 12 DO 14
W SALI NR 8
Archiwum Aktualności