Tegoroczny wrzesień był naprawdę udanym okresem dla przasnyskiego Liceum Ogólnokształcącego im. KEN. W ciągu zaledwie kilku tygodni możemy pochwalić się co najmniej kilkoma bardzo ważnymi sukcesami. Pora więc na krótkie podsumowanie.
Już na inaugurację roku przyszła pierwsza dobra wiadomość: dyrektor LO Radosław Waleszczak podpisał umowę sponsorską z Panią Bożeną Królikowską, prezes Fundacji „Pelikan”. Dzięki temu licealiści będą mogli przez cały rok korzystać z wyjazdów do najlepszych uczelni w Polsce. To kolejny raz, kiedy przasnyski KEN skorzysta z dofinansowania „Pelikana” – który zgodnie ze swoją deklaracją – wziął naszą szkołę pod swoje skrzydła.
Na początku września młodzież szkolna z klasy trzeciej o profilu biologiczno-chemicznym wzięła udział w Letniej Szkole Biologii – zajęciach edukacyjnych organizowanych przez Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Tygodniowe zajęcia przeprowadzone przez pracowników naukowych UW-M w uniwersyteckich laboratoriach były dedykowane wyłącznie uczniom naszej szkoły. To była prawdziwa szkoła studenckiego życia, i to jeszcze przed zaliczeniem egzaminu maturalnego. Co ważne, nie obciążyło to budżetu rodziców. Całe przedsięwzięcie zostało sfinansowane przez władze uniwersytetu i wspomnianą już Fundację Pelikan.
Zaledwie kilka dni później rozpoczął się montaż wyposażenia w klasopracowni biologicznej. Liceum otrzymało dofinansowanie ze Starostwa Powiatowego i dzięki niemu mogło unowocześnić klasopracownię. Zostały zakupione nowoczesne mikroskopy stereoskopowe, sprzęt laboratoryjny i wiele okazów anatomicznych. Uczniowie będą pracować przy specjalistycznych stanowiskach, ponieważ wymieniono także umeblowanie pracowni. Mamy nadzieję, że te zmiany zaowocują podniesieniem i tak już wysokich wyników w nauce biologii w KEN-ie.
W pierwszych dniach września szkoła otrzymała również informację zwrotną od Narodowej Agencji Programu Erasmus +. Zakończyła się właśnie weryfikacja wniosków w ramach sektora Edukacja Szkolna. Wniosek złożony przez naszą szkołę jeszcze w marcu został pozytywnie ocieniony i skierowany do realizacji. Przez dwa kolejne lata młodzież szkolna będzie współpracować ze szkołami w Niemczech i Francji realizując projekt ekologiczny. Taki projekt to oczywiście duża szansa młodzieży na rozwój umiejętności językowych, informatycznych, poznanie partnerskich krajów, poszerzenie wiedzy ekologicznej, ale – nie ukrywajmy – to również przygoda, którą uczniowie będą wspominać jeszcze przez długie lata. Warto dodać, że całkowita wartość projektu, który będzie realizowany przez nasze liceum w latach 2018-2020 to niemal 100 000 EURO.
Niemal równolegle z tym grupa uczniów wzięła udział w projekcie „Sound in the silence”, realizowanym we współdziałaniu z kilkoma międzynarodowymi instytutami.
„Sound in the Silence” to międzynarodowy projekt edukacyjny, którego głównym celem jest przybliżenie młodzieży licealnej trudnych aspektów europejskiej przeszłości, w sposób odpowiadający jej wrażliwości emocjonalnej. Uczestnicy, pod opieką artystów i edukatorów, odwiedzają miejsca pamięci, w których poznają wybrane zagadnienia z historii totalitaryzmów w Europie Środkowo-Wschodniej, a na zakończenie projektu przygotowują przedstawienie, w którym uzewnętrzniają swoje odczucia i przeżycia związane ze zwiedzaniem miejsc pamięci.
I pomyśleć, że to wszystko odbyło się zaledwie w jednym miesiącu.