Zapraszamy do zapoznania z nowym planem lekcji
Aktualizacja danych
OTWORZYLIŚMY NASZE PODWOJE
„Czym chata bogata” – tak zdawaliśmy się mówić do wszystkich, którzy odwiedzili nas
22 kwietnia podczas Dnia Otwartego w siedzibie liceum. W sobotnie przedpołudnie mogliśmy gościć kilkaset osób z wielu szkół gimnazjalnych z całego powiatu przasnyskiego
i powiatów ościennych. Wierzymy, że znaczna część naszych gości za kilka miesięcy trafi tutaj ponownie – już w charakterze licealistów.Dzień Otwarty w LO im. KEN w kwietniowy weekend stał się już tradycją naszej placówki. Po raz kolejny też uchyliliśmy drzwi do wszystkich klasopracowni, a także zaprezentowaliśmy wszystko, co mamy najlepszego. Od godziny 9.30 przybyli goście mogli zwiedzać, sprawdzać, dopytywać się i rozmawiać na wszystkie tematy związane z nauką w liceum.
I tak faktycznie było. Najpierw jednak dyrektor LO Radosław Waleszczak powitał wszystkich przybyłych na szkolnej auli. W krótkiej przemowie podkreślił najważniejsze atuty liceum: doskonałe osiągnięcia maturalne z wybranych przedmiotów, ugruntowaną już współpracę
z czterema prestiżowymi uczelniami, rozwijane innowacje szkolne i wyjątkowo przyjemną atmosferę. W tym roku mogliśmy się także pochwalić programem Erasmus + realizowanym ze szkołami z Francji i Niemiec.Po tym wstępie nadszedł czas na ogłoszenie wyników konkurów językowych, które co roku przeprowadzamy dla uczniów gimnazjów. Te prezentowały się następująco:
Język niemiecki – I miejsce Daria Urban
Język angielski – I miejsce Anna Spiżarska
II miejsce Julita Głodkowska
III miejsce Paulina Iwulska
Język rosyjski – I miejsce Krystian Cichowski
II miejsce Klaudia Kossakowska
III miejsce Agnieszka Kałasiewicz
Potem zaś chyba nastąpiło najważniejsze: czas na zapoznanie ze szkolnymi zakamarkami
i kadrą pedagogiczną, która zajmuje się „otwieraniem drzwi”do przyszłych karier młodych ludzi. Sądząc po intensywności rozmów i zdecydowanych minach naszych gości – możemy być pewni, że już we wrześniu wielu z naszych gości zasili szeregi „Kenijczyków”.
Do czego serdecznie zachęcamy!
opracował Michał Wiśnicki
FINISZ AKADEMII NOWOCZESNEGO PATRIOTYZMU
Zaraz po świętach wielkanocnych w LO im. KEN odbyło się ostatnie spotkanie w ramach programu Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu, w którym brało udział nasze liceum. Organizatorzy całego przedsięwzięcia z Klubu Jagiellońskiego mogli podsumować symulacyjny projekt rozwoju lokalnego, wypracowywany przez samych uczniów.
Jeszcze w marcu odbyło się pierwsze wspólne spotkanie dotyczące administracji rządowej; na początku kwietnia członkowie Klubu rozmawiali z młodzieżą o administracji samorządowej. Trzecie spotkanie odbyło się pod hasłem „Od narzekania do działania”. Jego celem miało było wypracowanie społecznego projektu na rzecz społeczności lokalnej.
W całym projekcie ANP wzięli udział uczniowie klasy II b. Podczas ostatniego spotkania uczniowie z tej klasy, podzieleni na kilkuosobowe zespoły, mieli wypracować pomysły wprowadzające konkretne zmiany społeczne w Przasnyszu. Następnie w głosowaniu został wybrany jeden projekt zmiany – dotyczył on m.in. modyfikacji repertuaru miejscowego kina. Kilkoro uczniów podjęło się jego realizacji w praktyce. Trzymamy za nich kciuki i życzymy powodzenia!
Klub Jagielloński, będący polskim think-tankiem społeczno-politycznym, prowadzi Akademię Nowoczesnego Patriotyzmu po raz drugi. Łącznie bierze w nim udział już ponad 4000 uczniów z kilkuset szkół w całym kraju. Proponowane ścieżki rozwoju koncentrują się na trzech działach tematycznych: samorządności, kultury pamięci oraz patriotyzmu gospodarczego. Nasze LO skupiło się na pierwszej tematyce.
- Myślę, że dla uczniów naszego liceum współpraca z Akademią Nowoczesnego Patriotyzmu okazała się niezwykle ważnym i ciekawym doświadczeniem. Młodzież w praktyce mogła odczuć ciężar pracy polityków czy samorządowców, realizować zadania w których wykazywała się dużą kreatywnością – komentowała koordynatorka projektu w szkole, p. Małgorzata Bobrowska-Ostaszewska. – Akademia przez swoje działania pracuje dla dobra Polski i tej samej postawy uczy młodzież: profesjonalnie i praktycznie, poważnie i z uśmiechem, łącząc tradycję z nowoczesnością.
opracowała: Małgorzata Bobrowska-Ostaszewska
XL OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ
Eliminacje powiatowe XL edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy pożarniczej pt. „Młodzież Zapobiega Pożarom” odbyły się 31 marca 2017r. w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzynowłodze Małej. Organizatorem eliminacji był Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Przasnyszu, oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu przy udziale instytucji współpracujących podczas organizacji turnieju ;
- Starostwo Powiatowe w Przasnyszu,
- Nadleśnictwo Przasnysz,
- Urząd Gminy w Krzynowłodze Małej
Eliminacje przeprowadzono w trzech grupach wiekowych:
- grupa I – uczniowie szkół podstawowych,
- grupa II – uczniowie szkół gimnazjalnych,
- grupa III – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.
Skład Jury: st. kpt. Jarosław Andruszkiewicz, st. ogn. Olga Król z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Przasnyszu, Katarzyna Tarkowska z Nadleśnictwa Przasnysz, Druh Bogdan Kruszewski Komendant Gminny ZOSP RP w Krzynowłodze Małej oraz Druh Bogdan Rzepczyński, prezes Oddziału Powiatowego ZOSP w Przasnyszu.
W kategorii wiekowej szkoły ponadgimnazjalne I miejsce zajęła maturzystka z naszej szkoły - Joanna Rudzińska. Gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów na eliminacjach wojewódzkich.
opracowała Grażyna Rogowska
DEBATOWALIŚMY- PO OXFORDZKU
Kolejna debata oksfordzka, która odbyła się w murach naszego Liceum, ponownie przyniosła dużo emocji, ale przede wszystkim udowodniła, że nasi uczniowie potrafią rozmawiać nawet o tak trudnych sprawach, jak polityka.
Druga licealna debata oksfordzka była poświęcona problemom polskiej demokracji. Młodzież naszej szkoły – podzielona na dwie drużyny o przeciwstawnych poglądach – podjęła dyskusję na bardzo ważne tematy związane ze współczesnym stanem demokracji w Polsce. Nie zabrakło trudnych pytań, m.in. o media, prawa i wolności obywatelskie, edukację czy kwestie związane z Trybunałem Konstytucyjnym. Co jednak ważne, debata odbywała się z pełnym poszanowaniem racji przeciwnych stron.
Dwugodzinne spotkanie, które odbyło się 10 kwietnia, udowodniło, że wiedza naszych młodych obywateli na temat obecnej sytuacji państwa polskiego jest bardzo duża. Wszyscy wykazali się ogromną znajomością tematu i umiejętnością argumentowania własnego zdania oraz kulturalnej dyskusji z przeciwnikiem. Potwierdził to m.in. pan Robert Gwardys, przedstawiciel na teren Przasnysza posła Marka Jakubiaka ze Stowarzyszenia Kukiz’15. Złożył on na ręce dyrektora naszego LO, Radosława Waleszczaka, podziękowania za zaproszenie – i gratulacje za poziom prowadzonej dyskusji.
Mamy nadzieję, że debaty oksfordzkie staną się dobra tradycją naszej szkoły. I wcale nie muszą być domeną uczniów z klas humanistycznych. Podczas kwietniowej debaty udowodnił to reprezentant klasy matematyczno-fizycznej, który aktywnie brał udział w dyskusji. To dobrze wróży podobnym wystąpieniom – nie wątpimy bowiem, że takie będą miały miejsce w przyszłości.
opracowała: Małgorzata Bobrowska-Ostaszewska
BARTEK FINALISTĄ KONKURSU TALENT ZA TALENT
Dnia 7 kwietnia do naszej szkoły dotarła wspaniała wiadomość. Uczeń klasy III B Bartosz Popsuj znalazł się w ścisłej czołówce 24 finalistów 8. edycji ogólnopolskiego konkursu Talent za Talent organizowanego przez Stowarzyszenie Cognitis.
Czym jest Talent za Talent?
Talent za Talent jest konkursem skierowanym do maturzystów, którzy podczas swojej ścieżki edukacyjnej wykazywali się zdolnościami przywódczymi, dawali przykład odpowiedzialnej i dojrzałej postawy. Głównym celem konkursu jest docenienie aktywności maturzystów, a także poszerzanie perspektyw i wzbogacenie doświadczenia młodych ludzi.
Pierwszym zadaniem Bartka było wypełnienie formularza dotychczasowych osiągnięć naukowych (m.in. tytuł laureata w Konkursie Wiedzy o UE zorganizowanego przez Pana Zbigniewa Kuźmiuka – Posła do Parlamentu Europejskiego; najlepszy wynik w woj. mazowieckim w Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie; udział w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy o Mediach) i doświadczeń w działalności pozanaukowej (m.in. Przewodniczący Rady Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2015/2016, a w roku szkolnym 2016/2017 członek RSU; Zastępca Przewodniczącego Szkolnej Ligi Debat Oksfordzkich; wolontariusz).
Następnie Bartek zmierzył się z rozwiązaniem zadania indywidualnego typu case. Trudność polegała na tym, iż wcielając się w rolę przewodniczącego RSU jednej z gdańskich szkół uczeń musiał rozpisać sposoby wybrnięcia z niespodziewanych zdarzeń zaistniałych podczas zorganizowanego przez swoją radę Ogólnopolskiego Festiwalu Samorządowców w Gdańsku.
Zwieńczeniem konkursu będzie udział naszego „Kenijczyka” w uroczystej, czerwcowej gali finałowej w Warszawie, którą poprzedzą warsztaty, rozmowy kwalifikacyjne, a także assessment center. Niewątpliwie Bartek stanął przed wielką szansą na wzbogacenie swoich doświadczeń, poznanie innych „liderów” z całej Polski, a także na nauczenie się nowych przydatnych umiejętności, które poszerzą horyzonty w przyszłym – już studenckim życiu.
Gratulujemy i życzymy powodzenia podczas czerwcowych warsztatów!
opracowała: Małgorzata Bobrowska - Ostaszewska
Rekrutacja 2017/2018
ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ NA ROK SZKOLNY 2017/2018
OSTATNI WYKŁAD DLA UCZNIÓW KLAS GEOGRAFICZNYCH W TYM ROKU SZKOLNYM
10. kwietnia br. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu odbył się ostatni w tym roku szkolnym wykład dla uczniów klas geograficznych. Tym razem tematem wykładu była „Rola lodowców w kształtowaniu krajobrazu Ziemi” a został on wygłoszony przez Pana prof. dr hab. Wojciecha Wysotę z Katedry Geologii i Hydrogeologii Wydziału Nauk o Ziemi. Rangę wykładu podniósł fakt, że Pan Profesor pełni obecnie funkcję Prorektora toruńskiego uniwersytetu.
Był to ostatni z cyklu pięciu wykładów zaplanowanych na obecny rok szkolny. Wcześnie nasi uczniowie wysłuchali wykładów z zakresu klimatologii, hydrologii, geologii i zagadnień ludnościowych. Trzy wykłady odbyły się w murach naszej szkoły a dwa w Toruniu.
Kolejnym punktem była wizyta w Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach pod Toruniem. Jest to największe obserwatorium astronomiczne w Polsce, dysponujące trzema cennymi przyrządami obserwacyjnymi. Są to: Astrograf Drapera sprowadzony z amerykańskiego Harvard Observatory w 1947 roku., największy optyczny teleskop w Polsce systemu Cassegraina-Schmidta o średnicy obiektywu 90 cm, oraz największy radioteleskop w Europie wschodniej o średnicy 32 metrów.
Dodajmy, że zajęcia prowadzone przez wykładowców Wydziału Nauk o Ziemi są możliwe dzięki podpisaniu stosownej umowy z fundacją PELIKAN.
opracował Marek Rozicki
WOLONTARIUSZ ROKU
6 kwietnia 2017 r. odbyła się doroczna Gala Konkursu „ Wolontariusz Roku”. Była to już dziewiąta edycja konkursu, która zbiegła się z 15-leciem wolontariatu w MOPS Przasnysz. Uroczystość pod patronatem burmistrza Przasnysza odbyła się w Muzeum Historycznym. Współprowadzącymi galę były uczennice LO im. KEN Izabela Mażewska i Izabela Malińska (również wolontariuszki).
Z satysfakcją wszystkich informujemy, że i tym razem w gronie wyróżnionych znaleźli się uczniowie naszego liceum. Oto oni:
- Marlena Goździewska Wolontariusz Roku 2016 w kategorii: Wolontariusz Pracujący w Szkole Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza w Przasnyszu,
- Maria Brzostek Wolontariusz Roku 2016 w kategorii: Wolontariusz Pracujący w Świetlicy „Promyk Jutrzenki” Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a ' Paulo w Przasnyszu,
- Alicja Adamczyk, Patrycja Bączek, Ewa Leleniewska Wolontariusz Roku 2016 w kategorii: Wolontariusz Pracujący w Zespole Szkolno-Rewalidacyjno-Wychowawczym „JESTEM” w Przasnyszu.
Wszystkim wolontariuszom serdecznie gratulujemy!
opracował: Dyrekcja LO im. KEN
CZY ANANAS ODCHUDZA A ZIEMNIAKI TUCZĄ?
W dniu 08.04.2017r. klasa III C uczestniczyła w zajęciach ćwiczeniowych w Katedrze Biochemii UW-M w Olsztynie.
Celem warsztatów było zapoznanie uczniów z procesami trawienia zachodzącymi w organizmie człowieka pod wpływem enzymów własnych oraz pochodzenia roślinnego.
W ramach warsztatów prowadzono dwa doświadczenia:
- trawienie skrobi z użyciem amylazy ślinowej z wykorzystanie płynu Lugola,
- trawienie kliszy rentgenowskiej za pomocą bromelaniny wyizolowanej ze świeżego ananasa.
Podczas doświadczeń uczniowie mogli zaobserwować stopniowe trawienie skrobi, aż do produktu końcowego.
opracował: Zbigniew Sztuc
Z głębokim żalem informujemy społeczność szkolną, że
29 marca 2017r. zmarł Pan Mariusz Łyszkowski, entuzjasta historii, człowiek wielkiego serca i ogromnej dobroci.Panie Mariuszu, społeczność KEN-a poniosła dotkliwą stratę, ale na zawsze pozostanie Pan w naszej wdzięcznej pamięci!
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 31 marca 2017r.
o godz. 14:30 Mszą Świętą w Kościele Farnym.Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, Pracownicy
Rodzice i Uczniowie
DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO
W dniu 21 marca w naszej szkole zorganizowano zgodnie z inicjatywą Samorządu Uczniowskiego i nauczycieli wychowania fizycznego Święto Sportu Szkolnego.
W tym dniu tzw. „Dniu Wagarowicza”odbyły się konkursy i zawody sportowe. Uczniowie mieli okazję do zaprezentowania swoich umiejętności w Halowym Turnieju Piłki Nożnej, który odbył się na gościnnym obiekcie Zespołu Medycznych Szkół Policealnych oraz Turnieju Piłki Siatkowej.
Atrakcją pozasportową zawodów był Turniej Jedzenia Pączków.
Wszystkim zawodnikom serdecznie dziękujemy za udział w rozgrywkach, a wiernym kibicom za wspaniały doping.
Zapraszamy do współzawodnictwa w przyszłym roku.
opracował Krzysztof Załęski
Nasze Liceum od lutego bieżącego roku bierze udział w programie SKS Unii Związków Sportowych Warszawy i Mazowsza. Zajęcia będą prowadzone w dwóch grupach przez nauczycieli wychowania fizycznego Adama Nasiadkę i Krzysztofa Załęskiego.
Wszystkich uczniów zainteresowanych udziałem w programie SKS prosimy o zgłaszanie się do prowadzących.
opracował Krzysztof Załęski
WYKŁAD Z GEOGRAFII LUDNOŚCI DLA KLASY II G
6. marca br. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu odbył się wykład dla uczniów klasy IIg. Tym razem tematem wykładu były „Problemy demograficzne współczesnego świata” a został on wygłoszony przez Panią dr hab. Elżbietę Grzelak-Kostulską z Katedry Studiów Miejskich i Rozwoju Regionalnego Wydziału Nauk o Ziemi. Pani Doktor zaprezentowała metodologię badań demograficznych, odnosząc ją do współczesnych problemów, jak i prognozowania przyszłości. Dodajmy, że świat boryka się za zarówno z eksplozją demograficzną w biedniejszych regionach, jak i ze zjawiskiem starzenia się społeczeństw w regionach bogatszych. W każdym przypadku rodzi to negatywne konsekwencje.
opracował Marek Rozicki
AKADEMIA NOWOCZESNEGO PATRIOTYZMU czyli świat polityki w praktyce
W naszej szkole, w czwartek 2 marca, odbyło się pierwsze z trzech spotkanie uczniów klasy II b z przedstawicielami Klubu Jagiellońskiego – p. Joanną Krok oraz p. Wojciechem Chodkowskim, zaproszonych przez panią Małgorzatę Bobrowską – Ostaszewską, nauczycielkę wiedzy o społeczeństwie.
Uczniowie, biorą udział w projekcie Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu. Pierwsze spotkanie poświecone zostało polskiemu systemowi parlamentarnemu.
W trakcie projektu licealiści wcielili się w rolę posłów, ministrów oraz kierowali swoimi partiami politycznymi (partia Narodowa, Liberalna, Konserwatywna, Socjaldemokratyczna oraz partia Ludowa). Lider każdej partii przedstawił program polityczny a następnie partie zawiązały pomiędzy sobą koalicję rządową, przewodniczący partii z największym poparciem (partia Konserwatywna) został Prezesem Rady Ministrów. W rolę tę wcielił się Kacper Witkowski, który zaproponował skład nowego rządu i wygłosił swoje expose.
Na początku warsztatów została wybrana także trójka uczniów, którzy pełnili rolę dziennikarzy. Zadaniem mediów było przede wszystkim relacjonowanie wydarzeń związanych z wyborami nowego rządu, przeprowadzanie wywiadów z politykami, ale również szukanie informacji, które mogłyby skompromitować członków partii.
Spotkanie przybliżyło naszej klasie świat polityki i polityków, funkcjonowanie rządu, tworzenie nowych ustaw. Dowiedzieliśmy się jak bardzo trudna jest praca polityka oraz jak wygląda świat polityki od środka.
Już nie możemy doczekać się następnego spotkania, na którym dowiemy się o pracy samorządów lokalnych.
opracowała: Katarzyna Jakubiak - klasa IIB
Dokumenty
Szkolne standardy bezpieczeństwa
SUKCES ALICJI SADOWSKIEJ
Alicja Sadowska z klasy IIIg awansowała do etapu okręgowego XLIII Olimpiady Geograficznej. To najbardziej prestiżowy konkurs geograficzny w Polsce, którego laureaci są zwolnieni z egzaminu maturalnego.
Uczniowie naszego LO od lat z powodzeniem startują w konkursach geograficznych, szczególnie o charakterze ogólnopolskim. Są to m.in. Wielki Test Wiedzy Geograficznej organizowany przez toruński UMK i Konkurs Geologiczny Nasza Ziemia – wczoraj, dziś i jutro organizowany przez Państwowy Instytut Geologiczny.
Ali serdecznie gratulujemy!
opracował Marek Rozicki
SUKCESY NASZYCH MŁODYCH BIOLOGÓW
Liceum Ogólnokształcące im. KEN od lat szczyci się dobrymi wynikami edukacyjnymi z biologii. W ostatnich dniach potwierdziły to znakomite osiągnięcia naszych uczniów. Paulina Łazicka z klasy III c awansowała do finału centralnego szczebla olimpiady biologicznej, natomiast jej kolega z tej samej klasy, Damian Benbenkowski – do finału okręgowego olimpiady ekologicznej.
Wynik Pauliny oznacza, że znajdzie się ona w gronie 90 finalistów z największych liceów w kraju. Dlatego jej osiągnięcie to nie lada wyczyn. Zwłaszcza jeśli wiadomo, że do pierwszego szczebla tej olimpiady przystępuje kilka tysięcy uczestników. –Obecność reprezentantki z Przasnysza w tak wąskim finale to ogromny sukces szkoły i samej uczennicy –zapewnia Zbigniew Sztuc, biolog z przasnyskiego LO i opiekun Pauliny. –Ale myślę, że trzeba rozpatrywać to także w kategorii sukcesu regionalnego. Z naszego liceum do tego szczebla zmagań biologicznych chyba nikt nigdy nie dotarł. Ja przynajmniej sobie tego nie przypominam.
Z sukcesu uczniów zadowolony jest także dyrektor Liceum Radosław Waleszczak. –Odnotowywaliśmy wcześniej sukcesy na olimpiadach historycznych, językowych czy wiedzy o prawie. Paulina przetarła nam szlaki w dziedzinie nauk przyrodniczych –mówił dyrektor już po ogłoszeniu wyników z regionalnego szczebla tych zmagań edukacyjnych. –Dla mnie osobiście to duże przeżycie. Sam jako licealista dotarłem do finału olimpiady historycznej. I do tej pory pamiętam te emocje, które towarzyszyły temu wydarzeniu.
Olimpiada biologiczna jest jedną z najtrudniejszych olimpiad przedmiotowych w naszym kraju. Startuje tu bowiem wiele osób, które chcą jeszcze przed maturą zapewnić sobie indeks uczelni medycznych. A tytuł laureata to właśnie umożliwia. Dla Pauliny Łazickiej będzie więc to walka o swoją przyszłość zawodową. Jeśli zostanie laureatką, otworzą się przed nią drzwi wszystkich uczelni medycznych w kraju.
Także Damian Benbenkowski ma szansę na znaczne ułatwienia w trakcie rekrutacji na studia. Warunek jest tylko taki, że musi się dostać do finału olimpiady ekologicznej. Powalczy o to w olimpiadzie okręgowej w Płocku. Równolegle Damian startował w olimpiadzie biologicznej. Do awansu do finału razem z Pauliną zabrakło mu tylko dwóch punktów.
Oboje uczniów przasnyskiego LO im. KEN przystąpi do olimpijskich zmagań pod koniec kwietnia, zaledwie kilkanaście dni przed maturą. Jeśli odniosą sukces, dla nich egzamin maturalny stanie się tylko formalnością.
Ale akurat z tego powodu ich opiekun wcale nie będzie się martwić.
opracował Michał Wiśnicki
Archiwum Aktualności