W module ERASMUS został zamieszczony regulamin projektu.
ERASMUS
Niech magiczna moc Wigilijnego Wieczoru
przyniesie spokój i radość,
a Nowy Rok obdaruje pomyślnością i szczęściem. Najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia
oraz Szczęśliwego Nowego Roku
życzą Państwu Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, pracownicy oraz społeczność uczniowska
LO im. KEN w Przasnyszu.
NAJPIĘKNIEJSZA STAJENKA BOŻONARODZENIOWA
W dniu 18.12.2015r. zostały ocenione prace Szkolnego Konkursu Plastycznego na Najpiękniejszą Stajenkę Bożonarodzeniową. Organizatorzy konkursu to: Dyrekcja LO im. KEN w Przasnyszu oraz nauczycielka wiedzy o kulturze Grażyna Rogowska. Celem konkursu było:
- propagowanie pięknej tradycji szopkarstwa polskiego,
-pobudzenie inwencji twórczej w zakresie inscenizacji szopek z wprowadzeniem akcentów regionalnych,
- rozwijanie wrażliwości estetycznej i uzdolnień plastycznych młodzieży,
-popularyzowanie twórczości utalentowanych plastycznie uczniów.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas I i II.
Prace oceniało Jury w składzie:
Pani Sabina Olszak- Dyrektor SP nr 2 w Przasnyszu
Pani Agnieszka Brykner- Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu
Pani Bożena Lewandowska- inspektor ds. zdrowia w Wydziale Zdrowia Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Przasnyszu
Pani Ewa Łukasiak- fotograf
Pan Dyrektor LO- Radosław Waleszczak
Pan Dyrektor MDK- Krzysztof Gadomski
Pan Mariusz Nawrocki- plastyk
Wyniki obrad Jury:
I miejsce klasa IIc
II miejsce klasa Ig
III miejsce klasa Ib
wyróżnienie klasa Ia
Gratulujemy i dziękujemy nauczycielom oraz ich wychowankom za udział w konkursie!
Więcej zdjęć z konkursu mażna obejrzeć w Albumie fotograficznym.
Proponujemy posłuchać pięknej kolędy( TUTAJ)
opracowała Grażyna Rogowska
Matura
Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej opublikowano zbiory zadań ze wszystkich przedmiotów maturalnych.
SUKCES JUSTYNY W KONKURSIE GRAFICZNYM
Coroczny Ogólnopolski Konkurs Graficzny "Magia Świąt" organizowany w ramach IT Szkoła rozstrzygnięty. Gratulujemy uczennicy klasy 2b - Justynie Dzielińskiej, której praca graficzna była jedną z 6-ciu zwycięskich.
W głosowaniu użytkowników IT Szkoła oddano 6411 głosów.
Poniżej prezentujemy listę osób nagrodzonych przez Jury IT-Szkoła oraz nagrodzone prace (kolejność przypadkowa):
Prace nagrodzone przez Jury konkursu:
- Martyna Ignaczak Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi, Piotra Skargi 2 - Pułtusk
- Joanna Jóźwik V Liceum Ogólnokształcące im Wspólnej Europy, Krasickiego 2 - Olsztyn
- Justyna Dzielińska Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Przasnyszu, Świętego Stanisława Kostki 15 - Przasnysz
- Rafał Mróz Noworudzka Szkoła Techniczna, Stara Droga 4 - Nowa Ruda
- Adrian Mazan ZSP im. Wincentego Witosa, Czerska 1 - Jasieniec.
Wszystkim nagrodzonym raz jeszcze serdecznie gratulujemy!
Wszystkie nagrody zostaną wysłane do laureatów pocztą.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy.
Jury konkursu "Magia Świąt"opracował Dariusz Wojtala
KOLEJNY WYKŁAD DLA UCZNIÓW KLAS GEOGRAFICZNYCH
16. grudnia br. odbył się drugi z cyklu pięciu zaplanowanych wykładów prowadzonych przez nauczycieli akademickich Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W murach naszej szkoły gościł Pan dr hab. Ireneusz Sobota. Pan Doktor wygłosił wykład na temat: „Śnieg – powstawanie, rodzaje i metody badań pokrywy śnieżnej oraz jej współczesne przemiany”. Ten bardzo specjalistyczny wykład przybliżył nam powstawanie „białego puchu”, zaprezentowane zostały metody badawcze i pomiarowe pokrywy śnieżnej z położeniem nacisku na praktyczne znaczenie dla naszej codzienności. Między innymi miłośnicy zimowych wędrówek po górach dowiedzieli się jak unikać zagrożenia lawinowego i jak przewidywać to groźne zjawisko. Wykład zakończył krótki film autorstwa Pana doktora z pobytu na stacji badawczej norweskiego Spitsbergenu, gdzie znajduje się najbardziej na północ wysunięta polska placówka badawcza, należąca właśnie do Wydziału Nauk o Ziemi toruńskiego UMK. Być może ktoś z naszych absolwentów kiedyś odwiedzi tę krainę śniegu, lodowców, nocy i dni polarnych…
Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym
opracował Marek Rozicki
KOLEJNY ETAP OLIMPIADY GEOGRAFICZNEJ
Dwie uczennice naszej szkoły – Magdalena Sienda i Aleksandra Mięsowska z klasy IIIg awansowały do II etapu XLII Olimpiady Geograficznej. Po sukcesach w ogólnopolskich konkursach geograficznych organizowanych przez Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, przyszedł czas na zmierzenie się z najbardziej prestiżowym a przez to najtrudniejszym konkursem geograficznym w Polsce. Zawody II etapu odbędą się w lutym przyszłego roku a stawką będzie etap centralny dający przepustkę na najlepsze uczelnie w kraju. Opiekunem uczennic jest nauczyciel geografii Marek Rozicki.
opracował Marek Rozicki
WARSZTATY O SKUTKACH DOPALACZY
W Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Przasnyszu odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas pierwszych i drugich. Wcześniej szkolili się nauczyciele i rodzice. Cały program ma uchronić młodych ludzi przed eksperymentami na swoim życiu i zdrowiu.
Liceum kompleksowo podchodzi do spraw profilaktyki narkotykowej i alkoholowej. Corocznie warsztaty są prowadzone we wszystkich klasach przez profesjonalistów zapraszanych z różnych części kraju. W tym roku szkolnym szkoła zorganizowała już warsztaty dla rodziców i nauczycieli. Teraz przyszła kolej na uczniów, z którymi spotkali się przedstawiciele Małopolskiego Centrum Profilaktyki. Specjaliści z zakresu psychoterapii i psychologii pracując w młodzieżą w grupach uświadamiali im czym są nowe narkotyki czyli tzw. dopalacze. Ich skutki mogą zniszczyć zdrowie, karierę a nieraz odebrać życie osobom, które je zażyły. Forma warsztatów dobrze przyjęła się wśród młodzieży - twierdzi pedagog szkolny Krzysztof Bieńkowski. Ciekawym doświadczeniem było dla młodzieży sprawdzenie jak destrukcyjnie wpływają na orientację i koordynację ruchów narkotyki. Mieli możliwość skorzystania z tzw. narkogogli by zobaczyć, że dopalacze powodują ogromny rozstrój organizmu i brak możliwości właściwego funkcjonowania.
-Nie dziwię się, że wiele osób umiera po zażyciu takich specyfików. Przecież to trucizna! - mówi Tomek, który miał okazję założyć narkogogle. Myślę, że u nas w klasie nikt nie sięgnie po to świństwo - dodaje uczeń.
Liceum zamierza kontynuować program przeciwdziałania uzależnieniom. Tylko wtedy można będzie mówić o tym, że wiedza zdobyta w szkole nie uleci wraz z dymem marihuany lub nie zniknie w uszkodzonym przez narkotyk mózgu. Dbanie o zdrowie i wiedzę jest najlepszym sposobem na sukces uczniów.
opracował Krzysztof Bieńkowski
STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW DLA TOMASZA JELIŃSKIEGO
Uczeń klasy III A otrzymał to wyróżnienie z rąk Doroty Sokołowskiej – Mazowieckiego Kuratora Oświaty. W uroczystości, która odbyła się 3 grudnia w ZSZ Nr 2 w Ostrołęce, uczestniczyli m.in. dyrektor ostrołęckiej delegatury MKO – Teresa Michalak, starosta przasnyski – Zenon Szczepankowski oraz dyrektor KEN-a Radosław Waleszczak.
Serdeczne gratulacje dla Tomasza!
SUKCES NASZYCH MŁODYCH MATEMATYKÓW
4 grudnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Józefa Bema w Ostrołęce odbył się X Międzyszkolny Turniej Matematyczny "Piórko". Nasze LO reprezentowali: Paulina Przybyłek( IA), Michał Brus (IA) oraz Michał Zembrzuski (IG). Uczniowie rywalizowali indywidualnie i drużynowo. W turnieju brało udział 18 najlepszych młodych matematyków z Ostrołęki, Łomży i Przasnysza. Najlepsza w naszej drużynie okazała się Paulina Przybyłek, która zajęła trzecie miejsce w zmaganiach indywidualnych. Cała drużyna z KENa zakończyła potyczki matematyczne również na trzeciej pozycji. Opiekę nad uczniami sprawował Maciej Mikulski.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy.
opracował Maciej Mikulski
WARSZTATY KARIERY: ZAWODY PRZYSZŁOŚCI W KENie
W Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Przasnyszu zorganizowano warsztaty dotyczące perspektyw i planów zawodowych młodych ludzi. Warsztaty prowadzone były w języku polskim i angielskim, co bardzo pobudziło myślenie młodzieży o przyszłości zawodowej w dzisiejszym świecie.
W czasie zajęć warsztatowych chcieliśmy podkreślić zmieniające się realia globalnego rynku pracy na świecie, tak by uczniowie klas drugich, a szczególnie trzecich - maturalnych mieli lepszą wiedzę o współczesnych tendencjach na rynku pracy.- tłumaczy pedagog szkolny Krzysztof Bieńkowski.
Uczniowie mieli okazję uczestniczenia w dyskusji, zobaczenia krótkich filmów w języku angielskim na temat różnych opcji wyboru ścieżki kariery międzynarodowej. Warsztaty przeprowadził profesjonalny trener Janusz Dargiewicz z instytucji Oxfordon- studia w Anglii, który poruszył także kwestię formalnych aspektów procesu aplikacji i wymagań wobec uczniów chcących studiować za granicą np. w Anglii. Młodzież dowiedziała się jakie możliwości otwierają się przed osobami, które sumiennie uczą się języka angielskiego i dlaczego zachowanie jak najlepszych relacji z nauczycielami jest tak istotne.
-Mam nadzieję, że takie warsztaty będą u nas odbywać się częściej. Dobrze jest posłuchać jakie wymagania mają pracodawcy w globalnej gospodarce. Warto też posłuchać w języku angielskim informacji o studiach, bo to przygotowuje już nas praktycznie do tego, by nie bać się rozmawiać w innym języku, a być może nawet podjąć studia za granicą. - mówi Jacek, uczeń klasy drugiej LO.
Warsztaty zostały zorganizowane w ramach godzin wychowawczych i również w przyszłości będą proponowane uczniom naszej szkoły - zapowiada pedagog szkolny.
opracował Krzysztof Bieńkowski
BIOTECHNOLOGIA NA SGGW
Dnia 21.11. br klasy biologiczno- chemiczne wzięły udział w ćwiczeniach z zakresu biotechnologii na Wydziale Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Ćwiczenia dotyczyły m. in. transformacji genetycznej roślin czy izolacji roślinnego DNA. Zakres ćwiczeń znacząco pokrywał się z omawianym wcześniej na lekcjach materiałem, co również przyczyniło się do pełniejszego udziału uczniów. Dzięki temu mogli lepiej zrozumieć i na własne oczy zobaczyć wcześniej omawiane procesy i mechanizmy.
Więcej zdjęć można obejrzeć w Albumie fotograficznym.
opracowała uczennica klasy IIIc Olga Królicka
LEKCJA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
W dniu 26 listopada 2015r. w naszym liceum odbyła się nietypowa lekcja podstaw przedsiębiorczości. W rolę nauczyciela wcieliła się starszy inspektor Pani Aneta Chmielik, pracownik Biura Terenowego ZUS w Przasnyszu zatrudniona na stanowisku ds. obsługi płatników składek i ubezpieczonych. Zajęcia na temat „Rozpoczynania prowadzenia działalności” miały na celu przekonanie uczniów klasy I A i I B, że podjęcie działalności gospodarczej wcale nie powinno przerażać, a pracownicy ZUS skutecznie zmniejszają zakres czynności jakie musi wykonać młody przedsiębiorca.
Pani Aneta Chmielik w sposób niezwykle jasny i konkretny przedstawiła jak wygląda dane zagadnienie od strony praktycznej. Na przykładach zaprezentowała wszystkie czynności jakie musi wykonać młoda osoba chcąca podjąć działalność gospodarczą. Ponadto wychodząc naprzeciw zainteresowaniom uczniów przybliżyła im zasady otrzymywania innych świadczeń ściśle związanych ze składkami jakie zobowiązany jest uiścić do ZUS przedsiębiorca.
Lekcja odbyła się w ramach „Tygodnia przedsiębiorcy”, w czasie którego eksperci ZUS udzielają odpowiedzi na pytania dotyczące relacji przedsiębiorca-urząd.
opracowała Agnieszka Zembrzuska
ZADUSZKI KEN-owskie
20 listopada 2015 roku w kinie Za Rogiem odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego, w ramach którego obchodziliśmy Zaduszki KEN-owskie. W nastrojowej atmosferze listopadowego wieczoru wysłuchaliśmy prelekcji Ali Makowskiej z klasy II b na temat tradycji Zaduszek w kulturze słowiańskiej od czasów pogańskich do współczesności.
Fragmenty „Lawy” („Dziady” w reż. Tadeusza Konwickiego) stanowiły filmowe tło opowieści.
Głównym punktem programu Zaduszek była projekcja „Labiryntu fauna” w reżyserii Guillermo del Toro. Potem – dyskusja na temat związków filmowego obrazu z romantycznym światopoglądem i prezentacja własnych pomysłów interpretacyjnych.
A nad wszystkim czuwał duch Adama Mickiewicza… 26.11.2015 roku mija 160 rocznica śmierci Wieszcza, którego „Dziady” były motywem przewodnim spotkania Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego.
opracowała Anna Hubisz i członkowie DKE
POMOCNA DŁOŃ- KEN I DWÓJKA POMAGAJĄ DZIECIOM
Zachęcamy uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły do udziału w pięknej akcji naszych sąsiadów - Szkoły Podstawowej nr 2. Dyrekcja przasnyskiej Dwójki wraz z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci chce pomóc rodzinom w trudnej sytuacji - planuje przygotować około 80 paczek świątecznych dla dzieci.
Jak pomóc? Wrzuć złotówkę!
W tym tygodniu nasi licealiści - wolontariusze akcji Pomocna Dłoń zbierać będą pieniądze na paczki dla naszych małych (przyszłych) kolegów.
Jak pomóc? Oddaj misia!
W bibliotece szkolnej i na korytarzach zostaną umieszczone pudła na zabawki i książki
- nasi licealiści już z nich wyrośli, ale nasi mali przyjaciele z pewnością się z nich ucieszą.
Warto pomagać, bo dobro zawsze do nas powraca!opracowała Elżbieta Tyniecka
INAUGURACJA WYKŁADÓW NA TORUŃSKIM UMK
18. listopada miała miejsce inauguracja cyklu wykładów dla uczniów klas geograficznych, prowadzonych przez nauczycieli akademickich Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajęcia takie są możliwe dzięki umowie patronackiej zawartej między Wydziałem a naszym liceum. W tym celu do Grodu Kopernika udała się 50-osobowa grupa uczniów z klas IIg i IIi. Pierwszy wykład, traktujący o zmianach klimatu Ziemi, wygłosił dr hab., prof. UMK Marek Kejna. Pan Profesor wprowadził nas w tajniki zajęć akademickich, prezentując współczesne koncepcje przyczyn zmian klimatycznych Ziemi, z położeniem nacisku na skutki dla życia i działalności człowieka. Wykorzystane prezentacje pomogły nam zrozumieć złożoność problematyki zmian klimatycznych, których skutki mają znaczenie globalne.
Po wizycie na uniwersytecie znaleźliśmy też czas na krótki spacer po słynnej toruńskiej starówce.
Niebawem kolejny z cyklu pięciu zaplanowanych wykładów. Tym razem w murach naszej szkoły.
Więcej zdjęć z wyprawy można obejrzeć w Albumie fotograficznym.
opracował Marek Rozicki
Dokumenty
W module Dokumenty został zamieszczony wykaz sprzętu zakupionego w latach 2013/2015
Przydział sal na spotkanie
z rodzicami w dniu 20.11.2015 r.I A
12
I B
26
I C
22
I D
4
I G
34
II A
25
II B
3
II C
38
II D
9
II G
33
II i
32
III A
31
III C
17
III D
5
III E
18
III G
10
III i
11
ZADUSZKI KENOWSKIE
opracowała Anna Hubisz
UNIWERSYTET W PROGACH NASZEGO LO
Zdecydowana większość osób związanych z naszym Liceum wie, że od kilku lat współpracujemy z kilkoma uczelniami wyższymi z całego kraju. Ale ciekawostką może być to, że w bieżącym roku szkolnym ponownie staliśmy się partnerem dla jeszcze jednego uniwersytetu, i to rodzimego. Chodzi o… Uniwersytet III Wieku działający przy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.
Wspomniana organizacja proponuje zajęcia edukacyjne dla seniorów z Przasnysza i całego powiatu przasnyskiego. Taka forma aktywnego spędzania czasu przez osoby starsze jest coraz popularniejsza. Dlatego TPZP zdecydowało się nawiązać współpracę z naszą placówką.
Liceum im. KEN udostępnia sale dla słuchaczy na zajęcia prowadzone w ramach uniwersytetu, zwłaszcza jeśli chodzi o naukę języków obcych. W ten sposób chętni na takie spotkania otrzymują najlepszą z możliwych lokalizacji. Jest także dodatkowy walor takiego rozwiązania: uczestnicy mogą powspominać swoje licealne czasy, zwłaszcza spędzane w murach naszej szkoły.
opracował Michał Wiśnicki
Archiwum Aktualności