Pierwszy dzień grudnia okazał się ostatnim z serii wyjazdów naukowych klasy czwartej matematyczno-fizycznej na Politechnikę Warszawską. Finalne Spotkanie z Matematyką, bo pod taką nazwą funkcjonował cykl wykładów, warsztatów i ćwiczeń laboratoryjnych na wydziale Matematyki i Nauk Informatycznych PW, rozpoczęło się warsztatami na temat fraktali. Nasi matematycy dowiedzieli się, że fraktal to zbiór o skomplikowanej budowie. Niezależnie od tego jak mały jego fragment będziemy oglądać - będzie on równie skomplikowany jak całość.
Wiele fraktali kryje w sobie zadziwiającą tajemnicę jaką jest ich 'nieskończone samopodobieństwo'. Oznacza to, że dowolnie mały jego kawałek, odpowiednio powiększony, przypomina do złudzenia cały zbiór lub jego znaczną część.
Fraktale wymyślili matematycy na początku XX-wieku. Wśród pierwszych twórców fraktali znajduje się Wacław Sierpiński, ze swoim trójkątem, dywanem i piramidą. Te dziwne i ciekawe zarazem zbiory dały początek nowej geometrii zwanej geometrią fraktalną, która pozwala modelować wiele obiektów i zjawisk występujących w przyrodzie i nie tylko..
Kolejne zajęcia poświęcone były doskonaleniu i poszerzaniu wiedzy z geometrii i analizy matematycznej, co stanowiło znakomitą powtórkę przed nadchodzącymi egzaminami maturalnymi.
Spotkania KENijczyków z matematyką wyższą nie byłyby możliwe gdyby nie opieka i zaangażowanie Pani dr Barbary Roszkowskiej-Lech, która od pięciu lat pokazuje naszym uczniom poziom matematyki akademickiej.
Szkolnym koordynatorem projektu jest Pan Maciej Mikulski, który zorganizował kolejny wyjazd, tym razem pod czujnym okiem Pana Dyrektora Piotra Kołakowskiego.
Chociaż projekt MatFizChem dobiega końca, to kolejne pokolenie młodych przasnyskich matematyków będzie miało możliwość podobnego doskonalenia swoich umiejętności na Politechnice Warszawskiej.