• DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

          • Dzień Komisji Edukacji Narodowej to dzień wyjątkowy, ważne święto w życiu całej społeczności szkolnej oraz wspaniała okazja, aby podziękować nauczycielom za codzienny trud krzewienia wiedzy i kształtowania postaw młodego pokolenia.

            Tegoroczne święto zgromadziło Dyrekcję, grono pedagogiczne, uczniów, wychowawców Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Przasnyszu oraz przybyłych gości. Wszystkich zebranych powitał dyrektor szkoły - pan Piotr Kołakowski i podziękował za udział we wspólnym uczczeniu kolejnej rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej. O największym osiągnięciu polskiego oświecenia mówił w swoim wystąpieniu Robert Walterski. Uczeń klasy 4C nie tylko przybliżył okoliczności tego wydarzenia ale również podkreślił jego znaczenie i rolę dla przyszłych pokoleń.

            Następnie głos zabrał Dyrektor szkoły, który podziękował Robertowi za krótki wykład. Słowa wdzięczności skierował również do nauczycieli za codzienną, trudną ale nie pozbawioną satysfakcji pracę oraz życzył wielu sukcesów zawodowych i prywatnych.

            W imieniu Starosty Powiatu Przasnyskiego pana Krzysztofa Bieńkowskiego głos zabrała pani Agnieszka Ślaska, która skierowała do pracowników szkoły i uczniów najlepsze życzenia oraz wręczyła Nagrodę Starosty wicedyrektor Liceum pani Grażynie Kobylińskiej.

            Wyrazy uznania i życzenia otrzymaliśmy także od przedstawicielek Rady Rodziców pani Magdaleny Rudzińskiej-Borkowskiej i pani Danuty Szydlik.

            Wśród uczniów mamy wielu uzdolnionych literatów, o czym świadczyło duże zainteresowanie tegoroczną edycją "Konkursu O Pióro Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Przasnyszu". Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przygotowanie prac, które zachwyciły twórczym podejściem do tematu oraz dużą sprawnością językową. Ujawniły też prawdziwy potencjał tkwiący w młodych umysłach. Dowiodły, że romantyzm jest wciąż w nas żywy.

            Laureatem i zdobywcą I miejsca został Ignacy Śmigielski z kl. 3A, II miejsce zajęła Julia Świda, zaś III miejsce przypadło Zuzannie Kawieckiej (uczennicom klasy 4B).

            Dzień Komisji Edukacji Narodowej to okazja, aby nagrodzić tych, którzy wyróżnili się swoim zaangażowaniem w wykonywanie obowiązków. W tym zaszczytnym gronie znaleźli się: p. Radosław Waleszczak, p. Michał Wiśnicki, p. Anna Gruszka, p. Anna Krajewska, p. Agata Olsztyn, p. Izabela Sopęch, p. Olga Mikulska, p. Maciej Mikulski, p. Sylwia Dąbrowska i p. Marzena Łukasiak.

            Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Po części oficjalnej przyszła kolej na część artystyczną, w której swoje uzdolnienia zaprezentowali Gabriela Borkowska (2B), Oliwia Jeznach (2B) oraz zespół wokalno-muzyczny pod opieką p. Anny Nachtygal. Jak podkreśliła pani Ania, nadal trwa casting do zespołu, więc wszystkich chętnych, którzy czują w sobie muzykę, zapraszamy!

            opracowała Izabela Goliaszewska

          • MATEMATYCZNA PODRÓŻ

          •  

            ​​​​​​​

            KEN rozpoczął nowy rok szkolny od wznowienia współpracy z Politechniką Warszawską. 15 września klasy 2a i 3a  (matematyczno-fizyczna) wyjechały wraz z nauczycielem matematyki Panem Maciejem Mikulskim na VI Dzień Popularyzacji Matematyki organizowany przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych. 

            Kenijczycy mogli wybierać spośród kilkudziesięciu zajęć związanych z zastosowaniem królowej nauk. Były to wykłady i warsztaty o różnorodnej tematyce i różnym poziomie trudności, przygotowane przez matematyków i popularyzatorów z całej Polski. Dzięki nim uczestnicy mogli pogłębić swoją wiedzę matematyczną oraz dostrzec szerokie zastosowania tej dziedziny nauki w fizyce, informatyce oraz w naukach technicznych.

            W ofercie wykładów coś dla siebie mogli znaleźć zarówno matematyczni erudyci, jak i ci zaciekawieni matematyką jako rodzajem intelektualnej rozrywki. Prowadzący opowiadali m.in. o grach wideo, wirtualnej rzeczywistości, czwartym wymiarze, paradoksach, a nawet o związkach matematyki z muzyką i medycyną. Warsztaty były z kolei okazją, by niemal namacalnie dotknąć matematycznych zjawisk w laboratorium komputerowym lub sali ćwiczeniowej.

            Podczas wydarzenia nie zabrakło gier, łamigłówek i konkursów, projekcji filmów matematycznych, wystaw i prezentacji. Uczestnicy  mogli zagrać w gry komputerowe i planszówki, a także zmierzyć się z zadaniami olimpijskimi.

            Nasi uczniowie przekonali się, że matematyka jest użyteczna i fascynująca, a wszystkie pogłoski o jej trudności i nudzie należy włożyć między bajki.

            Podziękowania dla opiekunów: Pani Ewy Dymczyk-Filińskiej i Pana Krzysztofa Załęskiego.

            opracował Maciej Mikulski

          • ROK SZKOLNY Z BIOLOGIĄ ROZPOCZĘTY

          • ​​​​​​​​​​​​​​Wyjazdy rozwijające dla uczniów klas biologiczno-chemicznych to tradycja KENa. W tym roku szkolnym otwarcie sezonu należało do klasy 3c1, która wraz z organizatorem wyjazdu, Panem Zbigniewem Sztucem i wychowawczynią, Panią Olgą Mikulską, 27 września wyruszyła do Warszawy. Bez wątpienia, trzeba być ogromnym miłośnikiem biologii, żeby rozpoczynać podróż o 5.15. Dzięki temu szaleństwu, klasa stawiła się na czas na pierwsze zajęcia na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Tu, podzieleni na dwie grupy, uczniowie uczestniczyli w ćwiczeniach laboratoryjnych prowadzonych przez pracowników naukowych UW. W czasie zajęć z botaniki tkanek roślinnych nasi biolodzy poznali w sposób praktyczny budowę tkankową cebuli, marchewki, gruszki i płatków kwiatów. Uczniowie sami przygotowali materiał do obserwacji w mikroskopie świetlnym, barwili oraz wykonywali inne zabiegi eksperymentalne mające na celu poprawę jakości obrazu i zobrazowanie wybranych struktur.
            Kolejne zajęcia to zoologia bezkręgowców, poprzedzona szybką powtórką materiału o owadach. Po odświeżeniu wiadomości o taksonomii oraz budowie morfologicznej i anatomicznej owadów można było przystąpić do wydarzenia dnia - sekcji larwy motyla. Nasi uczniowie, kierowani przez prowadzącą, wykonali ten zabieg perfekcyjnie, a oglądane pod binokularem preparaty posłużyły jako materiał do analizy budowy owadów. Kenijczycy poczuli się dumnie, gdy dowiedzieli się, że poradzili sobie z zadaniami wykonywanymi przez studentów.
            Ostatnim elementem wyjazdu była wizyta w ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie odbyły się zajęcia w szklarniach tropikalnych. Tu dowiedzieliśmy się, że przystosowania roślin do życia w lesie tropikalnym są fascynujące! W czasie tych zajęć poznaliśmy rośliny, które w poszukiwaniu światła wspinają się i rosną w koronach drzew. Zobaczyliśmy także te rośliny, które na co dzień zjadamy, jak np. kawa, kakaowiec, czy ananas. Przenieśliśmy się również do suchych rejonów Afryki i Ameryki Południowej, by przyjrzeć się kaktusom i wilczomleczom.
            Wyjazd był intensywny, ale bogaty w nowe umiejętności! Jesteśmy gotowi na odkrywanie biologii na kolejnych wyjazdach.

            opracowała Olga Mikulska

          • ŚWIĘTUJEMY ROCZNICĘ URODZIN PATRONA PRZASNYSZA

          • Choć św. Stanisław Kostka od lat kojarzy się z naszymi okolicami, dopiero od niedawna społeczność lokalna docenia postać tego świętego. Urodzony w Rostkowie święty od 2014 roku jest oficjalnym patronem Przasnysza. I z okazji kolejnej rocznicy tego faktu władze miejskie zorganizowały cykl wydarzeń poświęconych upamiętnieniu postaci naszego krajana.

             

            Kulminacja obchodów nastąpiła w niedzielę, 18 września, kiedy to przypada równa rocznica ustanowienia dla Przasnysza nowego patrona. W samo południe w przasnyskiej farze rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji mieszkańców „grodu nad Węgierką”. Godzinę później zaproszone delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem świętego znajdującym się w parku miejskim.

             

            W gronie uczestników nie mogło zabraknąć także delegacji przasnyskiego KEN-a pod przewodnictwem dyrektora Piotra Kołakowskiego. W ten sposób pokazujemy, że pamiętamy o naszym dziedzictwie historycznym – tym bardziej że św. Stanisław Kostka jest patronem młodzieży, która przecież stanowi o sile naszej szkoły.    

          • OBCHODY 83. ROCZNICY AGRESJI ZSRR NA POLSKĘ

          • W sobotni poranek, 17 września, delegacja naszego liceum wzięła udział w uroczystościach przypominających o kolejnej rocznicy napaści ZSRR na Polskę w 1939 roku. Obchody przygotowane wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Przasnyszu i 2. Ośrodek Radioelektroniczny pozwoliły na przypomnienie tragicznych zdarzeń sprzed 83 lat, kiedy walczący z hitlerowcami kraj otrzymał cios ze strony sąsiada.

             

            Uroczystości rozpoczęły się od mszy odprawionej w kościele OO. Pasjonistów. Następnie wszyscy uczestniczący złożyli pod krzyżem katyńskim wiązanki i znicze, by upamiętnić najsłynniejsze ofiary agresji sowieckiej – żołnierzy poległych w Katyniu. Tu także odbyła się krótka prelekcja historyczna przypominająca wydarzenia sprzed 83 lat.

             

            W delegacji z naszego liceum znaleźli się nie tylko przedstawiciele kadry na czele z dyrektorem Piotrem Kołakowskim, lecz także uczniowie. Także w ten sposób staramy się edukować najmłodsze pokolenie – by pamięć o wydarzeniach z 1939 roku nie zacierała się wśród najmłodszej części naszego społeczeństwa.

          • ZEBRANIA Z RODZICAMI

          • W DNIU 19 WRZEŚNIA 2022 ROKU

            O GODZINIE 16.30

            ODBĘDĄ SIĘ SPOTKANIA WYCHOWAWCÓW KLAS

            Z RODZICAMI

             

            Spotkania klas z wychowawcami:

            I A  sala nr 31 – korytarz dolny

            I B sala nr 10 – korytarz górny

            I C sala nr 38– korytarz dolny

            I F sala nr 3– korytarz górny

            I G sala nr 2– korytarz górny

            I i aula– korytarz górny

            II A sala nr 11

            II B sala nr 34

            II C sala nr 25

            II G sala nr 32

            III A sala nr 12

            III B sala nr 4

            III C sala nr 9

            III G sala nr 33

            IV A   sala 19

            IV B sala nr 26

            IV C sala nr 17

            IV G sala nr 18

          • INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO W NASZYM LICEUM

          • 1 września tuż po godzinie 9.00 oficjalnie wystartowaliśmy. Sala gimnastyczna w LO im. KEN pękała w szwach - był to niechybny znak, że czas już rozpocząć nowy rok szkolny w naszej szkole. Rok szczególny pod kilkoma względami. Ale po kolei.

            Ten tekst powinniśmy zacząć mniej więcej tak: "Jak co roku 1 września nauczyciele oraz uczniowie stawili się na uroczystym początku roku szkolnego". Nie byłaby to jednak do końca prawda - w końcu była to pierwsza od kilku lat gremialna inauguracja roku szkolnego. Do tej pory pandemia skutecznie uniemożliwiała organizację takich uroczystości. Ale wygląda na to, że powoli wracamy do normalności.

            Rozpoczynający się rok szkolny jest pod kilkoma względami wyjątkowy. Po raz pierwszy od wielu lat w liceum pojawili się czwartoklasiści. Czeka ich też zmodyfikowana matura. Nastąpiły także zmiany na stanowisku dyrektorskim. Początek roku poprowadził Piotr Kołakowski, nowy dyrektor, który inaugurował swoją pracę w murach przasnyskiego LO na tym stanowisku. Wreszcie w tym roku szkolnym rozpoczną się obchody 100-lecia istnienia KEN-a. Zatem - będzie się działo!

            Sama uroczystość przebiegła sprawnie i... krótko. Najważniejszymi momentami, oprócz powitania nowego dyrektora przez starostę Krzysztofa Bieńkowskiego, było wprowadzenie do grona licealistów nowych uczniów. A tych mamy naprawdę sporo: tegoroczny nabór był tak obfity, że udało nam się utworzyć aż sześć klas pierwszych, w tym tę o profilu matematyczno-informatycznym.

            A już następnego dnia przystąpiliśmy do pracy. Wytężonej - bo w końcu czasu jest mało. Koniec roku dla maturzystów wypada już za osiem miesięcy, a dla pozostałych uczniów - za dziesięć. 

          • REKRUTACJA

          • LISTY OSÓB ZAKWALIFIKOWANYCH I NIEZAKWALIFIKOWANYCH

            DO PRZYJĘCIA DO SZKOŁY BĘDĄ WYWIESZONE W BUDYNKU SZKOŁY

            20 LIPCA 2022 O GODZINIE 14.00

             

            LISTY NIE BĘDĄ ZAMIESZCZANE NA STRONIE SZKOŁY

             

            PODPIS POTWIERDZAJĄCY WOLĘ UCZĘSZCZANIA

            DO NASZEJ SZKOŁY MOŻNA ZŁOŻYĆ W TERMINIE

            OD 21.07.2022 OD GODZINY 8.00

            DO 27.07.2022 DO GODZINY 15.00

          • UWAGA ÓSMOKLASISTO!

          • Ósmoklasisto !

            Nie zapomnij o ważnych terminach !!!

            Do 13 lipca 2022 dostarczamy orginalne świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i orginalne zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty !!!

            Do 19 lipca 2022 odbywa się weryfikacja przez komisję rekrutacyjna wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej oraz dokumentów potwierdzających spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.

            20 lipca 2022 komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do przyjęcia do szkoły.

          • UWAGA MATURZYŚCI

          • Wydawanie świadectw dojrzałości

            odbędzie się 5 lipca 2022 r.

            w bibliotece szkolnej

            według następującego harmonogramu

             

             

            Klasa III A – 10:00

            Klasa III B – 10:30

            Klasa III C – 11:00

            Klasa III G – 11:30

             

            Absolwenci z lat ubiegłych odbiór od godziny 12:30 w sekretariacie szkoły

          • NO I KONIEC!

          • Dziesiątki godzin spędzanych nad książkami, długie dni przesiadywania w szkolnych ławkach, tygodnie wytężonej pracy  - to wszystko schodzi właśnie na drugi plan. Przynajmniej na chwilę - ale za to jaką! Przed uczniami LO im. KEN ponad dwa miesiące wakacji. Tak upragnionych i tak wyczekiwanych.

            Nic też dziwnego, że w piątkowe przedpołudnie 24 czerwca w sali gimnastycznej naszej szkoły gwar był głośniejszy niż zwykle. To ostatni raz, kiedy nasi licealiści przyszli do szkoły w takiej roli. We wrześniu pojawią się już starsi i zasiądą w klasach wyższych o jeden poziom.

            Zakończenie roku było okazją do podziękowania tym uczniom, którzy osiągali sukcesy na różnych polach. Ale dyrektor Radosław Waleszczak, który rozpoczął swoim przemówieniem piątkową uroczystość, dziękował wszystkim za wytężoną pracę: zarówno młodzieży, jak i radzie pedagogicznej. Zarówno też jedni, jak i drudzy musieli mierzyć się z nowymi wyzwaniami, odnaleźć się w rzeczywistości popandemicznej, co wymagało odrobinki wysiłku. Ale osiągnięte promocje szkolne pokazują, że to nie był czas stracony.

            Łącznie aż 47 uczniów z klas 1-3 otrzymało świadectwa z czerwonym paskiem. Około 20 licealistów zostało nagrodzonych w konkursach z różnych przedmiotów. Warto też przypomnieć, że aż dwóch uczniów znalazło się w ścisłym finale olimpiad przedmiotowych z historii i języka polskiego. Ten rok więc, mimo wciąż krążącego widma pandemii Covid 19, obfitował w sukcesy.

            Warto też wspomnieć,  że  w trakcie uroczystości dwie kolejne osoby dołączyły do grona uhonorowanych przez nasze liceum tytułem PRO LICEUM BONO. Wyróżnienie to otrzymała pani Olga Jelińska z firmy Idea Bike Przasnysz, za ufundowanie nagrody dla najlepszych maturzystów, a także pani Irena Olszewska, wieloletnia przewodnicząca Rady Rodziców.

            Dla licealistów ten rok w zasadzie dobiegł końca. Jednak dla liceum niekoniecznie: ciągle trwa procedura rekrutacyjna, a już we wrześniu powitamy w swoich murach nowy rocznik młodzieży.

            Ale to dopiero za dwa miesiące. Tymczasem będziemy cieszyli się zasłużonym urlopem od szkoły.

            opracował Michał Wiśnicki

          • SZKOLNY RZECZNIK PRAW UCZNIA


          • Zarządzenie nr 28/2022

            Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. KEN
            z dnia 28.06.2022 r.

            w sprawie regulaminu szkolnego rzecznika praw ucznia


            Na podstawie art.62 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. –Prawo oświatowe  (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082) oraz § 19a ust. 1-3 statutu liceum, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego postanawiam, co następuje:


            §1. Ustalam regulamin szkolnego rzecznika praw ucznia w

            LO im. KEN w Przasnyszu w brzmieniu załącznika do niniejszego zarządzenia.


            §2. Wykonanie zarządzenia powierza się nauczycielowi- opiekunowi rady samorządu uczniowskiego.


            §3. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą obowiązującą od dnia 1 września 2022r.


                   Dyrektor LO im. KEN

            -//-              

                                                                                                                  Radosław Waleszczak

            Regulamin_Szkolnego_Rzecznika_Praw_Ucznia.pdf​​​​​​​


          • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO


          • Zakończenie

            roku szkolnego 2021/2022

            odbędzie się

            w dniu 24.06.2022 r.

            o godz. 9:30

            w sali gimnastycznej

             

             

            Przydział sal
            na zakończenie

            roku szkolnego 2021/2022

            w dniu 24.06.2022 r.

             

            I A 1  SALA 11

             

            I B 1 SALA 34

             

            I C 1 SALA  25

             

            I G 1 SALA 32

             

            II A 1 SALA 12

             

            II B 1 SALA 4

             

            II C 1 SALA 9

             

            II G 1 SALA 33

             

            III A 1  SALA 38

             

            III B 1 SALA 26

             

            III C 1 SALA 17

             

            III G 1 SALA 18

             

          • WROCŁAWSKA WYPRAWA

          • W poniedziałek, 13 czerwca, klasy 1 a i 1c pod opieką Pana Macieja Mikulskiego, Pan Edwarda Orłowskiego, Pana Andrzeja Czaplickiego i Pani Anety Tadrzak wyruszyły na wycieczkę do Wrocławia. Stolica Dolnego Śląska przywitała uczniów KENa deszczem, który niebawem zmienił się w piękną pogodą, sprzyjającą zwiedzaniu. Kenijczycy wyruszyli Szlakiem Krasnali, które stały się jedną z najpopularniejszych atrakcji miasta. Poznaliśmy życiorysy niektórych z nich i musieliśmy wykazać się sprytem i wnikliwą obserwacją, żeby znaleźć te bardziej nieśmiałe. Co prawda kilkugodzinny spacer nieco nas zmęczył, ale nie na tyle by zabrakło nam sił na dyskotekę w hotelu malowniczo położonym pod górą Ślężą. Były tańce w parach, pląsy solo i skomplikowane układy choreograficzne. Śmiało można dołożyć do nazw klasy matematyczno-fizycznej i biologiczno-chemicznej rozszerzenie „taneczna”.

            Po nocnej regeneracji, drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od wizyty w muzeum Gry i Komputery Minionej Ery. Mogliśmy tu obejrzeć szereg wyjątkowych eksponatów techniki jak i poznać gry z pierwszej ręki grając na blisko 50 stanowiskach komputerów, konsol i maszyn arcade. W ten sposób mogliśmy przenieść się w czasie do lat szkolnych naszych rodziców i nauczycieli i zrozumieć, jak to było być nastolatkiem w latach ‘70, ‘80 i ‘90-tych. Jednemu z naszych kolegów udało się nawet pobić rekord na jednym z urządzeń. KEN rządzi!

            Drugim punktem dnia była wizyta w Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie z licznymi interaktywnymi wystawami. Dreszczyku emocji dodawał fakt, że ekspozycja poświęcona wodzie mieści się w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej. Wierni naszym profilom, dogłębnie przeanalizowaliśmy właściwości fizyczne i chemiczne wody.

            Popołudnie spędziliśmy we wrocławskim ZOO – największym ogrodzie zoologicznym i oceanarium w Polsce. Bardzo staraliśmy się zobaczyć wszystkie spośród przedstawicieli 1100 gatunków zamieszkujących ZOO, ale niektóre będziemy musieli odwiedzić przy okazji kolejnej wycieczki. Zwierzęciem, które najbardziej poruszyło serca niektórych wycieczkowiczów okazała się kapibara! I tu krótka notka od miłośników kapibar i od biologicznie zaangażowanych uczestników wycieczki: nazwa kapibara w języku plemienia Tupi tłumaczona jest jako „zjadacz trawy (cienkich liści)”. Z kolei jej łaciński odpowiednik Hydrochoerus hydrochaeris (świnia wodna) to wynik osiemnastowiecznej pomyłki uczonego Linneusza, który zaliczył ją do rodziny świniowatych. Kapibary to gryzonie, które łatwo się oswajają i bywają trzymane przez lokalnych mieszkańców. W Gujanie oswojona kapibara pełniła „psią” funkcję przewodnika osoby niewidzącej (sor Z.S. zawsze z nami!).

            Wieczór to kolejna okazja do integracji. Tym razem postawiliśmy na muzykę przy ognisku. Okazało się, że wśród naszej grupy było kilku zdolnych gitarzystów, a w ogóle to wszyscy bardzo lubią śpiewać, nie ważne czy to klasyków rocka czy żeglarskie szanty. I tylko żal, że Pan Czaplicki nie zdecydował się na solowy występ. Ale mamy obiecany recital na następnej wycieczce, więc czekamy z niecierpliwością!

            Ostatni dzień we Wrocławiu to zwiedzanie Panoramy Racławickiej.  Dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka upamiętniające setną rocznicę zwycięskiej bitwy Polaków z Rosjanami  pod Racławicami powstało prawie 130 lat temu jest obrazem innym niż wszystkie. Kiedy patrzy się na Panoramę Racławicką można odnieść wrażenie, że obraz powstał współcześnie, a do jego stworzenia użyto nowoczesnej technologii. Wszystko za sprawą niezwykłej panoramy, gry świateł i wielowymiarowości dzieła. Old school zdecydowanie wygrywa z New Age!

            Doznania artystyczne zakończyły nasz pobyt we Wrocławiu. Wyruszyliśmy w drogę do Przasnysza, obmyślając i planując kolejną wycieczkę. Kto wie, dokąd dotrzemy w drugiej klasie? Bo jak śpiewali klasycy: No Limits i Keine Grenzen!

            opracował Maciej Mikulski

          • NA BIESZCZADZKICH SZLAKACH

          • W dniach od 6 do 10 czerwca br. nasi licealiści z klas III C1, II A1, III A1 i III G1 uczestniczyli w wycieczce prowadzącej przez urokliwe miejsca Bieszczadów.

                      Organizatorem i kierownikiem tej udanej wyprawy był wychowawca klasy III C1 – Zbigniew Sztuc.  Jego zaangażowanie i umiejętności organizacyjne sprawiły, że przez pięć dni młodzież poznawała malownicze krajobrazy, dziedzictwo historyczne i kulturowe najbardziej wysuniętego na południowy wschód zakątka naszej ojczyzny.

                      Do najważniejszych punktów w programie wycieczki należy zaliczyć: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – pierwsze i największe pod względem zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce, Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu, Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Nowosiółkach, Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy – jedno z miejsc internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego, Galerię i Pracownię Ikon pani Jadwigi Denisiuk w Cisnej, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, kilka zabytkowych cerkwi, podglądanie produkcji owczych serków i wypalania węgla drzewnego.

                      Autokarowym przejazdem po bieszczadzkich pętlach i pieszym wędrówkom sprzyjała słoneczna pogoda. Był czas wytężonej aktywności fizycznej podczas wspinania się na Połoninę Caryńską czy w trakcie przejażdżki drezynami rowerowymi, ale był też czas relaksu- np. rejs statkiem po Jeziorze Solińskim, spacer po Ogrodzie Biblijnym w Myczkowcach.

                      Bazą wypadową naszej wycieczki był gościnny pensjonat „Ewa” w Polańczyku. Miła obsługa zapewniła nam smaczne, obfite i urozmaicone śniadania oraz obiadokolacje. Po całodziennych wyprawach – pełnych nowych wrażeń i przeżyć – nad czy czuwał pan przewodnik – można było się zregenerować i zrelaksować na różne sposoby.

                      Wycieczka – z całą pewnością – spełniła wiele funkcji poznawczych i wychowawczych. Sprzyjała integracji i lepszemu poznaniu się młodzieży w nowym, pozaszkolnym środowisku, uczyła okazywania wzajemnego szacunku, tolerancji, a często też pójścia na kompromis. Stała się trafionym panaceum na minione, trudne czasy koronawirusowe.

                      Wszyscy – zdrowi i w dobrych humorach – myśląc może o nowych propozycjach wycieczkowych po wakacjach, wrócili do swych domów.

            opracował Franciszek Kurkowski

          • SZKOLNY KONKURS FOTOGRAFICZNY

          • Dnia 10.06.2022r.został rozstrzygnięty

            Szkolny Konkurs Plastyczny pn.  „ Cztery pory roku na wsi i w mieście” w ramach przedmiotu plastyka, na który wpłynęło 86 prac.         

                                       Celem konkursu było zwrócenie uwagi na piękno otaczającej nas przyrody oraz rozwijanie wrażliwości artystycznej  uczniów.

                                     Jury obradowało w składzie:

            Dyrektor Szkoły- Radosław Waleszczak

            V-ce Dyrektor -Grażyna Kobylińska

            Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu- Agnieszka Brykner

            oraz pracownik muzeum Anna Wróblewska

            fotograf regionalny -Ewa Łukasiak

            instruktor MDK- Krzysztof Gadomski

            pedagog szkolny- Krzysztof Załęski

                                     Komisja  oceniała prace według kryteriów: treść, kompozycja, wrażenie artystyczne, światło, barwa i pomysłowość.

                                     Wyniki obrad Jury:

            I miejsce- Kinga Przybysz

                           - Julia Przewodowska

            II miejsce- Maria Mosakowska

            III miejsce- Gabriela Piórkowska

            Wyróżnienia: Karolina Rekosz, Gabriela Borkowska

                                        W imieniu Jury i własnym dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu

             oraz  gratuluję zwycięzcom!!!

            Fot.Ewa Łukasiak

                                                          

            opracowała  Grażyna Rogowska

          • WARSZTATY BIOLOGICZNE

          • 20 maja 2022 r. to dzień, w którym klasa II C1 (biologiczno-chemiczna) mogła poczuć się, że jest w głębinach mórz i oceanów.

                     Uczniowie tej klasy pod opieką pani Olgi Mikulskiej i pana Zbigniewa Sztuca uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych w Gdyńskim Oceanarium, aby w pełni poznać piękno podwodnego świata.

                     Tematyka zajęć obejmowała poznanie bezkręgowców morskich zamieszkujących morze na różnych  szerokościach geograficznych oraz anatomię ryby. Następnym punktem programu było Gdańskie ZOO z wyjątkową lokalizacją w Dolinie Leśnego Młyna. Zadaniem uczniów było dostrzec, że nadrzędnym celem ogrodu jest ochrona bioróżnorodności zagrożonych gatunków.

                     Pobyt zakończył spacer po Gdańskiej Starówce.

            opracował Zbigniew Sztuc

    • Kontakty

      • Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Przasnyszu
      • 29 752-23-36 29 752-26-18
      • Św. St. Kostki 15 06-300 Przasnysz Poland
      • DYREKTOR PRZYJMUJE INTERESANTÓW W KAŻDY PONIEDZIAŁEK W GODZINACH 9.00-10.30 LUB W INNYCH TERMINACH PO UZGODNIENIU TELEFONICZNYM
  • Galeria zdjęć

      brak danych