Prace konkursowe etapu wojewódzkiego konkursu o Lechu Kaczyńskim
LECH KACZYŃSKI- KONKURS
WARSZTATY BIOLOGICZNE
20 maja 2022 r. to dzień, w którym klasa II C1 (biologiczno-chemiczna) mogła poczuć się, że jest w głębinach mórz i oceanów.
Uczniowie tej klasy pod opieką pani Olgi Mikulskiej i pana Zbigniewa Sztuca uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych w Gdyńskim Oceanarium, aby w pełni poznać piękno podwodnego świata.
Tematyka zajęć obejmowała poznanie bezkręgowców morskich zamieszkujących morze na różnych szerokościach geograficznych oraz anatomię ryby. Następnym punktem programu było Gdańskie ZOO z wyjątkową lokalizacją w Dolinie Leśnego Młyna. Zadaniem uczniów było dostrzec, że nadrzędnym celem ogrodu jest ochrona bioróżnorodności zagrożonych gatunków.
Pobyt zakończył spacer po Gdańskiej Starówce.
14opracował Zbigniew Sztuc
ZEBRANIA Z RODZICAMI
Przydział sal na zebranie
z rodzicami klas I - IIIw dniu 25.05.2022 r.
godz. 16:00
I A 1 SALA 11
I B 1 SALA 34
I C 1 SALA 25
I G 1 SALA 32
II A 1 SALA 12
II B 1 SALA 4
II C 1 SALA 9
III A 1 SALA 26
III B 1 SALA 31
III C 1 SALA 10
III G 1 SALA 18
ROK Z MATEMATYKĄ
Mijający niebawem rok szkolny był szczególnie owocny dla uzdolnionych matematycznie uczniów KENa. Po pandemicznej przerwie w konkursach nasi matematycy ruszyli do rywalizacji na poziomie regionalnym, ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym. Po miesiącach przygotowań i zmagań przyszedł czas na podsumowanie sukcesów.
W międzynarodowym konkursie Kangur matematyczny Jan Wiśniewski, uczeń klasy 3a1 zdobył wyróżnienie. Innym konkursem, w którym nasi uczniowie rywalizowali z rówieśnikami z całej Europy był Naboj, w którym brały udział pięcioosobowe drużyny. Nasi przedstawiciele w kategorii seniorów w składzie Kacper Mendalka, Mateusz Soból, Jakub Wilga, Kinga Mostowa, Marek Mórawski z kl 3a1 zajęli 393 miejsce w Europie na 622 drużyny. Juniorzy w składzie Aleksander Romasz, Maja Kacprzak, Michał Brykała i Oliwia Bochniak z kl 2a1 oraz Małgorzata Gruszczyńska z kl 2g1 uplasowali się na 497 pozycji na 717 drużyn europejskich.
W tym roku odbyła sie pierwsza edycja Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego Matematix, w którym nasi uczniowie uzyskali imponujące wyniki. Spośród uczniów klas trzecich, Jan Wiśniewski z 3a1 okazał się najlepszy na Mazowszu i drugi w kraju, a Łukasz Szydlik również z klasy 3a1 był 5 na Mazowszu i 16 w kraju. W klasach drugich najlepszy z KENa okazał się Aleksander Romasz z kl 2a1, który był 4 na Mazowszu i 17 w kraju, a tuż za nim uplasowała się Julia Przybysz z kl 2a1 z 5 wynikiem na Mazowszu i 20 w kraju. Najlepszą reprezentantką klas pierwszych została Barbara Gruszka z kl 1a1 zajmując 3 miejsce na Mazowszu i 26 w kraju. Wysokie pozycje zajęli również Bartosz Łączyński z 1g1 (5 na Mazowszu, 31 w kraju) oraz Bartosz Kaweczyński z 1a1 (7 na Mazowszu, 45 w kraju).
W XXVII edycji ogólnopolskiego konkursu Alfik Matematyczny nasi uczniowie również zajęli wysokie pozycje. Wynik bardzo dobry uzyskał Aleksander Romasz (13 na Mazowszu i 100 w kraju), Jan Wiśniewski (16 na Mazowszu i 95 w kraju) i Łukasz Szydlik (28 na Mazowszu i 193 w kraju). Wynik dobry uzyskała Maja Kacprzak (17 na Mazowszu i 125 w kraju), Małgorzata Gruszczyńska (24 na Mazowszu i 187 w kraju) oraz Michał Brykała (28 na Mazowszu i 224 w kraju).
KEN jest szkołą pod patronatem Wojkowej Akademii Technicznej, i jak co roku nasi uczniowie wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym im. gen. Sylwestra Kaliskiego. W finale konkursu naszą szkołę reprezentowali Jan Wiśniewski, Łukasz Szydlik i Przemysław Borczak (wszyscy z kl 3a1). Najlepszy wynik uzyskał Jan Wiśniewski, który zajął 20 miejsce.
Po dwuletniej przerwie powrócił Międzyszkolny Konkurs Matematyczny "Piórko", organizowany przez I LO w Ostrołęce. W kategorii klas drugich drugie miejsce zajął Aleksander Romasz, a w kategorii klas pierwszych tuż za podium na 4 miejscu uplasowała się Barbara Gruszka. Drużyna w składzie Aleksander Romasz , Maja Kacprzak, Barbara Gruszka, Bartosz Łączyński zajęła trzecie miejsce.
Wszystkim wyróżnionym gratulujemy i trzymamy kciuki za przyszłoroczne sukcesy!
Opiekunem uczniów z klas 1a1, 2a1 i 3a1 jest Pan Maciej Mikulski, zaś uczniów z klas 1g1 i 2g1 Pani Agata Olsztyn.
opracował Maciej Mikulski
SUKCES UCZNIÓW NASZEGO LICEUM
Trzy osoby dostały się do etapu wojewódzkiego konkursu „ Lech Kaczyński- mąż stanu”. Ideą konkursu była popularyzacja i utrwalenie wiedzy z historii współczesnej Polski oraz postaci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Organizatorem i koordynatorem konkursu jest Mazowiecki Kurator Oświaty.
Dnia 27 kwietnia 2022 r. w naszej szkole odbył się etap szkolny konkursu . Po eliminacjach do dalszego etapu konkursu przeszły trzy uczennice:
1. Julia Pęczkowska klasa II B1
2. Martyna Borkowska klasa II B1
3. Karolina Rekosz klasa I B1
Opiekunem uczniów podczas przygotowań do etapu szkolnego była Iwona Merchel- nauczyciel wiedzy o społeczeństwie.
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy. Życzymy powodzenia na etapie wojewódzkim konkursu.
opracowała Iwona Merchel
OSTATNI WYKŁAD DLA UCZNIÓW KLAS GEOGRAFICZNYCH W TYM ROKU SZKOLNYM
26. kwietnia br. w naszej szkole odbył się ostatni w tym roku szkolnym wykład dla uczniów klas geograficznych. Tym razem tematem wykładu były „Problemy demograficzne współczesnego świata” a został on wygłoszony przez Panią dr hab. Elżbieta Grzelak-Kostulską, prof. UMK z Katedry Studiów Miejskich i Rozwoju Regionalnego Wydziału Nauk o Ziemi. Pani Profesor zaprezentowała metodologię badań demograficznych, odnosząc ją do współczesnych problemów, jak i prognozowania przyszłości. Dodajmy, że świat boryka się za zarówno z eksplozją demograficzną w biedniejszych regionach, jak i ze zjawiskiem starzenia się społeczeństw w regionach bogatszych. W każdym przypadku rodzi to negatywne konsekwencje.
Dość ciekawym aspektem zajęć był fakt, że zostały one przeprowadzone w trybie on-line. Pani Profesor prowadziła zajęcia z toruńskiego uniwersytetu a nasza młodzież uczestniczyła w zajęciach w budynku szkoły. Wszystko jednak przebiegło pomyślnie, co jest bardzo dobrym prognostykiem na przyszłość. Do tej pory, wykładowcy z uniwersytetu przyjeżdżali do nas na zajęcia, co siłą rzeczy ograniczało ilość prowadzonych zajęć. Teraz, gdy mamy możliwości współpracy on-line, zakres zajęć i tematyka będą mogły być rozszerzone.
Dodajmy, że zajęcia prowadzone przez wykładowców Wydziału Nauk o Ziemi są możliwe dzięki podpisaniu stosownej umowy z fundacją PELIKAN.
opracował Marek Rozicki
WYKŁAD Z GEOMORFOLOGII I OBSERWACJE ASTRONOMICZNE DLA UCZNIÓW KLAS GEOGRAFICZNYCH
21. kwietnia br. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu odbył się kolejny w tym roku szkolnym wykład dla uczniów klas geograficznych. Tym razem tematem wykładu była „Rola lodowców w kształtowaniu krajobrazu Ziemi” a został on wygłoszony przez Pana prof. dr hab. Wojciecha Wysotę z Katedry Geologii i Hydrogeologii Wydziału Nauk o Ziemi. Rangę wykładu podniósł fakt, że Pan Profesor pełni obecnie funkcję Prorektora toruńskiego uniwersytetu.
Kolejnym punktem była wizyta w Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach pod Toruniem. Jest to największe obserwatorium astronomiczne w Polsce, dysponujące trzema cennymi przyrządami obserwacyjnymi. Są to: Astrograf Drapera sprowadzony z amerykańskiego Harvard Observatory w 1947 roku., największy optyczny teleskop w Polsce systemu Cassegraina-Schmidta o średnicy obiektywu 90 cm, oraz największy radioteleskop w Europie wschodniej o średnicy 32 metrów.
Dodajmy, że zajęcia prowadzone przez wykładowców Wydziału Nauk o Ziemi są możliwe dzięki podpisaniu stosownej umowy z fundacją PELIKAN.
9opracował Marek Rozicki
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO DLA ABITURIENTÓW
Coś się kończy, coś się zaczyna… W ostatni piątek kwietnia pożegnaliśmy kolejny rocznik naszych uczniów. Rocznik wyjątkowy, ponieważ to ostatni uczniowie, którzy przyszli do liceum po szkole gimnazjalnej. Będziemy więc ich wspominać szczególnie. Tak jak szczególnie trzymamy za nich kciuki podczas rozpoczętych właśnie matur.
Uroczyste zakończenie roku dla roczników maturalnych zaplanowano w całym kraju na 29 kwietnia. Po raz pierwszy też od dwóch lat mogliśmy pożegnać naszych abiturientów w tradycyjny sposób: z kwiatami, nagrodami i przy sali pełnej rodziców najlepszych uczniów. Dlatego choć chwilami było rzewnie, sama uroczystość przebiegała w niezwykle radosnej atmosferze.
Zaproszenie do uczestnictwa w uroczystości przyjęli m.in. starosta Krzysztof Bieńkowski, burmistrz Przasnysza Łukasz Chrostowski, a także sekretarz gminy Przasnysz Bożena Rudzińska, która reprezentowała Grażynę Wróblewską wójta gminy Przasnysz. Nie zabrakło przedstawicieli rady rodziców na czele z jej przewodniczącą Ireną Olszewską, a także rodziców najlepszych uczniów klas trzecich.
Podczas zakończenia roku wręczonych zostało mnóstwo wyróżnień. W ręce najlepszych trzecioklasistów trafiły wyjątkowe wyróżnienia – a że było takich dwoje, to i radość była podwójna. Najwyższą średnią za cały tok nauczania w liceum uzyskali Amelia Brus z klasy 3G oraz Bartosz Szymański z klasy 3A – oboje mogą pochwalić się wynikiem 5,41. Oni też otrzymali wysokiej klasy rowery. Jeden z nich został ufundowany przez Olgę Jelińską z firmy Idea Bike z Przasnysza, drugi natomiast – przez radę rodziców.
Specjalne wyróżnienie ci sami uczniowie otrzymali także z rąk burmistrza Łukasza Chrostowskiego, za najlepsze wyniki dla maturzystów pochodzących z Przasnysza. Z kolei Karolina Suwińska z klasy 3A okazała się najlepszą uczennicą z klas maturalnych pochodzących z gminy Przasnysz. Została uhonorowana przez sekretarz gminy Przasnysz Bożenę Rudzińską.
W trakcie zakończenia roku specjalna nagroda trafiła również w ręce Dominika Ferenca z klasy 3G. Dominik błysnął swoimi umiejętnościami polonistycznymi i został finalistą etapu centralnego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Dzięki temu jest już jedną nogą na swoich wymarzonych studiach.
Listy z podziękowaniami i gratulacjami trafiły także do rąk rodziców uczniów klas trzecich.
Uroczystości piątkowe zakończyła sentymentalna piosenka w wykonaniu uczniów i nauczycieli naszego liceum. Ale już kilka dni później, 4 maja, emocje były zupełnie inne. Tego dnia rozpoczął się maraton maturalny, który potrwa aż do 22 maja. Na pierwszy ogień poszedł język polski. Uczniowie musieli przypomnieć sobie m.in. „Pana Tadeusza”, „Lalkę” czy „Noce i dnie”. Ale humory po wyjściu z sali dopisywały.
A skoro pierwszy stres opadł – dalej będzie już tylko z górki, czego serdecznie im wszystkim życzymy.
36opracował Michał Wiśnicki
NOWY PLAN LEKCJI
UWAGA
NOWY PLAN LEKCJI
JEST ZAMIESZCZONY NA STRONIE SZKOŁY I
OBOWIĄZUJE OD 2 MAJA 20222
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Grudzień 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie