• Tryb wyboru organów Samorządu Uczniowskiego

1. Nad przebiegiem wyborów czuwa Komisja Wyborcza (6 osób) wyłoniona przez RSU w trzecim tygodniu września.

2. Przewodniczącym Komisji Wyborczej jest Opiekun RSU.

3. Zadania Komisji Wyborczej :

-sprawowanie nadzoru nad ścisłym przestrzeganiem regulaminowego -przeprowadzania wyborów,

-rejestrowanie kandydatur uczniów,

-ustalenie o ogłaszanie wyników wyborów,

-złożenie sprawozdania z wyborów,

-rozpatrywanie ewentualnych skarg dotyczących wyborów.

4. Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego LO im KEN odbywają się w czwartym tygodniu września, w dniu roboczym, w godzinach od 8.00 do 13.30.

5. Czynne prawo wyborcze przysługuje wszystkim uczniom. Bierne prawo przysługuje uczniom klas I-II.

6. Do końca trzeciego tygodnia września Rady Klasowe zgłaszają do RSU swoich kandydatów, którzy wyrazili na to zgodę. Dopuszcza się również zgłoszenia indywidualne.

7. RSU odpowiedzialna jest za przygotowanie kart do głosowania, list z nazwiskami uprawnionych do głosowania. Nazwiska na kartach umieszczone są alfabetycznie, obok każdego nazwiska znajduję się symbol klasy, do której uczęszcza kandydat.

8. Głosujący potwierdza podpisem na liście odbiór kart do głosowania. Głosować można na dwóch kandydatów, stawiając maksymalnie dwa znaki ,,X'' obok nazwiska kandydata, na którego oddaje się głos. Wyborca wrzuca kartę wyborczą do urny w obecności Komisji Wyborczej.

9. Głos jest nieważny gdy na karcie zakreślono więcej niż dwa nazwiska, nie zakreślono żadnego lub w innym przypadku niezgodnym z zasadami głosowania (decyzję w tej sprawie podejmuje Komisją Wyborcza).

10. Wybory są tajne, bezpośrednie, równe , powszechne.

11. W skład Rady Samorządu Uczniowskiego wejdzie piętnastu kandydatów, którzy otrzymali kolejno największą ilość głosów. Rada Samorządu Uczniowskiego wyłoni ze swojego grona: Przewodniczącego, Zastępcę Przewodniczącego, Sekretarza, Skarbnika i Rzecznika Praw Ucznia.

12. Przewodniczący, Zastępca przewodniczącego, Sekretarz i Skarbnik muszą charakteryzować się nienaganną postawą i oceną z zachowania bardzo dobrą lub wzorową.

13. Nowa RSU w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników wyboru powinna się ukonstytuować.