MONACHIUM KWIECIEŃ 2016
Po intensywnym pobycie KENijczyków we Francji i w Belgii na przełomie lutego i marca przyszła pora na międzynarodowe spotkanie projektowe w Monachium. Ten kilkudniowy pobyt to preludium do głównego wyjazdu do Niemiec, który nastąpi w połowie października i wtedy podbijemy Niemcy znacznie większą grupą. Tym razem celem spotkania było podsumowanie pierwszej mobilności, omówienie jej dobrych i słabych stron w oparciu o raport z ankiety ewaluacyjnej, a także zaplanowanie kolejnych mobilności. Z przeprowadzonej ankiety ewaluacyjnej wyniknęła konieczność szerszego włączenia uczniów w proces planowania kolejnych mobilności, aby zoptymalizować realizację celów projektu. Chodziło głównie o wybór miejsc odwiedzanych w czasie mobilności, zapewnienie równowagi między działaniami mającymi na celu poszerzenie wiedzy a działaniami integracyjnymi i poprawiającymi sprawność komunikacyjną w języku obcym. Koordynatorzy wyszli z założenia, że projekt jest adresowany do określonej grupy uczniów i to oni powinni jak najbardziej z niego skorzystać, zatem podczas realizacji konieczne jest uwzględnienie ich sugestii i krytycznych uwag, oczywiście tych, które nie zmieniają głównych celów i założeń projektu.Stąd też oprócz dwojga nauczycieli koordynatorów projektu na spotkanie udało się dziesięcioro ucznów naszej szkoły.
Uczestnicy spotkania projektowego pracowali w trzech międzynarodowych zespołach, składających się z uczniów i koordynatorów. Jeden z zespołów zajął się obróbką materiałów stworzonych podczas pierwszej mobilności (selekcja materiałów do końcowego produktu projektu - filmu, analiza efektów pierwszej mobilności w sferze zwiększenia wiedzy historycznej i wiedzy o Unii Europejskiej, tzw. workbook).
Każdy z pozostałych dwóch zespołów przygotował wstępny plan kolejnych mobilności: w Monachium i w St. Maixent l`Ecole, uwzględniając przy tym wnioski z ewaluacji przeprowadzonej po pierwszej mobilności.
Grupa zajmująca się przygotowaniem mobilności w Monachium odwiedziła także miejsca kluczowe dla zaplanowanej wizyty. Zadaniem grupy była weryfikacja atrakcyjności tych miejsc z punktu widzenia ucznia. Było to niezbędne dla dobrego przygotowania mobilności. Co prawda pobyt był krótszy, bo tylko czterodniowy, ale obfitował w wiele emocjonujących doznań i przeżyć. Przede wszystkim, uczniowie doświadczyli niemieckiej gościnności, mieszkając u rodzin uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły. Wraz ze swoimi gospodarzami i kolegami z Francji zwiedzili Monachium, poznali wiele faktów dotyczących historii i zabytków tego miasta oraz udali się do miejsc związanych z tematem projektu, tym razem powiązanych z II Wojną Światową. Najpierw była to bardzo emocjonalna wizyta w Obozie Koncentracyjnym w Dachau, a następnie całodniowa wyprawa do kolebki nazizmu – alpejskiego Berchtesgaden.
Mamy nadzieję, że wspólna praca wykonana przez uczniów i nauczycieli podczas spotkania projektowego w Monachium sprawi, że planowane na październik i listopad mobilności zrealizują swoje cele w optymalnym stopniu.