• Lekcja biologii w Akwarium Gdyńskim

• Uczniowie klasy III C oswajali się z metodologią badawczą w warunkach laboratoryjnych podczas pobytu w Trójmieście.

Klasa III C – profil biologiczno-chemiczny – pod kierunkiem swojego nauczyciela biologii, pana Zbigniewa Sztuca – miała okazję skonfrontować zdobywaną wiedzę w szkole
            z ćwiczeniami laboratoryjnymi. Tak się stało 8 grudnia br. podczas pobytu uczniów tej klasy
            w Gdyni i Gdańsku. W programie wycieczki znalazły się atrakcyjne i ciekawe – zwłaszcza
            z naukowego punktu widzenia – zajęcia.

Najpierw cała grupa (24 uczniów) przybyła do Akwarium Gdyńskiego. Tu pod okiem fachowców – z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej – uczniowie poszerzali swoją wiedzę o niesamowitych przystosowaniach ryb, które to przystosowania pozwalają im żyć
            w środowisku wodnym. Następnie w kilkuosobowych podzespołach – przy użyciu narzędzi preparacyjnych i kart pracy – przeprowadzili analizę ichtiologiczną śledzia.

Po krótkiej przerwie młodzi badacze z naszej szkoły zapoznali się z podstawową systematyką bezkręgowców, których życie związane jest z morzem. Prezentacji multimedialnej towarzyszył pokaz bogatej kolekcji zwierząt osiadłych i wolnożyjących, zebranych przez naukowców podczas dawnych wypraw. Uczniowie posługiwali się mikroskopami, żeby przyjrzeć się z bliska i porównać budowę gąbek, mięczaków itp. Korzystali też z kart pracy, które pozwalały im utrwalić i usystematyzować uzyskane informacje.

Wreszcie przyszedł czas na samodzielne zwiedzanie i podziwianie tak bogatego
            i różnorodnego podwodnego świata fauny, o czym mogą świadczyć liczne zdjęcia wykonane przez młodzież.

Kolejnym etapem wycieczki były zajęcia w Centrum Nauki Experyment – biochemia
            w praktyce. Te zajęcia miały na celu zapoznanie uczniów ze sposobem wykonywania samodzielnych doświadczeń – zgodnie z instrukcją – a także poprawne prowadzenie obserwacji zjawisk i formułowanie wniosków. Uczestnicy zajęć zaznajomili się z rolą i mechanizmem działania enzymów, wpływem czynników fizyko-chemicznych na przebieg katalizy enzymatycznej itp. Byli wyjątkowo skupieni i zaciekawieni przebiegiem poszczególnych procesów biochemicznych.

Wreszcie przyszedł czas na Gdańsk, a ściślej mówiąc – zwiedzanie stałej wystawy
            w Muzeum II Wojny Światowej. Zostało one otwarte w 2017 roku jako jedno z największych muzeów na świecie. Jego główną misją jest pokazanie losów Polski podczas największego konfliktu w dziejach ludzkości. Jest to niezwykle żywa opowieść o bohaterach wojny,
            o codzienności cywilów, o dążeniu do wolności i nieodwracalnych skutkach wojny. Nasza wizyta w tym muzeum stała się niezwykle wzruszającą lekcją historii, o której nie wolno nam zapomnieć.

Jeszcze tylko spacer w zimowej scenerii po reprezentacyjnym placu w Gdańsku – Długim Targu – i szczęśliwy powrót do domu.

Franciszek Kurkowski,

Zbigniew Sztuc

• Słodko-piernikowa eskapada uczniów KENa

• Ponieważ życie szkolne często obfituje w gorzkie momenty prawdy, uczniowie klas IIIa i IIIc wraz z opiekunami w osobach pana Dyrektora Piotra Kołakowskiego oraz nauczycieli Edwarda Orłowskiego, Macieja Mikulskiego i Roberta Kozakowskiego, postanowili je nieco osłodzić.

Okazją do tego było zaproszenie wystosowane do szkoły przez jej absolwenta, a obecnie dyrektora jednej z największych i najnowocześniejszych cukrowni w Polsce znajdującej się w Chełmży, pana Tomasza Soliwodzkiego oraz Prezesa Zarządu Nordzucker Polska S.A. pana Marcina Lechowskiego .

Wizyta z KENa odbyła się w ramach Dni Otwartych Cukrowni. Nasi uczniowie mieli okazję wysłuchać prezentacji pani Anny Kościańskiej dotyczącej koncernu Nordzucker, będącego właścicielem cukrowni. Pan Dyrektor Tomasz Soliwodzki wprowadził nas w meandry historii i dnia dzisiejszego Cukrowni Chełmża, zaś pan dr Piotr Wawro, który jest członkiem ścisłego kierownictwa koncernu Nordzucker AG, opowiedział o cyfrowych i technologicznych innowacjach wprowadzanych w cukrownictwie, ze szczególnym uwzględnieniem zmian w koncernie. W dalszej części pałeczkę przejęły instytucje edukacyjne. Najpierw pan Dyrektor Piotr Kołakowski przedstawił prezentację dotyczącą naszej szkoły, po której podziękował panu Dyrektorowi Tomaszowi Soliwodzkiemu za zaproszenie i serdeczne przyjęcie. Następnie głos zabrał pan profesor Andrzej Baryga, Prodziekan ds. Rozwoju Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej, który wraz z przybyłymi studentami opowiadał o studiach na swojej uczelni.

Po zakończeniu części teoretycznej wszyscy jej uczestnicy zwiedzili fabrykę przyjrzeli się procesowi produkcji cukru.

Ostatnim punktem programu wycieczki była wizyta w Żywym Muzeum Piernika w Toruniu, gdzie zostaliśmy wprowadzeni w szczegóły procesu produkcji tych sławnych ciastek.

Podsumowując, trzeba uznać wycieczkę za bardzo udaną i pożyteczną. Kto wie, może kiedyś któryś z naszych uczniów złapie cukrowniczego bakcyla?