• Sound in the Silence

          • W październiku czternastu uczniów naszej szkoły wzięło udział w międzynarodowym projekcie Sound in the Silence organizowanym przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność. Przasnyski KEN, jako jedyna spośród szkół europejskich, został zakwalifikowany do obu tegorocznych edycji. Było to możliwe dzięki dużej ilości punków uzyskanych w procesie rekrutacji szkół. Osobą odpowiedzialną za aplikację jak i za cały projekt była nauczycielka języka angielskiego, Pani Olga Mikulska. Sound in the Silence to interdyscyplinarny projekt z pogranicza sztuki, edukacji i historii. Jego uczestnicy – uczniowie z Polski, Niemiec, Rumunii i Chorwacji – odwiedzili miejsca pamięci w Berlinie i w Chorwacji, by wziąć udział w zajęciach i warsztatach prowadzonych przez edukatorów i artystów.

            Od 3 do 10 października Jacek Konkolewski, Barbara Gruszka, Julia Skawińska, Bartosz Łączyński, Patryk Czarkowski, Tomasz Królicki i Patryk Górczyński uczestniczyli w berlińskiej edycji projektu, która odbyła się w Wannsee, miejscu historycznej konferencji z 1942 roku. Oprócz domu konferencji, uczestnicy projektu zwiedzili również Muzeum Żydowskie w Berlinie oraz miejsca upamiętniające ofiary nazizmu.

            Zofia Pędrak, Martyna Makowska, Ewa Gałązka, Wiktoria Chrzanowska, Dominika Soból, Alicja Goś i Katarzyna Mordwa to uczestniczki chorwackiej edycji w Jasenovac, trwającej od 16 do 23 października. Uczniowie zwiedzili obozy zagłady w Jasenovac, Usticy i Starej Gradisce.  

            Bezpośredni  kontakt z historią stał się dla młodzieży inspiracją do wspólnych działań artystycznych: swoje refleksje i spostrzeżenia młodzi twórcy zamienili w spektakle oparte na dźwięku, słowie i ruchu. W przygotowaniach pomagali im: raper i producent Dan Wolf (USA), choreografka Katarina Rampackova (Słowacja), performer Sean Palmer (Wielka Brytania), moderatorka Tetiana Krukovska (Ukraina) oraz edukatorzy z Miejsc Pamięci w Berlinie i Jasenovac. Efekt ich pracy został uwieczniony na filmie dokumentalnym, który będzie można zobaczyć już wkrótce.

            Projekt prowadzony był w języku angielskim, a jego doskonała znajomość była jednym z warunków udziału.

            opracowała Olga Mikulska

          • Sto lat, drogi KEN-ie!

          • Rok 2023 jeszcze się nie skończył. Możemy jednak powoli przechodzić do podsumowań tego, co w ostatnich 10 miesiącach działo się w murach przasnyskiego liceum ogólnokształcącego. A działo się mnóstwo – w końcu w tym roku świętujemy 100-lecie istnienia!

            Pierwsze przygotowania do tak zacnego jubileuszu ruszyły jeszcze w grudniu 2022 roku. Wydarzeń tych było co niemiara i o wszystkich będziemy mieli okazję jeszcze napisać. Teraz jednak chcemy przypomnieć w skrócie to, co działo się tuż przed głównymi obchodami zaplanowanymi na 29 września. Zanim zaprosiliśmy wszystkich na Zjazd Absolwentów, przeżyliśmy mnóstwo wzruszeń przy okazji innych wydarzeń i uroczystości. Tylko we wrześniu udało nam się zorganizować samodzielnie lub wespół z partnerami 4 różne wydarzenia kulturalne. Chronologicznie były to:

             

            1. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać Stefana Gołębiowskiego, znakomitego poety i pedagoga LO im. KEN

            Tablica zawisła na holu głównym naszej szkoły. Została ufundowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, przy wsparciu finansowym samorządu miejskiego i powiatowego. W piątek, 8 września, odbyła się oficjalna prezentacja tablicy – wzięli w niej udział nauczyciele i uczniowie naszej szkoły, a także zaproszeni goście.

             

            2. Wernisaż wystawy upamiętniającej 100-lecie istnienia LO im. KEN

            Wspólnie z Muzeum Historycznym w Przasnyszu przygotowaliśmy wystawę historyczną, na którą składały się fotografie archiwalne z poprzednich dekad, dokumenty i pamiątki po uczniach i nauczycielach sprzed lat. Wernisaż zbiegł się w czasie z odsłonięciem tablicy ku czci Stefana Gołębiowskiego, mogliśmy więc oba wydarzenia świętować jednego dnia.

             

            3. Poświęcenie figury św. Stanisława Kostki, odsłoniętej na parterze naszego liceum

            Figura świętego przez lata witała gości od samego wejścia do naszej szkoły. Około 1940 roku, w czasie okupacji niemieckiej, została jednak zniszczona. Już po zakończeniu działań wojennych nie było politycznego klimatu do jej przywrócenia. Trzeba było czekać aż do obchodów stulecia. Impuls, który wyszedł od p. Waldemara Krzyżewskiego, przasnyskiego społecznika, pozwolił na przywrócenie figury i jej powrót na właściwe miejsce. W piątek, 15 września, odbyła się z tej okazji specjalna uroczystość, z udziałem m.in. biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego.

             

            4. Wernisaż wystawy pracowni batiku „Mamut”

            Tuż przed samym Zjazdem Absolwentów, 27 września, w auli szkolnej odbył się kolejny event w ramach obchodów stulecia. Tym razem był to wernisaż wystawy prezentującej portrety przasnyskich nauczycieli LO im. KEN. Ponad 20 prac ilustrujących nieżyjących już pedagogów z liceum przygotowała przasnyska pracownia batiku „Mamut” kierowana przez Tomasza Jakubowskiego.

            Temu wydarzeniu towarzyszyły także inne uroczystości. Pierwszą z nich była wystawa poplenerowa konkursu plastycznego pt. "Zakątek Przasnysza, który zadziwia lub szpeci". Była to 4. edycja konkursu organizowanego dla uczniów przez panią Grażynę Rogowską. Dodatkowo odbył się też wernisaż fotografii lokalnej artystki Ewy Łukasiak poświęcony również zakątkom Przasnysza.

            W naszej galerii zdjęć uchwyciliśmy najciekawsze momenty każdej z imprez towarzyszących stuleciu. Mamy nadzieję, że przywołają one miłe wspomnienia każdej osobie, która uczestniczyła w którejś z nich.

             

            Osoby zainteresowane pełną fotorelacją z obchodów 100-lecia szkoły proszone są o kontaktowanie się z Panem Maciejem, tel. 508340775, e-mail: profoto@biznespoczta.pl

      • Kontakty

        • Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Przasnyszu
        • 29 752-23-36 29 752-26-18
        • Św. St. Kostki 15 06-300 Przasnysz Poland
        • DYREKTOR PRZYJMUJE INTERESANTÓW W KAŻDY PONIEDZIAŁEK W GODZINACH 9.00-10.30 LUB W INNYCH TERMINACH PO UZGODNIENIU TELEFONICZNYM
    • Galeria zdjęć

        brak danych