Nawigacja

 • DOPALACZE I NARKOTYKI-SPOTKANIE Z PROF. JĘDRZEJKO

  Dlaczego warto mówić o dopalaczach i narkotykach? Odpowiada pedagog szkolny.
  Temat narkotyków i dopalaczy jest dla nas odległy i nie interesujemy się nim dopóki nie spotyka nas prawdziwe nieszczęście czyli kontakt z takimi substancjami. Najbardziej boli gdy po dopalacze i narkotyki sięgają nasi najbliżsi - nasze dzieci. Dlatego nasza szkoła wpaja uczniom jak wielkim zagrożeniem są narkotyki i dopalacze. Dlatego jako pedagog chciałem by rodzice i nauczyciele mieli większą wiedzę na temat zagrożeń i przeciwdziałania substancjom psychoaktywnym.

  Zaprosiliśmy profesora Mirosława Jędrzejko, by jako doświadczony specjalista, opowiedział nauczycielom i rodzicom jak rozpoznawać i jak przeciwdziałać zażywaniu substancji niebezpiecznych dla zdrowia i życia.

  Wszyscy z wielką uwagą słuchaliśmy o skutkach zażywania, ale też o możliwych przyczynach, dla których młodzież sięga po te niebezpieczne substancje.

  Więcej informacji można znaleźć na stronie Centrum Profilaktyki Społecznej kierowanej przez profesora Jędrzejko.

  Zachęcamy do zapoznania się z materiałami.

  Dopalacze: http://www.cps.edu.pl/pub/cms/files/68/zwiastun_dopalacze.pdf
  Mefedron: http://www.cps.edu.pl/pub/cms/files/62/uwaga_mefedron.pdf
  Więcej o zagrożeniach: http://www.cps.edu.pl/pub/cms/files/65/zawirowany_swiat-mlodziez_w_swiecie_wilowymiarowego_ryzyka.pdf
  Strona internetowa i kontakt do specjalistów: http://www.cps.edu.pl/credo-85.html

  opracował Krzysztof Bieńkowski

 • PRZEŁAJE 2015

  29 września rozpoczęliśmy kolejny rok zmagań w ramach Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.  W tym sezonie oficjalne otwarcie połączone tradycyjnie z biegami przełajowymi miało miejsce na stadionie miejskim w Chorzelach.

  Oficjalnego powitania przybyłych zawodników i opiekunów dokonał prezes Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego Grzegorz Cołosiński, a sezon sportowy i zawody otworzył uroczyście starosta Zenon Szczepankowski.

  Nasi „Kenijczycy” pod  opieką nauczycieli wychowania fizycznego Adama Nasiadki i Krzysztofa Załęskiego przystąpili do rywalizacji w mocno uszczuplonym przez choroby  składzie, w którym znaleźli się: Magdalena Sokołowska, Magdalena Sienda, Martyna Olbryś, Katarzyna Stadlewska, Roksana Cichowska, Piotr Zalewski, Dominik Grzegorzewski, Bartosz Adamczyk, Mateusz Jabłoński, Rafał Szempliński, Damian Szempliński i Mateusz Szypulski.

  Najpierw do rywalizacji przystąpiły zawodniczki na dystansie 1000 m.  W tym biegu wystartowały wszystkie reprezentantki naszej szkoły. Z uwagi na krótki dystans tempo biegu od samego początku było dosyć szybkie. Na mecie okazało się , że na około 40 zawodniczek trzy z naszych biegaczek uplasowały się w drugiej dziesiątce: Magdalena Sienda zajęła 10 miejsce, Martyna Olbryś – 13 miejsce, Magdalena Sokołowska – 14 miejsce.

  Po biegach dziewcząt przyszedł czas na bieg chłopców na 1500 m. Wystartowało  w nim sześciu naszych „Kenijczyków” i jak na Kenijczyków przystało zmietli na tym dystansie swoich konkurentów. Mateusz Szypulski, Damian Szempliński i Rafał Szempliński zajęli odpowiednio I, II i III miejsce! Tuż za nimi na mecie pojawili się Mateusz Jabłoński – V miejsce, Dominik Grzegorzewski – VIII miejsce i Piotr Zalewski XII miejsce.

  To jeszcze nie był koniec sportowych emocji. Na najdłuższym dystansie 3000 m startował ostatni  z naszych reprezentantów Bartosz Adamczyk. W tym najdłuższym biegu dosyć szybko  wysunęła się na czoło grupa biegaczy, którzy od początku dyktowali tempo. Na szczęście był w niej także jeden naszych „Kenijczyków”. Bartosz  nie tracił kontaktu z prowadzącą grupką zawodników  i na metę, po zaciętym finiszu, dotarł na IV pozycji.

  Uczniowie reprezentujący naszego KENa spisali się na medal , a właściwie na kilka medali. Warto dodać, że wszyscy zawodnicy, którzy zajęli miejsca od I do XII zakwalifikowali się do etapu międzypowiatowego, który odbędzie się już wkrótce.

  Serdecznie dziękujemy wszystkim sportowcom-przełajowcom, gratulujemy sukcesów, trzymamy kciuki za wszystkich  Kenijczyków, którzy będą Nas reprezentować na szczeblu międzypowiatowym!!!

   

  Jak wiadomo „apetyt rośnie w miarę jedzenia”. Zgodnie z tą zasadą liczymy na udany występ w etapie wojewódzkim.

                                   

  Więcej zdjęć można obejrzeć w Albumie fotograficznym

  opracował: Krzysztof Załęski

 • DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W LO

  29 września b.r. w naszej szkole promowaliśmy głośne czytanie! W szkolnym radiowęźle, zamiast muzyki, można było usłyszeć głosy uczniów i nauczycieli, interpretujących wybrane przez siebie teksty o bardzo różnym charakterze. I tak mieliśmy próbkę powagi literackiej i literatury najwyższej kategorii  (fragmenty „Makbeta” w wersji oryginalnej, w interpretacji prof. R. Kozakowskiego, wiersz Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy” i rewelacyjna recytacja Joanny Liszewskiej z klasy III e). Pasje lektorskie  zaprezentowali również prof. Olga Mikulska (fragm. „Harry'ego Pottera”  w jęz. angielskim) i Marta Rapacka z kl. IIIb („Listy amerykańskiego farmera” Johna de Crevecour w języku angielskim). Do lektury z czasów dzieciństwa, opowieści Jana Brzechwy  o zalotach żuka do biedronki,  sięgnęli poloniści,  Anna Hubisz, Franciszek Kurkowski i Elżbieta Tyniecka. Natomiast prof. K. Bieńkowski i Szymon Obrębski z kl. IIIa pokazali, że czytanie przedmiotowych podręczników również może być estetycznym doznaniem. Posłuchaj zatem jeszcze raz:  NASZE CZYTANIE

  opracowała Anna Hubisz

 • 30 września pięćdziesięciu Kenijczyków  wyruszyło w niezwykłą podróż edukacyjną. Obejrzeliśmy - kilka dni po premierze - film Mirosława Krzyszkowskiego pt. Pilecki, który  zwyciężył w  plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2014.

  Pilecki to fabularyzowany dokument o człowieku niezłomnym - Polaku, którego brytyjski historyk Michael Foot uznał za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi oporu podczas II wojny światowej . Jest to również opowieść o dramacie rodziny rotmistrza, której przez ponad 40 lat nie wolno było w Polsce wymawiać jego nazwiska.  Syn Witolda Pileckiego wzrastał z piętnem syna zdrajcy, przez 67 lat nie mógł mówić o swej rodzinnej historii ani pomodlić się na grobie ojca, miał  trudności za znalezieniem pracy. Ten film to jego osobiste świadectwo o o życiu jednego z największych polskich patriotów - mężczyzny, który opuszcza ukochaną żonę z dwójką małych dzieci, aby wstąpić na ochotnika do największego hitlerowskiego obozu śmierci i zaświadczyć o ludobójstwie. W Auschwitz spędził prawie trzy lata, po ucieczce z obozu służył w AK i walczył w Powstaniu Warszawskim, gdy upadło, trafił do Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wrócił do kraju, w którym doświadczył tortur i hańbiącego procesu,podczas którego zasądzono karę śmierci. Do dziś nie odnaleziono szczątków rotmistrza.

  Film obejrzeliśmy wraz z jego twórcami - po seansie usłyszeliśmy niezwykłą historię powstania filmu, który jako pierwszy w historii polskiej kinematografii powstał dzięki funduszom ze składek społecznych. Reżyser Mirosław Krzyszkowski bardzo ciekawie opowiedział o procesie powstawania filmu, dziennikarz Bogdan Wasztyl zaś zdradził  nam kulisy współczesnej produkcji filmowej.   Zwiastun filmu
  https://www.youtube.com/watch?v=B4tfqwaUZD8

                      

  opracowała Elżbieta Tyniecka

 • JUWENALIA 2015

 • CAŁKOWITE ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA- 28 WRZEŚNIA 2015

  Po częściowym zaćmieniu Słońca z marca tego roku nadeszła kolejna okazja – tym razem na obserwacje całkowitego zaćmienia naszego naturalnego satelity. Co prawda bardzo wczesna pora tego spektaklu (początek o godz. 3:07) uniemożliwiła obserwacje na dziedzińcu szkoły – co czyniliśmy w marcu – ale w zaciszu domowym obserwacje zaćmienia też dostarczyły wielu wrażeń.

  Do całkowitego zaćmienia Księżyca dochodzi podczas jego pełni, gdy satelita chowa się w stożek cienia rzucanego przez Ziemię. Stopniowo zanurza się w cień Ziemi aż do zniknięcia po kilkudziesięciu minutach. Dodajmy, że Księżyc jest widoczny, ponieważ jest oświetlany przez promienie słoneczne. Wejście w cień Ziemi powoduje, że Księżyc znika dla obserwatora. W praktyce jednak, Księżyc nie znika całkowicie. Jego kolor na niebie zamiast srebrzystego zamienia się w ciemnoczerwony. Jest to skutek oświetlania jego powierzchni przez rozpraszające się w ziemskiej atmosferze promieniowanie Słońca – to efekt podobny do wschodu lub zachodu Słońca na naszym niebie. Zatem, gdyby Ziemia nie miała atmosfery, Księżyc znikałby całkowicie.

  W tym roku jednak, zaćmienie miało wyjątkowy charakter, ponieważ zbiegło się z położeniem Księżyca w perygeum. Oznacza to, że odległość Księżyca od Ziemi była bardzo mała. To spowodowało, że Księżyc na niebie był o ok. 10% większy i 30% jaśniejszy niż zwykle. Takie połączenie bliskości Księżyca z jego zaćmieniemnieczęsto się zdarza. W XX wieku zdarzyło się to zaledwie 5 razy – ostatnio 30 lat temu a najbliższy taki przypadek będzie miał miejsce w roku… 2033!

  Fotografie z zaćmienia w zakładce Album Fotograficzny

  opracował Marek Rozicki

 • ALE NAKRĘCONE

  Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Filmowego ALE NAKRĘCONE. Tym razem obejrzymy arcydzieło Milosa Formana - AMADEUSZA. To film jednocześnie wzniosły i rubaszny, mądry, ale i dowcipny. Choć powstał 26 lat temu, pachnie świeżością i skrzy się humorem. Tak jak jego tytułowy bohater -  wali po oczach pudrowaną peruką, a po uszach histerycznym śmiechem. Zapraszamy na niezwykły wieczór z szalonym, ale genialnym  Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem:)
  Przed projekcją jak zwykle szwedzki dyskusyjny stół.

  ZAPRASZAMY!

  opracowała Elżbieta Tyniecka

 • ZAPROSZENIE

  Szanowni Rodzice uczniów LO im. KEN w Przasnyszu,

  30 września 2015 roku o godzinie 17:00 organizujemy dla Państwa szkolenie z zakresu rozpoznawania i przeciwdziałania narkotykom.  Spotkanie to jest bardzo ważnym elementem profilaktyki w naszej szkole, dlatego serdecznie zachęcamy do wzięcia w nim udziału. Do jego poprowadzenia zaprosiliśmy znakomicie znającego temat profesora Mariusza Jędrzejko. Każdy rodzic chcący wziąć udział w szkoleniu proszony jest o potwierdzenie swojej obecności u wychowawcy klasy w terminie do 28 września br. (poniedziałek). Jest to niezbędne, byśmy mogli zapewnić odpowiednie warunki techniczno-organizacyjne szkolenia. 

 • KONKURS NA ESEJ

  Serdecznie zapraszamy uczniów  do udziału w drugiej edycji konkursu

   o Pióro Dyrektora LO im. KEN. W tym roku szkolnym temat eseju brzmi:

   

  „W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem - o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał;
  umiał bardziej być nie tylko z drugimi, ale i dla drugich”
        Jan Paweł II

  Jaką rolę we współczesnym świecie powinno spełniać wychowanie dzieci i młodzieży? Analizując ów problem,  odwołaj się do idei Komisji Edukacji Narodowej, własnych przemyśleń oraz wybranych tekstów kultury.

  Prace prosimy przesyłać do sekretarza konkursu – polonistki Elżbiety Tynieckiej (ela-tyniecka@o2.pl). Termin nadsyłania esejów mija 10 października 2015 r.  Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas uroczystości z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej – Patrona Szkoły.

  opracowała Elżbieta Tyniecka

 • UWAGA

  18.09.2015

  Nowy plan lekcji obowiązuje od poniedziałku 21 września 2015

 • MR ERASMUS DAŁ SIĘ WRESZCIE ZAPROSIĆ DO KEN-a

              Z ogromną radością informujemy uczniów naszej szkoły oraz ich rodziców, że tegoroczna runda oceny wniosków złożonych w projekcie „Erasmus+” zakończyła się dla naszej szkoły dużym sukcesem (na 100 możliwych punktów oceniono nasz projekt na 90).

    Oznacza to, że nasza szkoła otrzymała środki unijne na projekt pt. „Zachować pokój, budować Europę, myśleć i działać jak obywatel Europy”, który będzie realizowany w roku szkolnym 2015/2016 i 2016/2017. Zakończenie projektu jest przewidziane na 31 sierpnia 2017r. Wspólnie z naszą szkołą projekt realizować będą: Kathe Kollwitz Gymnasium z Monachium (Niemcy) i Lycee du Haut Val de Sevre z Saint – Maixent z Ecole (Francja).
    Jesteśmy głęboko przekonani, że wraz z projektem nasi uczniowie otrzymują niepowtarzalną szansę lepszego zrozumienia młodych Europejczyków, nawiązania bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami i doskonalenia umiejętności językowych.
    Wkrótce na stronie pojawią się dalsze informacje na temat projektu.

  opracowała Jolanta Gawin-Kozakowska

   

 • UWAGA

   15 września 2015 r.(wtorek)

   

   

  Zebranie informacyjne rodziców klas I-III – godzina 16:00

   

  Walne zgromadzenie Rady Rodziców klas I-III godzina 17:00

   

  I A    sala 12

  I B    sala 26

  I C    sala 4

  I D    sala 10

  I G    sala 34

  II A   sala 22

  II B   sala 3

  II C   sala 38

  II D     sala 2

  II G  sala 33

  II i   sala 32

  III A sala 25

  III B sala 18

  III C sala 17

  III D sala 9

  III E sala 5

  III G sala 31

  III i   sala 11

 • WYPRAWKA DLA ŻAKA

  W dniach 04.09 - 06.09.2015 r. odbyła się zbiórka artykułów szkolnych na " WYPRAWKĘ DLA ŻAKA  ". W akcji wzięli udział wolontariusze koła PCK z naszej szkoły: Aleksandra Biraga, Paulina Ćwiek, Magda Skowrońska, Justyna Bulicka, Klaudia Tomaszewska, Martyna Goliaszewska, Patrycja Chodkowska, Daniel Radomski, Natalia Bugaj, Iwona Wrzochalska, Maria Tubis, Kamila Bartosiewicz, Magdalena Flanczewska, Natalia Łada wraz z opiekunką Grażyną Rogowską i Panią Kierownik Biura OR PCK Ewą Łukasiak.

  Zebrano artykuły szkolne dla dzieci z rodzin z trudną sytuacją materialną z Przasnysza i okolic na kwotę 1746,26 gr. Dziękujemy wszystkim darczyńcom i wolontariuszom za wsparcie akcji i wspaniałą postawę. 

              

                       

  opracowała Grażyna Rogowska

 • ROZPOCZĄŁ SIĘ NOWY ROK SZKOLNY

  Punktualnie o godzinie 8.30 we wtorek, 1 września, rozpoczęło się pierwsze spotkanie społeczności szkolnej Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu. Tym samym nowy rok szkolny można było uznać za oficjalnie rozpoczęty. 

  Krótką ceremonię rozpoczęcia roku szkolnego poprowadzili uczniowie klas drugich naszego LO. Głos zabrał również pan dyrektor, dr Radosław Waleszczak. Przedstawił on wyzwania i nadzieje związane z najbliższymi miesiącami edukacji, a także dokonał prezentacji nowych osób, które zasiliły w tym roku kadrę pedagogiczną LO.

  W tym gronie znalazła się pani Emilia Kiersikowska, absolwentka Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także doktorantka na tymże wydziale. Nasza niedawna jeszcze absolwentka postanowiła łączyć zainteresowania naukowe z pedagogicznymi i będzie rozszerzać ofertę licealną z tego zakresu. Fizyki od tego roku będzie uczył pan Jan Nałęcz, niezwykle doświadczony pedagog, pracujący w przeszłości w ciechanowskim LO im. Zygmunta Krasińskiego, a obecnie w LO w Płońsku. Pan profesor będzie prowadził zajęcia w klasach z rozszerzonym profilem fizycznym.

  W gronie pedagogów licealnych znalazł się pan Mariusz Łyszkowski – katecheta oraz nauczyciel przedmiotu historia i społeczeństwo. Warto podkreślić, że pan Mariusz od lat udziela się społecznie w grupach rekonstrukcyjnych i rozwija te zainteresowania wśród naszej młodzieży. Z kolei pan Michał Wiśnicki, doktor nauk humanistycznych, absolwent Wydziału Polonistyki UW, uzupełni skład „katedry” języka polskiego w naszej szkole.

  Nowym pedagogom życzymy sukcesów edukacyjnych i jak najszybszej aklimatyzacji w naszych murach!  

           

  opracował Michał Wiśnicki

   

 • Przydział sal w dniu 01.09.2015 r.

  I A

  4

  I B

  26

  I C

  22

  I D

  12

  I G

  34

  II A

  25

  II B

  3

  II C

  38

  II D

  9

  II G

  33

  II i

  32

  III A

  31

  III B

  18

  III C

  17

  III D

  6

  III E

  5

  III G

  10

  III i

  11

   

 • Aktualizacja danych

 • UROCZYSTA INAUGURACJA

  ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

  ROZPOCZNIE SIĘ

  01.09.2015 O GODZINIE 8.30

 • 26.06.2015

  Zestaw podręczników obowiązujących w roku szkolnym 2015/2016

 • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

  26 czerwca zakończyliśmy  pracowity rok szkolny 2014/2015.  Uroczystość ta stała się znakomitą okazją do podsumowań  starań naszych uczniów – dyrektor LO im. KEN Radosław Waleszczak z (nieukrywaną) radością wręczył świadectwa z wyróżnieniem  36  uczniom klas I-II. 

  Tak liczne grono uczniów ze średnią powyżej 4.75 zaświadcza o wysokim poziomie nauczania w naszej szkole oraz dużej liczbie uczniów, którzy są ambitni i chcą wybijać się ponad przeciętność. A oto nasi prymusi:

  Klasa I A

  1. Katarzyna Postek – 5,0
  2. Klaudia Zabielska – 5,0
  3. Martyna Goliaszewska – 4,87
  4. Bartosz Jaśkiewicz – 4,81
  5. Paweł Jasiński – 4,81

  Klasa I B

  1. Bartosz Popsuj – 4,81
  2. Zuzanna Pragacz – 4,81

  Klasa I C

  1. Paulina Łazicka – 5,19
  2. Damian Benbenkowski – 5,07
  3. Beata Kowalska – 5,06
  4. Ewa Miecznikowska – 4,94
  5. Julia Rutkowska – 4,81
  6. Małgorzata Cieślak – 4,80
  7. Donata Granecka – 4,75
  8. Joanna Hermanowicz – 4,75

  Klasa I G

  1. Katarzyna Stadlewska – 4,94
  2. Joanna Rudzińska – 4,88
  3. Batrosz Majewski – 4,88
  4. Katarzyna Osowska – 4,81
  5. Aleksandra Piotrowska – 4,75
  6. Alicja Sadowska – 4,75

  Klasa II A

  1. Tomasz Jeliński – 5,38
  2. Radosław Panuszewski – 5,0
  3. Karolina Milewska – 4,88
  4. Karolina Bojaronus – 4,88
  5. Konrad Jeznach – 4,77
  6. Krzysztof Zawiśliński – 4,77

  Klasa II B

  1. Aleksandra Poniewierska – 4,90
  2. Ewa Rogalska – 4,80

  Klasa II C

  1. Piotr Brykała – 5,0
  2. Olga Królicka – 5,0
  3. Jan Brykała – 4,80
  4. Bartosz Szczepkowski – 4,80

  Klasa II E

  1. Katarzyna Bugaj – 4,86

  Klasa II G

  1. Magdalena Sienda – 5,38
  2. Aleksandra Mięsowska – 5,0

   

  Zaszczytny tytuł  NAJLEPSZEGO UCZNIA KLAS I  otrzymała Paulina Łazicka z klasy I C, najlepszymi drugoklasistami okazali się: Magdalena Sienda z klasy II G oraz Tomasz Jeliński z klasy II A.

  Na uroczystości uhonorowano też liczne grono uczniów – laureatów konkursów i olimpiad przedmiotowych, artystycznych oraz sportowych (lista laureatów dostępna w zakładce Osiągnięcia).

  W tym roku po raz pierwszy postanowiliśmy  wyróżnić najlepszych czytelników– bibliotekarka Anna Hubisz nagrodziła książkami Joannę Rudzińską i Joannę Łaszewską.

   

  W  wakacyjny  nastój wprowadziła  nas liryczna część artystyczna przygotowana przez  uczniów pana Franciszka Kurkowskiego. Wakacyjne  pożegnanie z Alma Mater uświetnił występ chóru LO im. KEN.

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Przasnyszu
  Św. St. Kostki 15
 • 29 752-23-36
  29 752-26-18

Galeria zdjęć