Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Przasnyszu

Strona główna
 • 14 PAŹDZIERNIKA UROCZYŚCIE OBCHODZILIŚMY DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

  14 października  uroczyście obchodziliśmy  Dzień Edukacji Narodowej.

  Dla naszej szkoły  jest to dzień wyjątkowy – to nie tylko święto wszystkich uczniów i nauczycieli, ale przede wszystkim dzień pamięci o patronie szkoły – Komisji Edukacji Narodowej,  która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r. Komisja Edukacji Narodowej była  pierwszą w Polsce  (i w całej Europie)  władzą oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej.

  Do zdobywania wiedzy o dorobku patrona szkoły - Komisji Edukacji Narodowej zachęca konkurs na esej ogłoszony 13 X 2014  przez dyrekcję naszego LO.

  13 X był  radosnym dniem pełnym  wzruszeń i podziękowań za trudną pracę nauczycieli. Dyrektor Radosław Waleszczak wyróżnił nagrodą osoby szczególnie zaangażowane w pracę szkoły – panią Annę Gruszkę, pana Andrzeja Radomskiego, panią Elżbietę Tyniecką, panią Zofię Stanowską, pana Franciszka Kurkowskiego, pan Zbigniewa Sztuca, pana Zdzisława Zdziarskiego, pana Andrzeja Czaplickiego, panią Agatę Nowicką, pana Macieja Mikulskiego,panią Agnieszkę Zembrzuską, panią Barbarę Kowalską.

  Starosta Przasnyski swoją nagrodą podziękował za pracę panu dyrektorowi – Radosławowi Waleszczakowi oraz nauczycielowi języka angielskiego – panu Robertowi Kozakowskiemu.

  Dr Radosław Waleszczak za swe zasługi na rzecz przasnyskiej oświaty otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej -   najwyższe  odznaczenie przyznawane  przez ministra edukacji.

  Swoim nauczycielom podziękowali również pięknie sami uczniowie – każda klas przygotowała dla  wychowawcy wiersz. Wszystkie utwory zostały zaprezentowane podczas części artystycznej przygotowanej przez panią Annę Hubisz.

             

  opracowała Elżbieta Tyniecka

 • NOWY PROJEKT WARSZAWSKIEJ SZKOŁY TAŃCA JUŻ WKRÓTCE W NASZEJ SZKOLE

  8 października  2014 roku w Mazowieckim Insytucie  Kultury odbyło się podsumowanie projektu Festiwal Fabryka Światła, który został zainspirowany przez postać Stanisława Ostoja-Kotkowskiego -  artysty, który wpisał się na stałe do historii sztuki jako prekursor sztuki laserowej, zastosowania nowoczesnych technik multimedialnych w pracy artystycznej. Jest to postać wyjątkowa  pod względem osobowości, wyobraźni i innowacyjności artystycznej.

  Festiwal Fabryka Światła został przygotowany m.in. przez naszych uczniów – licealistki pracowały w najwybitniejszymi w Polsce choreografami, poznawały tajniki tańca nowoczesnego i choreografii teatralnej. Trud ciężkiej  pracy został nagrodzony – nasze dziewczyny wystąpiły podczas finału festiwalu wraz ze swoimi mistrzami. Było to dla przasnyszan niezwykłe spotkanie nie tylko ze sztuką wybitnego artysty  - Stanisława Ostoja Kotkowskiego, ale także ze  światem współczesnego teatru.

  Tym bardziej cieszymy się, iż praca naszych uczniów oraz koordynatorki projektu  Elżbiety Tynieckiej została doceniona przez organizatorów festiwalu -  otrzymaliśmy piękne podziękowanie za pracę nad projektem Mazowieckiego Instytutu Kultury. Już wkrótce w naszej szkole następny projekt Warszawskiego Teatru Tańca – spektakl performatywny „Duża przerwa”.

                

  opracowała Elżbieta Tyniecka

 • ALE NAKRĘCONE

   Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Filmowego Ale Nakręcone!!!  31 października  (w piątek) o godz. 20.30 obejrzymy  film Pawła Pawlikowskiego "Ida" - polskiego kandydata do  OSCARA. Jest to kameralny, piękny wizualnie film, który subtelnie opowiada niezwykłą historię młodej kobiety uwikłanej w polską historię. 

  opracowała Elżbieta Tyniecka

 • OGRÓD BOTANICZNY JESIENIĄ

     Uczniowie klasy IId 10.10.2014 uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

     Przepięknie przebarwione liśccie drzew i krzewów wskazują, że jesień zagościła w ogrodzie na dobre. Młodzież miała okazję poznać dojrzałe owoce i nasiona wielu roślin- ciekawość wzbudziły smaczne, choć u nas mniej znane i rzadko spotykane owoce kasztana jadalnego. Uzupełnieniem jesiennej kolekcji ogrodu była wizyta w szklarniach, które kryją roślinność z wielu zakątków naszego globu.

     Co kryje Ogród Botaniczny UW?- zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce album fotograficzny.

       

  opracował Zbigniew Sztuc

 • PARTYCYPACJA OBYWATELSKA W LO

  W piątek 17 października pracownicy Centrum Animacji i Wsparcia dla Społeczności Lokalnej w Przasnyszu rozpoczęli w naszym Liceum cykl spotkań informacyjnych dla młodzieży na temat budżetu partycypacyjnego.

  Budżet partycypacyjny to mechanizm wiążących konsultacji społecznych dotyczących wydatkowania pieniędzy z budżetu miasta, które samorządowcy chcą w 2015 roku wprowadzić w Przasnyszu. Wstępem do tego procesu jest kampania informacyjno-edukacyjna, która wystartowała w naszym LO. 

  Spotkania prowadzone są metodami warsztatowymi. Uczennice i uczniowie wcielają się w role różnych grup mieszkańców, którzy stają przed wyborami dotyczącymi wydawania prywatnych i publicznych pieniędzy. Poznają specyfikę podejmowania decyzji w społecznościach lokalnych - jej mankamenty oraz metody na usprawnianie i udoskonalanie procesu decyzyjnego.

  - Zależy nam na tym, żeby warsztaty były przyjemne dla uczniów a jednocześnie maksymalnie edukacyjne - mówi Magdalena Stefańska z Urzędu Miasta. Michał Helwak z Fundacji Przasnyskiej dodaje - Na zajęciach rekrutujemy wolontariuszki i wolontariuszy, których zaangażujemy w kampanię informacyjną dla dorosłych. Cieszymy się, że zgłasza się wiele chętnych osób.

  W ciągu dwóch tygodni spotkania zostaną przeprowadzone ze wszystkimi klasami liceum. Odbywają się na lekcjach Wiedzy o Społeczeństwie oraz na godzinach wychowawczych. 

           

  opracowała Małgorzata Bobrowska-Ostaszewska

   

   

   

 • NOWY PROJEKT W SZKOLE

  W szkole ruszył nowy projekt. Więcej informacji zanjdziecie na stronie http://regulabenedykta.blogspot.com/

  opracowała Anna Rafalska

 • Mój Nauczycielu!

  Niestrudzony Sokratesie! Niezawodna Egerio! Inspirujący Zoilu!

  Dziękuję   pięknie za  Twą trudną pracę i wskazywanie właściwej drogi w chaosie współczesności.

  Życzę Ci, Mistrzu,  wytrwałości, niegasnącej pasji w osiąganiu zamierzonych celów, ale przede wszystkim uśmiechu, który dla nas – uczniów – jest   zawsze  zwiastunem  prawdziwego, szczerego porozumienia.

   

 • KONKURS NA ESEJ

  Konkurs na esej nawiązujący do dorobku Patrona Szkoły

   -  Komisji Edukacji Narodowej

   

  Lubisz i umiesz myśleć?

  Kusi Cię pisanie jako zaznaczenie swego istnienia w świecie? Chciałbyś wiedzieć więcej  o patronie swej  Alma Mater?

   

  Napisz esej nawiązujący do działalności  Komisji Edukacji Narodowej oraz  cytatu Menandra:

  „Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić”

  i wygraj cenną nagrodę.

   

  Prace prosimy przesyłać do 7 listopada na adres mailowy sekretarza jury – Elżbiety Tynieckiej (ela-tyniecka@tlen.pl).

  Eseje ocenią -  dr Radosław Waleszczak (przewodniczący jury), Anna Hubisz, Franciszek Kurkowski, Elżbieta Tyniecka.

  opracowała Elżbieta Tyniecka

   

   

   

 • MÓJ NAUCZYCIEL- MÓJ MISTRZ

      Zachęcamy całą naszą szkolną rodzinę – absolwentów, uczniów, nauczycieli, przyjaciół Szkoły, aby podziękowali swym Mistrzom. Wszak każdy z nas był kiedyś uczniem i  miał nauczyciela – mądrego, cierpliwego, wzbudzającego szacunek. Podziękujmy więc tym niezwykłym osobowościom – podzielmy się wspomnieniami i historiami o swoich Mistrzach Życia. Wypowiedzi pisemne prosimy przesyłać na adres mailowy Szkoły – zslloken@wp.pl, staną się one cenną kartą w historii szkoły, najpiękniejszym prezentem dla nauczycieli.

  Zachęcamy także do odwiedzenia portalu Mój Nauczyciel, w którym można  znaleźć wiele ciepłych słów o dobrych, szanowanych, ciekawych pedagogach.  http://mojnauczyciel.pl/

 • KONCERT DLA ALI

  Samorząd uczniowski LO im. KEN w Przasnyszu postanowił zorganizować koncert charytatywny by pomóc chorej Ali Kuleszy z Przasnysza.
  -Nasi uczniowie zawsze byli i są wrażliwi i otwarci na pomoc potrzebującym. Po raz kolejny dali temu wyraz. Gdy tylko zgłosili się z pomysłem postanowiliśmy wesprzeć tak ważny cel jakim jest pomoc w leczeniu małej Alicji. - opowiada o inicjatywie szkolnej opiekun samorządu uczniowskiego Krzysztof Bieńkowski.

  -Najważniejsze było dla nas szybkie zareagowanie na potrzebę zebrania środków na leczenie Alicji. - mówi Kuba Krzykowski, jeden  pomysłodawców koncertu.
  -Wiemy, że zebrane pieniądze to kropla w morzu potrzeb, ale chcemy i tę kroplę od siebie dołożyć - dodaje Hubert Koczkodon, przewodniczący samorządu uczniowskiego.

  Podczas koncertu, który odbył się w 8 października wystąpili wykonawcy uczący się w LO im. KEN: Kuba Krzykowski, Natalia Walędziak,  Kasia Postek, Hubert Koczkodon, Kamil Brejlak i Paweł Nosarzewski. Zebrano w sumie 1588 złotych, które przekazano na konto fundacji opiekującej się małą Alą. 

               

  opracował Krzysztof Bieńkowski

   

 • KLUB FILMOWY ALE NAKRĘCONE!

  Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Filmowego Ale Nakręcone!!! 

  Tym razem obejrzymy film sięgający  dna duszy - nie tylko romskiej. "Papusza" to nie tylko tekst kultury piękny wizualnie, obsypany nagrodami, ale też kontrowersyjny i godzien żarliwych dyskusji. 
  ZAPRASZAMY - Miejski Dom Kultury, 10 X (piątek),  godz. 20.30.

  OPIS FILMU (kliknij tutaj)

  opracowała Elżbieta Tyniecka
   

 • RSU

  04.10.2014

  Wybrany został nowy przewodniczący Rady Samorządu Uczniowskiego...

 • WIZYTA W SĄDZIE

            W dniu 30 września 2014r. klasa 3E pod opieką pani Małgorzaty Bobrowskiej - Ostaszewskiej odwiedziła sąd rejonowy w Przasnyszu i wzięła udział w rozprawie sądowej.  Rozprawie przewodniczyła sędzia Jolanta Perzyna specjalizująca się w prawie karnym. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia sadu, obejrzenia aresztu z którego  więźniowie doprowadzani są na rozprawę, obejrzenia akt sądowych oraz mogli zadawać pytania dotyczące polskiego sądownictwa a szczególnie prawa karnego, na które otrzymali konkretne i wyczerpujące odpowiedzi. Kilku chętnych uczniów wzięło także udział w improwizowanej rozprawie sądowej, na szczęście nikt nie otrzymał wyroku skazującego….

                   

  Opracowała: Małgorzata Bobrowska-Ostaszewska

 • RSU

  28.09.2014

  Wyniki wyborów do Rady Samorządu Uczniowskiego...

 • RSU

  28.09.2014

  Moduł RSU został zmodyfikowany

 • Weź udział w wycieczce edukacyjnej „Szlakiem bohaterów filmu Miasto 44”!

  Wszystkich pasjonatów historii  zapraszamy do wzięcia udziału w wyprawie edukacyjnej śladem Powstańców.   23 października  nasi  licealiści pod przywództwem polonistki Elżbiety Tynieckiej wyjadą na zajęcia studyjne z historykami Muzeum Powstania Warszawskiego  (tematy zajęć:  Bohaterowie Powstania, Barwa i broń – czyli o uzbrojeniu Powstańców). Uczniowie odwiedzą wraz ze świadkiem  historii kwatery powstańcze na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.  Wyjazd  zakończy seans filmu Jana Komasy „Miasto 44”. Wszystkich zainteresowanych wyjazdem prosimy o zgłoszenia do E. Tynieckiej.

  MIASTO 44

  Wysokobudżetowy film Jana Komasy, twórcy wielokrotnie nagrodzonego kinowego przeboju „Sala samobójców”. Zrealizowana z rozmachem uniwersalna opowieść o młodości, miłości, odwadze i poświęceniu, rozgrywająca się w czasie Powstania Warszawskiego.

  „Miasto 44” to projekt filmowy o niespotykanym w Polsce rozmachu scenograficznym, kostiumowym i wizualnym. Konsultantem do spraw efektów specjalnych był wybitny hollywoodzki specjalista Richard Bain, który wcześniej współpracował z takimi wizjonerami kina, jak Christopher Nolan, Peter Jackson oraz Terry Gilliam i ma w dorobku efekty do światowych hitów, między innymi: „Casino Royale”, „Incepcji”, „King Konga” i „Nędzników”. Przez plan przewinęło się ponad 3 000 statystów. Budową imponujących dekoracji zajęło się 10 odrębnych ekip, które do zainscenizowania zniszczonego miasta użyły 5 000 ton gruzu. Obsada została wybrana w serii ogólnopolskich castingów, w których wzięło udział ponad 7 000 osób. Specjalny pokaz „Miasta 44” odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie, w ramach oficjalnych obchodów 70.rocznicy Powstania Warszawskiego. Było to pierwsze tej skali wydarzenie nie tylko w historii polskiej kinematografii, ale i na mapie Europy.

  „Miasto 44” nie jest filmem historycznym, ani dokumentem o przebiegu Powstania. Mimo że rozgrywa się w walczącym Mieście, opowiada historię ludzi, a nie oddziałów czy barykad. „Miasto 44” nie ma być argumentem w powstańczej dyskusji. Film ma przekazywać emocje, a nie ważyć racje czy odsłaniać kulisy decyzji sprzed 70 lat. To zostawiamy historykom. Nie szukamy spiżowych bohaterów. „Miasto 44” nie jest filmem o polityce. Jest filmem o miłości, młodości i walce. – Twórcy filmu „Miasto 44” 

  opracowała Elżbieta Tyniecka

   

   

 • SPOTKANIA Z RODZICAMI

  W dniu 25.09.2014 o godzinie 16.00 odbędzie się zebranie z rodzicami. Przydział sal na spotkania wychowawców klas z rodzicami w dniu 25.09. 2014 r. 

  I A

  25

  I B

  3

  I C

  38

  I D

  26

  I G

  33

  I i

  32

  II A

  4

  II B

  10

  II C

  17

  II D

  5

  II E

  22

  II G

  9

  II i

  11

  III A

  31

  III B

  34

  III C

  2

  III D

  19

  III E

  12

  III F

  czytelnia

  III G

  18

   

 • Licealiści na tropie Świętego

  18 września 2014 r.  nasza szkolna społeczność wzięła udział w uroczystych obchodach ustanowienia Świętego Stanisława Kostki  Patronem Przasnysza.  Licealiści obejrzeli w Miejskim Domu Kultury spektakl Teatru Trzech Pokoleń – „Do wyższych rzeczy jestem stworzony” (reż. Bożenna Beata Parzuchowska). Dyrekcja wraz z delegacją młodzieży uczestniczyła we  Mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa płockiego – Piotra Libery oraz odsłonięciu   pomnika Św. Stanisława Kostki w Parku Miejskim.

  opracowałą Elżbieta Tyniecka

 • Matura

  22.09.2014

  Moduł Matura został zmodyfikowany

 • O szkole

  22.09.2014

  Wirtualna gra szkolna

strona: