Nawigacja

 • BIOTECHNOLOGIA NA SGGW

  27.11.2015

  Dnia 21.11. br klasy biologiczno- chemiczne wzięły udział w ćwiczeniach z zakresu biotechnologii na Wydziale Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Ćwiczenia dotyczyły m. in. transformacji genetycznej roślin czy izolacji roślinnego DNA. Zakres ćwiczeń znacząco pokrywał się z omawianym wcześniej na lekcjach materiałem, co również przyczyniło się do pełniejszego udziału uczniów. Dzięki temu mogli lepiej zrozumieć i na własne oczy zobaczyć wcześniej omawiane procesy i mechanizmy. 

        

  Więcej zdjęć można obejrzeć w Albumie fotograficznym.

  opracowała uczennica klasy IIIc Olga Królicka

 • LEKCJA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

  27.11.2015

  W dniu 26 listopada 2015r. w naszym liceum odbyła się nietypowa lekcja podstaw przedsiębiorczości. W rolę nauczyciela wcieliła się starszy inspektor Pani Aneta Chmielik, pracownik Biura Terenowego ZUS w Przasnyszu zatrudniona na stanowisku ds. obsługi płatników składek i ubezpieczonych. Zajęcia na temat „Rozpoczynania prowadzenia działalności” miały na celu przekonanie uczniów klasy I A i I B, że podjęcie działalności gospodarczej wcale nie powinno przerażać, a pracownicy ZUS skutecznie zmniejszają zakres czynności jakie musi wykonać młody przedsiębiorca.

  Pani Aneta Chmielik w sposób niezwykle jasny i konkretny przedstawiła jak wygląda dane zagadnienie od strony praktycznej.  Na przykładach zaprezentowała wszystkie czynności jakie musi wykonać młoda osoba chcąca podjąć działalność gospodarczą. Ponadto wychodząc naprzeciw zainteresowaniom uczniów przybliżyła im zasady otrzymywania innych świadczeń ściśle związanych ze składkami jakie zobowiązany jest uiścić do ZUS przedsiębiorca.

  Lekcja odbyła się w ramach „Tygodnia przedsiębiorcy”, w czasie którego eksperci ZUS udzielają odpowiedzi na pytania dotyczące relacji przedsiębiorca-urząd.

                

  opracowała Agnieszka Zembrzuska

   

 • ZADUSZKI KEN-owskie

  27.11.2015

    20 listopada 2015 roku w kinie  Za Rogiem odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego,  w ramach którego obchodziliśmy   Zaduszki KEN-owskie. W nastrojowej atmosferze listopadowego wieczoru wysłuchaliśmy prelekcji Ali Makowskiej z klasy II b na temat tradycji Zaduszek w kulturze słowiańskiej od czasów pogańskich do współczesności.

  Fragmenty „Lawy” („Dziady” w reż. Tadeusza Konwickiego) stanowiły filmowe tło opowieści.

  Głównym punktem programu Zaduszek była projekcja  „Labiryntu fauna” w reżyserii Guillermo del Toro. Potem – dyskusja na temat związków filmowego obrazu z romantycznym światopoglądem i prezentacja własnych pomysłów interpretacyjnych.

  A nad wszystkim czuwał duch  Adama Mickiewicza… 26.11.2015 roku mija 160 rocznica śmierci Wieszcza, którego „Dziady”  były motywem przewodnim spotkania Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego.

         

  opracowała Anna Hubisz i członkowie DKE

   

 • POMOCNA DŁOŃ- KEN I DWÓJKA POMAGAJĄ DZIECIOM

  Zachęcamy uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły do udziału w pięknej akcji  naszych sąsiadów - Szkoły Podstawowej nr 2. Dyrekcja przasnyskiej Dwójki wraz z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci chce pomóc rodzinom w trudnej sytuacji - planuje przygotować około  80 paczek świątecznych  dla dzieci. 

                                            Jak pomóc? Wrzuć złotówkę!

  W tym tygodniu nasi licealiści - wolontariusze akcji Pomocna Dłoń zbierać będą pieniądze na paczki dla naszych małych (przyszłych) kolegów. 

                                           Jak pomóc? Oddaj misia!

  W bibliotece szkolnej i na korytarzach  zostaną umieszczone  pudła na zabawki i książki 
  - nasi licealiści już z nich wyrośli, ale nasi mali przyjaciele z pewnością się z nich ucieszą.

                                      
                                    Warto pomagać, bo dobro zawsze do nas powraca!

  opracowała Elżbieta Tyniecka

 • INAUGURACJA WYKŁADÓW NA TORUŃSKIM UMK

  23.11.2015

  18. listopada miała miejsce inauguracja cyklu wykładów dla uczniów klas geograficznych, prowadzonych przez nauczycieli akademickich Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajęcia takie są możliwe dzięki umowie patronackiej zawartej między Wydziałem a naszym liceum. W tym celu do Grodu Kopernika udała się 50-osobowa grupa uczniów z klas IIg i IIi. Pierwszy wykład, traktujący o zmianach klimatu Ziemi, wygłosił dr hab., prof. UMK Marek Kejna. Pan Profesor wprowadził nas w tajniki zajęć akademickich, prezentując współczesne koncepcje przyczyn zmian klimatycznych Ziemi, z położeniem nacisku na skutki dla życia i działalności człowieka. Wykorzystane prezentacje pomogły nam zrozumieć złożoność problematyki zmian klimatycznych, których skutki mają znaczenie globalne.

  Po wizycie na uniwersytecie znaleźliśmy też czas na krótki spacer po słynnej toruńskiej starówce.

  Niebawem kolejny z cyklu pięciu zaplanowanych wykładów. Tym razem w murach naszej szkoły.

               

  Więcej  zdjęć z wyprawy można obejrzeć w Albumie fotograficznym.

  opracował Marek Rozicki

 • 20.11.2015

  W module Dokumenty został zamieszczony wykaz sprzętu zakupionego w latach 2013/2015

 • Przydział sal na spotkanie
  z rodzicami w dniu 20.11.2015 r.

  I A

  12

  I B

  26

  I C

  22

  I D

  4

  I G

  34

  II A

  25

  II B

  3

  II C

  38

  II D

  9

  II G

  33

  II i

  32

  III A

  31

  III C

  17

  III D

  5

  III E

  18

  III G

  10

  III i

  11

   

 • ZADUSZKI KENOWSKIE

  14.11.2015

  opracowała Anna Hubisz

 • UNIWERSYTET W PROGACH NASZEGO LO

  12.11.2015

  Zdecydowana większość osób związanych z naszym Liceum wie, że od kilku lat współpracujemy
  z kilkoma uczelniami wyższymi z całego kraju. Ale ciekawostką może być to, że w bieżącym roku szkolnym ponownie staliśmy się partnerem dla jeszcze jednego uniwersytetu, i to rodzimego. Chodzi o… Uniwersytet III Wieku działający przy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.

  Wspomniana organizacja proponuje zajęcia edukacyjne dla seniorów z Przasnysza i całego powiatu przasnyskiego. Taka forma aktywnego spędzania czasu przez osoby starsze jest coraz popularniejsza. Dlatego TPZP zdecydowało się nawiązać współpracę z naszą placówką.

  Liceum im. KEN udostępnia sale dla słuchaczy na zajęcia prowadzone w ramach uniwersytetu, zwłaszcza jeśli chodzi o naukę języków obcych. W ten sposób chętni na takie spotkania otrzymują najlepszą z możliwych lokalizacji. Jest także dodatkowy walor takiego rozwiązania: uczestnicy mogą powspominać swoje licealne czasy, zwłaszcza spędzane w murach naszej szkoły.

  opracował Michał Wiśnicki

 • KASIA BUGAJ W KRDP

  11.11.2015

  30 października nasza mistrzyni ortografii – Kasia Bugaj z klasy IIIe była gwiazdą  programu „Gość dnia” w KRDC. Towarzyszył jej pan dyrektor oraz nauczycielka języka polskiego. Kasia została zaproszona do audycji przez znaną ciechanowską dziennikarkę Edytę Szewczyk, gdyż  wywołała (mimowolnie) niemałe zamieszanie – jako uczennica przasnyskiego liceum wygrała najbardziej prestiżowy ciechanowski konkurs polonistyczny. Kasia  stała się bohaterką audycji, do której dziennikarze KRDP zapraszają osoby niezwykłe -  w ważny sposób wpływające na otaczającą ich rzeczywistość (przypomnijmy, iż gośćmi tego programu byli m.in.  reżyser Krzysztof Zanussi, aktorka Stanisława Celińska, Starosta Przasnyski Zenon Szczepankowski, ksiądz biskup Piotr Libera).

  Zapraszamy do obejrzenia owej audycji.

  opracowała Elżbieta Tyniecka

   

 • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

  10.11.2015

  Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w naszej szkole miały różny charakter. Jedną z form był rozpisany konkurs na wiersz o tematyce patriotycznej „Strofy o mojej ojczyźnie”. Napłynęło 17 tekstów 11 autorów. Towarzyszyło temu przygotowanie prac plastycznych inspirowanych tematyką niepodległościową. Łącznie przygotowano 11 prac wykonanych różnorodną techniką: rysunek, akwarele, grafika komputerowa, obraz olejny. Bardzo oryginalną propozycją stał się projekt multimedialny wykonany w technice 3D.

    Inną formą uczczenia 97 rocznicy odzyskania niepodległości było przygotowanie jednodniowej okolicznościowej gazety „Nowy Dziennik”, w której znalazły się artykuły traktujące o dniach listopadowych 1918 roku z perspektywy europejskiej, ziem polskich, przasnyskiej oraz krótkie przybliżenie sylwetek wybranych „ojców założycieli” Niepodległej.

    Kulminacja obchodów rocznicowych nastąpiła 10 listopada. Tego dnia na terenie szkoły odbyła się prezentacja tekstów literackich oraz prac plastycznych. Bardzo trudne było ich różnicowanie artystyczne, gdyż okazały się wyjątkowe, bowiem powstały ze wspólnej, jakże szlachetnej inspiracji. Niemniej przyznano równorzędne wyróżnienia i nagrody książkowe. W dziedzinie literackiej nagrodzono wiersze Joanny Łaszewskiej, Kacpra Witkowskiego i Rafała Zalewskiego, zaś za prace plastyczne nagrodzono Pawła Olszaka (rysunek), Paulinę Nowicką (grafika komputerowa) i Aleksandrę Nowak (olej) oraz projekt multimedialny Krzysztofa Zawiślińskiego. 

    Od początku dnia wszystkiemu towarzyszyła stosowna oprawa muzyczna przygotowana przez szkolny radiowęzeł, a o godzinie 12 odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu szkolnego zespołu wokalnego.

    Równocześnie nastąpiło rozkolportowanie całego nakładu (1600 egzemplarzy) gazety. Zajęła się tym szkolna grupa rekonstruktorów historii, którzy w mundurach nawiązujących  do okresu schyłku wojny dostarczyli gazetę wszystkim uczniom Liceum Ogólnokształcącego, uczniom Szkół Podstawowych nr 1 i nr 2 (klasy IV – VI), pracownikom niektórych przasnyskich instytucji (m. in. Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta, Muzeum Historycznego).

    Jest mi niezmiernie miło, że mogę jako koordynator obchodów 97 rocznicy odzyskania niepodległości, przekazać podziękowania wszystkim osobom, które włączyły się w tegoroczne uroczystości. Szczególnie kieruję je do uczniów, którzy tak licznie (w sumie kilkadziesiąt osób) odpowiedzieli na zaproszenie do wspólnego świętowania. Osobne serdeczności za wszelką pomoc składam na ręce p. Agnieszki Brykner – Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu oraz nauczycielom: p. Elżbiecie Tynieckiej, p. Mariuszowi Łyszkowskiemu i p. Michałowi Wiśnickiemu. Jestem przekonany, że wszystkim nam towarzyszyła satysfakcja  z  uczestniczenia  w ciekawym  przedsięwzięciu. Wszystko dokumentował fotograficznie Dawid Sadowski.    

  Nasza gazetka: jednodniowka.pdf

        

  Więcej zdjęć w zakładce Album fotograficzny

  opracował Zdzisław Zdziarski

 • ALE NAKRĘCONE

  10.11.2015

  opracowała Elżbieta Tyniecka

 • II PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

  10.11.2015

  8 listopada  2015 r.  zespół Morowe Panny z KEN-a wystąpił  na II Przeglądzie Pieśni Patriotycznej. Dziewczyny z klasy III e – Magda Skowrońska, Ola Biraga, Dominika Grzeszczak i Paulina Ćwiek wykonały wzruszającą piosenkę „Dziewczyna z granatem” ( z repertuaru Kasi Sawczuk). Nasze dziewczyny  jako jedyny zespół  reprezentujący szkoły ponadgimnazjalne  z powiatu przasnyskiego rozpoczęły przegląd, w którym uczestniczyło 29 zespołów i solistów.  Występ został nagrodzony gromkimi brawami -  słuchaczy poruszyła nie tylko  interpretacja tekstu, ale także  akompaniament (gitara – Dominika Grzeszczak, pianino – Damian Olszak) oraz kostiumy zespołu nawiązujące do filmu „Czas honoru”. Opiekunem  Morowych panien z KEN-a jest polonistka Elżbieta Tyniecka.

  opracowała Elżbieta Tyniecka

 • 01.11.2015

  W module Absolwenci zamieszczono informację na temat losów naszych tegorocznych absolwentów.

 • ALE NAKRĘCONE

  29.10.2015

 • ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ

  Jakże nie pisać wiersza,

  jakże nie płonąć w podzięce

  za światło, co się rozszerza,

  za dar najpiękniejszy, za wiedzę.

   

            Konstanty Ildefons Gałczyński – Wiersz o wielkiej wdzięczności

   

  13 października nasza szkolna rodzina świętowała Dzień Edukacji Narodowej.

  Był to szczególny dzień  pamięci o patronie naszej Alma Mater –  Komisji Edukacji Narodowej powołanej   na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego   14 października  1773 roku .  Wiedzę o KEN popularyzujemy corocznie poprzez przeprowadzenie  konkursu na esej odwołujący się do jej dziedzictwa.   Przewodniczący komisji konkursowej pan Franciszkek Kurkowski odczytał   werdykt  jury, a pana dyrektor  wręczył    nagrody – zwyciężczyni Oldze Królickiej   Pióro Dyrektora LO im. KEN, a pozostałym  laureatom (Wiktorii Tynieckiej, Magdalenie  Sienda i Mateuszowi  Kymona) piękne  nagrody książkowe.

   

  W czasie uroczystości poznaliśmy także nową Radę Rodziców, której w tym roku przewodniczy pan Tadeusz Jankowski. Rodzice podziękowali szkole za całoroczną pracę pięknymi kwiatami złożonymi na ręce dyrekcji.

                              

  Krzysztof Bieńkowski przedstawił nowy skład Rady Samorządu Uczniowskiego.

  Nasza szkoła tętni życiem – realizujemy wiele ciekawych  inicjatyw  naukowych i artystycznych. Na uroczystości  została podsumowana  jedna  z nich – Ala Makowska i Paweł opowiedzieli o  całorocznej  pracy  grupy kierowanej przez panią Annę Rafalską.  Uczniowie  poznając regułę św. Benedykta pisali piękne  ikony, które zostały zaprezentowane podczas uroczystości.

   

   

  Święto Komisji Edukacji Narodowej   to  czas  szczerych podziękowań za rzetelną całoroczną pracę  nauczycieli  oraz pracowników szkoły. Pani Wiesława Lewandowska w imieniu Starosty Przasnyskiego  wręczyła nagrody pani wicedyrektor Jolancie Gawin – Kozakowskiej oraz panu Zbigniewowi Sztucowi,  dyrektor    zaś wręczył przyznane przez siebie nagrody pani Oldze Mikulskiej, panu Robertowi Kozakowskiemu, panu Jerzemu Cichowskiemu oraz panu Krzysztofowi Załęskiemu.

                                

  Na uroczystości podziękowano też przyjaciołom szkoły - dr Radosław

  Waleszczak wręczył zaszczytny tytuł PRO LICEUM BONO przedstawicielce Fundacji Pelikan. Dzięki wsparciu fundacji pani Bożeny Królikowskiej szkoła może realizować wiele ważnych projektów – m.in. wyjazdy studyjne uczniów na współpracujące z nami uczelnie wyższe.

  Po części oficjalnej prowadzący uroczystość  uczniowie  (Marysia Tubis i Bartek Popsuj)  zaprosili zebranych na krótką, ale  przerażającą część artystyczną, w której zaprezentowały się  zapierające dech w piersiach duety wokalne i taneczne.  Uczniowie wystąpili wraz ze swymi  mistrzami –  ulubionymi nauczycielami.

  Część artystyczną przygotowała pani Elżbieta Tyniecka, dekorację zaś pani Grażyna Rogowska.

   

  PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ! 

  Obejrzyj filmik    FILM 

  Zobacz zdjęcia ALBUM FOTOGRAFICZNY 

  opracowała Elżbieta Tyniecka

 • NASZA MISTRZYNI ORTOGRAFII

  Katarzyna Bugaj, uczennica klasy III o profilu humanistyczno – dziennikarskim, kolejny raz zwyciężyła w konkursie polonistycznym (w ubiegłym roku Kasia otrzymała zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii - http://ken.edupage.org/news/?zac=60).

  Kasia najlepiej napisała I  Ciechanowskie Dyktando o Pióro Profesora Jerzego Bralczyka . Skromniutka licealista pokonała dwustu  pasjonatów ortografii, choć  jak wyznała dziennikarzowi lokalnej gazety – „chciała się tylko sprawdzić, nie spodziewała się sukcesu”. Kasia znokautowała ludzi zawodowo zajmujących się pisaniem – dziennikarzy, nauczycieli, urzędników, a nawet samego prezydenta Ciechanowa.

  Kasia zdobyła grand prix - piękne pióro, które  otrzymała z rąk Mistrza Polszczyzny prof. Jerzego Bralczyka. Naszą uczennicę ucieszyły też nagrody rzeczowe – książkę Macieja Orłosia (znanego dziennikarza Teleexpressu) otrzymała z rąk autora.

  Bardzo cieszy nas fakt, iż nasza mistrzyni podkreśla w wywiadach, iż ceni  swą Alma Mater (m.in. za  wysoki poziom nauczania), ale przyznaje, że trudno się  w niej wybić. Jest  to kolejny dowód skromności tej zdolnej licealistki, której koleżanki z klasy III e  wciąż powtarzają:

  Kasiu, jesteś gwiazdą w tej szkole!!! 

  Peany gawiedzi potwierdził  dyrektor naszego LO – dr Radosław Waleszczak, który (po raz kolejny)  wtargnął  znienacka na lekcję języka polskiego, wycałował Kasię i podarował jej piękną różę.

  W najbliższy piątek Kasia opowie o swoim sukcesie w radiu.

  opracowała Elżbieta Tyniecka

 • KONKURS

   

  Strofy o mojej ojczyźnie

   

  Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie

  na wiersz o tematyce patriotycznej.

   

  Prosimy o przekazanie  utworów (jednego wiersza lub zestawu tekstów : 2-5 utworów) 

  panu  Zdzisławowi  Zdziarskiemu

  lub przesłanie ich mailem do pani Elżbiety Tynieckiej (ela-tyniecka@tlen.pl).

  Prace na konkurs można też składać w bibliotece u pani Anny Hubisz.

  Termin zakończenia konkursu – 2 listopada 2015 roku.

  Dla zwycięzców przewidujemy piękne nagrody książkowe.

    

  Zapraszamy!!!

 • 16.10.2015

  W zakładce Dokumenty opublikowany został harmonogram dodatkowych dyżurów i konsultacji dla rodziców oraz wykaz zajęć dodatkowych w roku szkolnym 2015/2016. 

 • KEN CZYTA PAPIEŻA

  Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje  w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować.

           Kazanie do młodzieży w Gdańsku, 1987 r.

  Nie mam srebra ani złota. Nie mam gotowych odpowiedzi na ważne pytania.

              Fragment homilii Jana Pawła II w Lyon, 1986 r.

   

     W niedzielę 11 października uczniowie klasy II b – Adrian Włodkowski, Justyna Dzielińska, Roksana Cichowska oraz Ala Makowska wraz z nauczycielami – Elżbietą Tyniecką oraz Mariuszem Łyszkowskim przyłączyli się do interesującego  projektu Biblioteki Pedagogicznej oraz przasnyskiej Fary – PRZASNYSZ CZYTA PAPIEŻA.

    Nasi przedstawiciele wystąpili w roli lektorów pism Karola Wojtyły. Wielkie czytanie dzieł Jana Pawła II  to kolejna inicjatywa mająca na celu przypomnienie ważnych  pism papieża, który przez 26 lat pontyfikatu napisał i wygłosił 85  tysięcy stron druku.

    Podczas 102 pielgrzymek zagranicznych i 142 podróży po Włoszech Jan Paweł II wygłosił ponad 3 tys. homilii i przemówień. W czasie swojego pontyfikatu opublikował 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji i 42 listy apostolskie. Dzięki mediom, których znaczenie doceniał, jego wystąpienia trafiały do milionów ludzi na całym świecie.

    Papież wiele mówił, jeszcze więcej pisał, ale  zawsze ubolewał, iż tak wielu go słucha, a niewielu usłyszy to, co w jego słowach  najistotniejsze…

  opracowała Elżbieta Tyniecka

   

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Przasnyszu
  Św. St. Kostki 15
 • 29 752-23-36
  29 752-26-18

Galeria zdjęć