Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Przasnyszu

Strona główna
 • TAJEMNICE NOCY BIOLOGÓW

       W dniu 9 stycznia 2015r. odbyła się Ogólnopolska Noc Biologów, w której uczestniczyli także nasi uczniowie z klasy II C i II D.

      Młodzież wzięła udział w zajęciach laboratoryjnych, wykładach, pokazach i wystawach na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

       Wszystkie zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, czego najlepszym dowodem był entuzjazm uczestników podczas ich prowadzenia.

       Zagadkowo brzmiące tytuły zajęć laboratoryjnych kryły wiele niespodzianek np. zajęcia pod tytułem „Pokaż kotku, co masz w środku”  w rzeczywistości dotyczyły sekcji gąsienicy motyla. To tylko jedne z wielu.

           Z czym zmagali się nasi młodzi biolodzy na zajęciach laboratoryjnych pokazują zdjęcia.( kliknij na poniższy obrazek)

   

  opracował Zbigniew Sztuc

 • MATEMATYCZNE SUKCESY

  7 listopada 2014 uczniowie KENa brali udział w XXII Edycji Olimpiady Wiedzy Archimedes.Plus. Konkurs miał na celu popularyzowanie wiedzy matematycznej, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań matematycznych uczniów oraz stworzenie możliwości sprawdzenia własnego poziomu wiedzy i umiejętności w dziedzinie matematyki. Troje uczniów zasłużyło na szczególne wyróżnienie zajmując wysokie lokaty. Tomasz Jeliński i Krzysztof Zawiśliński z klasy 2a zostali laureatami IV stopnia, zaś Kamil Opalach z klasy 3a otrzymał tytuł laureata II stopnia. Opiekunem Tomka i Krzysztofa jest nauczyciel matematyki Jerzy Cichowski, a Kamil startuje w konkursach pod okiem Macieja Mikulskiego.

  Gratulujemy laureatom i trzymamy kciuki w kolejnych konkursach matematycznych.

  opracowała Olga Mikulska

 • KONKURS!!!   KONKURS!!!   KONKURS!!!

  Zapraszam do udziału w konkursie na temat wiedzy o Brazylii, Indiach i Hongkongu! Sprawdź, ile zapamiętałeś o tych trzech niezwykłych krajach uczestnicząc w zajęciach prowadzonych przez Amandę, Mohita i Jeffreya. Udziel odpowiedzi na 20 pytań, prześlij je na adres o.mikulska@wp.pl do 15 stycznia 2015 i wygraj atrakcyjne nagrody!

  Pobierz poniższy plik z pytaniami konkursowymi.

  THE_QUIZ.pdf

  opracowała: Olga Mikulska

 • NAJLEPSI Z ANGIELSKIEGO

   Za nami etap szkolny konkursów i olimpiady języka angielskiego. Wraz z wynikami docierają do nas dobre wieści dotyczące uczniów KENa. Do drugiego etapu 39 Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego zostało zakwalifikowanych dwoje uczniów: Aleksandra Mięsowska z klasy II G i Jędrzej Ejsmund z III A. Eliminacje etapu okręgowego (mazowiecko-podlaskiego) zostaną przeprowadzone  19 stycznia 2015 roku w Ostrołęce.
  Druga informacja dotyczy ucznia klasy II G Piotra Deki, który na ponad 1000 uczestników z 44-tym  wynikiem zakwalifikował się do półfinału II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kanadzie DISCOVER CANADA 2015. Zawody półfinałowe odbędą się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu 12 marca 2015. Kolejna dobra wiadomość dotyczy Tomasza Jelińskiego z klasy IIA, który zakwalifikował się do drugiego etapu konkursu KNOW AMERICA 2015. Tomek uzyskał  13 wynik na 81 osób, które przebrnęły przez I etap.

  Aleksandra, Jędrzej i Piotr to uczniowie anglisty Roberta Kozakowskiego, zaś opiekunem Tomka jest Olga Mikulska.

  opracowała Olga Mikulska
   

 • W noc Bożego Narodzenia Bóg otworzył nam Niebo, dzieląc z nami ziemskie życie.

  Człowiek jest wielki nie przez to kim jest ale przez to, czym się dzieli z innymi.

  Jan Paweł II

  Nastrojowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie rodziny – pełnych wzajemnej życzliwości i troski oraz wielu innych okruchów szczęścia

  życzą

  Dyrekcja, Grono pedagogiczne, pracownicy oraz społeczność uczniowska

  Liceum Ogólnokształcącego  im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu.

 • HISTORIA Z UW

  W dniu 12 grudnia b.r. w auli Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Przasnyszu odbyły się wykłady, którymi zainaugurowano tegoroczne zajęcia w ramach projektu współpracy z Instytutem Historii Uniwersytetu Warszawskiego „Uniwersytet w pigułce” (projekt jest realizowany od 2013r.). Zajęcia poświęcone były genezie i ewolucji polskiego parlamentaryzmu w XVI i XVII wieku. Wykłady (w brawurowym stylu) poprowadziła prof.Jolanta Choińska-Mika. Słuchacze (70 zainteresowanych historią uczniów klas z rozszerzonym nauczaniem tego przedmiotu) zostali zapoznani z najnowszymi ustaleniami nauki w zakresie organizacji i funkcjonowania polskiego sejmu w czasach nowożytnych, a także realiami kultury politycznej szlachty polskiej tamtego okresu. Podejmowane tezy, między innymi dotyczące rewizji oceny dokonań Władysława Sicińskiego, pierwszego posła, który w praktyce sejmowania posłużył się liberum veto, skłoniły do dyskusji, która znacznie wykroczyła poza przewidziane ramy czasowe wykładu.

  Zajęcia odbyły się dzięki zaangażowaniu „Fundacji Pelikan”, która wspiera finansowo realizację tegorocznej edycji projektu.  

  Więcej zdjęć w zakładce album fotograficzny 

                                

  opracował Zdzisław Zdziarski

 • KOLEJNE ETAPY WSPÓŁPRACY Z UNIWERSYTETEM MIKOŁAJA KOPERNIKA W TORUNIU

  W listopadzie i grudniu 2014 r. miały miejsce kolejne przedsięwzięcia w ramach współpracy naszej szkoły z toruńskim uniwersytetem.

  19. listopada  klasa IIg wzięła udział w kolejnym  Dniu GISu, organizowanym przez Wydział Nauk o Ziemi UMK. Podczas wizyty na Uniwersytecie uczestniczyliśmy w trzech rodzajach zajęć:

  -warsztatach komputerowych modelowania 3D, gdzie uczniowie mieli okazję tworzyć trójwymiarową multimedialną mapę toruńskiej starówki;

  -grze terenowej Geocaching, która polegała na wyszukiwaniu skrytek przy pomocy urządzeń GPS. W odnalezionych skrytkach były pytania związane z tematyką ogólnogeograficzną, na które trzeba było odpowiadać;

  -cyklu wykładów o tematyce związanej z GISem, czyli Systemem Informacji Geograficznej.

  10. grudnia 2014 r. odbył się pierwszy z wykładów projektu „Z Uniwersytetem na Ty” finansowanego przez Fundację „Pelikan”. Z zakresu geografii zaplanowano cykl 5. dwugodzinnych wykładów prowadzonych przez nauczycieli akademickich Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pierwszy wykład wygłosił dr hab. Marek Kejna z Katedry Meteorologii i Klimatologii. Temat wykładu „Współczesne zmiany klimatu”.  Pan doktor przybliżył uczniom problematykę współczesnych zmian klimatu z położeniem nacisku na skutki dla życia i działalności człowieka. W wykładzie uczestniczyła grupa 60. uczniów z klas geograficznych.

  15. grudnia 2014 r. miała miejsce kolejna wizyta uczniów klas geograficznych na toruńskim uniwersytecie. Tym razem byli to uczniowie klasy IIg i IIi. Program obejmował:

  -zwiedzanie Obserwatorium Astronomicznego UMK w Piwnicach pod Toruniem. Jest to największe obserwatorium astronomiczne w Polsce, dysponujące trzema cennymi przyrządami obserwacyjnymi. Są to: Astrograf Drapera sprowadzony z amerykańskiego Harvard Observatory w 1947 roku., największy optyczny teleskop w Polsce systemu Cassegraina-Schmidta o średnicy obiektywu 90 cm, oraz największy radioteleskop w Europie wschodniej o średnicy 32 metrów.

  Zwiedzanie obserwatorium było tym bardziej cenne, że uczniowie uczestniczą w obserwacjach w Przasnyszu i wiedza astronomiczna nie jest  im obca.

  -drugi z cyklu wykładów, wygłoszony przez Panią dr Katarzynę Kubiak-Wójcicką z Katedry Hydrologii i Gospodarki Wodnej Wydziału Nauk o Ziemi UMK na temat „Nadmiar i niedobór wody na świecie”. Pani doktor zainteresowała nas problematyką niedoboru i nadwyżek wody na Ziemi w kontekście ingerencji człowieka w środowisko naturalne.

  Należy podkreślić, że tematyka wykładów jest ściśle skorelowana z bieżącymi zajęciami realizowanymi w naszej szkole w klasach geograficznych. Kolejny wykład już w styczniu.

  Więcej zdjęć w zakładce album fotograficzny.

                         

  opracował Marek Rozicki

 • Z WIZYTĄ W PRZEDSZKOLU

  Dnia 15.12.2014 nasze uczenice towarzyszyły biskupowi św. Mikołajowi w rozdawaniu prezentów dla dzieci w Przedszkolu nr1 w Przasnyszu. anioły bawiące się z przedszkolakami i pomagajace św w rozdawaniu prezentów wywołały niesamowite wrazenie na wychowankach przedszkola. 

  Więcej zdjęć można obejrzeć w zakładce album fotograficzny

  opracował Mariusz Łyszkowski

 • WOLONTARIUSZE PCK

  Modzież z koła PCK w  L.O. zebrała maskotki, gry planszowe, puzzle które przekazała podczas spotkania mikołajkowego dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 2. Więcej zdjęć można znaleźć w zakładce album fotograficzny.

  opracowała Ewa Łukasiak

   

   

 • MIKOŁAJKOWE "POMOCNE" GRANIE W LO

  Tuż przed Mikołajkami, w piątek 5 grudnia 2014 r., w LO im. KEN w Przasnyszu odbył się doroczny koncert charytatywny. Tym razem uczniowie postanowili zebrać pieniądze na leczenie dla 13-miesięcznego Karolka Makowskiego zmagającego się z chorobą nowotworową (Neuroblastomą).

   

  W wydarzeniu zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski wzięła udział cała społeczność szkolna – uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Wysłuchano koncertu przygotowanego przez uczniów LO. Wiele osób mogło też licytować przedmioty podarowane na aukcję głównie przez nauczycieli. Dzięki aukcji udało się zebrać 1016 zł. W sumie Samorząd Uczniowski zebrał tego dnia kwotę w wysokości 3732, 16 zł, która została przekazana na konto Fundacji „Nasze Dzieci” przy Klinice Onkologicznej w Warszawie.

   

  - To kolejna akcja charytatywna młodzieży z przasnyskiego KENa, która jak widać oprócz wiedzy zdobywa w szkole umiejętność empatii i włącza się na wiele sposobów w pomoc potrzebującym. Z takiej młodzieży można być tylko dumnym i spokojnie spojrzeć w przyszłość. – uważa opiekun samorządu szkolnego w LO, Krzysztof Bieńkowski.

   

  - Chcę podziękować wszystkim organizatorom koncertu za pomoc. Jestem wdzięczna za wszystko. Dziękuję za obecność i ofiarność i okazane serce. To daje nam siłę do dalszej walki z chorobą – mówi mama Karolka, Sylwia Makowska.

  Materiały wideo można obejrzeć klikając w linki obok FILM1   FILM2   FILM3.  Więcej zdjęć można obejrzeć w zakładce Album fotograficzny.

   

          

  opracował Krzysztof Bieńkowski

 • MIKOŁAJKI Z PCK

  Modzież z koła PCK w  L.O. zebrała maskotki, gry planszowe, puzzle które przekazała podczas spotkania mikołajkowego dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 2. Więcej zdjęć w Albumie(kliknij tutaj)

  opracowała Ewa Łukasiak

   

   

 • EGZOTYCZNY TYDZIEŃ W KENie

  Świętem przyjaźni można by nazwać spotkania uczniów KENa ze studentami przybywającymi z odległych zakątków świata. Te spotkania weszły już do historii Szkoły i cieszą się zasłużoną popularnością.

  8 grudnia rozpoczął się kolejny kolorowy tydzień w naszej szkole. W ramach międzynarodowych projektów PEACE & Enter Your Future gościliśmy 3 niezwykłych gości: Amandę z Brazylii, Jeffreya z Hongkongu i Mohita z Indii. Studenci-wolontariusze przez 5 dni prowadzili zajęcia w języku angielskim. Miały one postać interaktywnych lekcji, w trakcie których przedstawiali swoje ojczyzny, pokazali prezentacje multimedialne, prezentowali muzykę, tańce, ulubione potrawy, opowiadali o sytuacji społeczno-gospodarczej swojego kraju, tradycjach i obyczajach, a także prowadzili dyskusje na tematy dotyczące tolerancji i zrozumienia międzykulturowego. Klasy zaproszone do udziału w projekcie podkreślają, że takie spotkania mają sens. Uczą otwartości, dają możliwość poznania ciekawych ludzi i przeniesienia się do ich egzotycznych ojczyzn.

  Goście natomiast chwalą naszą otwartość, gościnność, spontaniczność. Mieszkając w domach naszych uczennic z klasy 3 e: Ali Kwietniak, Mai Obidzińskiej i Weroniki Ślubowskiej  podpatrywali nasze zwyczaje, kosztowali naszych dań i niebawem, gdy wrócą do siebie, będą ambasadorami polskiej kultury.

       

  opracowała Olga Mikulska

   

 • WOLONTARIAT PCK

  Wolontariusze z koła PCK w LO im. KEN w Przasnyszu działający pod opieką nauczycielki Grażyny Rogowskiej bardzo czynnie włączyli się w mikołajkową zbiórkę  artykułów spożywczych, słodyczy i zabawek w sklepie STOKROTKA w Przasnyszu. Akcja podczas której zebrano produkty o wartości 1565,56zł  trwała od 5.12 - 7.12.2014r. Będą one rozdzielone dla dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Dziękujemy wolontariuszom za wspaniałą postawę i tym wszystkim którzy przyczynili się do zapełnienia koszyków.

                                              

  opracowała Ewa Łukasiak

 • ALE NAKRĘCONE

  Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Filmowego ALE NAKRĘCONE:) Tym razem po raz pierwszy na film australijski! Przed projekcją jak zwykle szwedzki dyskusyjny stół:) ZAPRASZAMY!:)
  Więcej informacji znajdziesz tu (kliknij tutaj)

  opracowała: Elżbieta Tyniecka

 • KENIJCZYCY U WOJEWODY

              26 listopada 2014 r. klasa II b wzięła udział w lekcji obywatelskiej u wojewody mazowieckiego, pana Jacka Kozłowskiego, który swoją funkcję pełni już od 7 lat. W trakcie spotkania uczniowie uzyskali informacje dotyczące kompetencji wojewody, codziennej pracy urzędu wojewódzkiego, zadań administracji rządowej, administracji zespolonej, a także służb i jednostek podporządkowanych. Wojewoda odpowiedział  również  na  pytania zadawane przez uczniów.

  Młodzież została także oprowadzona po budynku i zapoznana z jego historią. Uczniowie zwiedzili gabinet wojewody, salę spotkań administracji rządowej, salę posiedzeń sejmiku województwa mazowieckiego oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego.

  Opracowała: Małgorzata Bobrowska - Ostaszewska

 • "RAZEM DLA NIEPODLEGŁEJ"

  Marek Błaszkowski z klasy 2i oraz Hubert Matuszewski, Krystian Gadomski, Aneta Orzoł, Klaudia Patrycja Kowalczyk i Edyta Lisiewska z klasy 2b w niezwykły sposób reprezentowali naszą szkołę i miasto 11 listopada. Grupa młodych ludzi spędziła Święto Niepodległości w Warszawie, uczestnicząc w marszu Razem dla Niepodległej" prowadzonym przez Prezydenta RP, Pana Bronisława Komorowskiego. Nasi uczniowie defilowali w szeregach 14 Pułku Strzelców Syberyjskich jako Partia Tomasza Kolbego z okresu Powstania Styczniowego w ramach grupy rekonstrukcyjnej z Przasnysza. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce Album fotograficzny.

  opracowała Olga Mikulska

   

   

 • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W LO

    

  11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Jak co roku z tej okazji w naszej szkole odbył się apel,  ale tym razem jego przebieg miał trochę inny charakter niż to bywało w latach poprzednich. Jego celem było nie tylko uczczenie tego wielkiego święta dla państwa i narodu polskiego,  ale  także chęć  zaangażowania wszystkich uczniów do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu.

  Uczniowie poszczególnych klas odśpiewali pieśni:

  -  „Pałacyk Michla” – I a,

  - „ Maszerują strzelcy”  - I b,

  -„Warszawskie dzieci” – II c,

  - „My, Pierwsza Brygada” – II i,

  - „ Hej, strzelcy wraz nad nami orzeł biały…” – III d,

  - „Warszawianka 1831” – III a.

  Pozostałe klasy przygotowały transparenty,  na których umieściły hasła odnoszące się do epoki, którą wylosował dla nich wychowawca klasy:

  konfederacja barska 1768-1772 –   III c,

  powstanie kościuszkowskie – I g,

  epoka napoleońska,  Legiony Dąbrowskiego – II g,

  powstanie listopadowe – III  b ,  III e,

  powstanie styczniowe – II  e ,  III f,

  I wojna światowa – I i,  2 a,

  wojna polsko – bolszewicka:  II d,

  II wojna światowa. Polskie Państwo Podziemne, Armia Krajowa –  III g,

  II wojna światowa. Walka Polaków w koalicji antyhitlerowskiej na różnych frontach  - IIb,

  lata powojenne – okres walki Żołnierzy Wyklętych z narzuconą władzą komunistyczną – I d,

  czasy Solidarności : od powstania do wyborów czerwcowych 1989 roku –  1c.

  Pieśni oraz hasła  na transparentach zostały wybrane z różnych epok historycznych, gdyż odzyskanie niepodległości to nie tylko 11 listopada 1918 roku. Polacy od zawsze zmuszeni byli do walk o wolność, a położenie geograficzne w centralnej Europie warunkowało  udział w większych konfliktach europejskich lub światowych.

  Dla klasy, która najlepiej odśpiewała pieśń ( a była to I b pod opieką pani Elżbiety Tynieckiej)  oraz dla klasy, która zaprezentowała najciekawszy transparent  (czyli klasy  I g  pod opieką pana Marka Rozickiego)  przewidziano atrakcyjne nagrody.

  Zwycięzców wyłoniło jury w składzie: dyrektor Radosław Waleszczak ( przewodniczący),  Franciszek Kurkowski oraz Zdzisław Zdziarski. Klasa 3d  otrzymała  nagrodę specjalną ufundowaną przez Zbigniewa Sztuca oraz Krzysztofa Bieńkowskiego.

  Gratulacje  - oczywiście - należą się nie tylko wygranym, ale także wszystkim klasom biorącym udział w tej niezwykłej uroczystości.  Wszystkie klasy stanęły na wysokości zadania i godnie zaprezentowały się  na  apelu. Podziękowania składamy  wychowawcom poszczególnych klas, którzy dobrym słowem i radą wspierali swoich wychowanków.

                            

  Więcej zdjęć z uroczystości można obejrzeć w zakładce Album fotograficzny

  opracowała : M. Bobrowska-Ostaszewska

   

 • Absolwenci

  Moduł Absolwenci został zmodyfikowany

 • SPOTKANIA Z RODZICAMI

  W dniu 17.11.2014 o godzinie 16.00 odbędzie się zebranie z rodzicami.

  Po zebraniu w godzinach 16.30-17.30 odbęda się konsultacje z nauczycielami

  Przydział sal na spotkania wychowawców klas z rodzicami w dniu 17.11. 2014 r. 

  I A

  25

  I B

  3

  I C

  38

  I D

  26

  I G

  33

  I i

  32

  II A

  4

  II B

  10

  II C

  17

  II D

  5

  II E

  22

  II G

  9

  II i

  11

  III A

  31

  III B

  34

  III C

  2

  III D

  19

  III E

  12

  III F

  czytelnia

  III G

  18

   

 • BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

  30 października młodzież naszej szkoły wcieliła się w postaci świętych na Balu Wszystkich Świętych, organizowanym przez parafię św.Wojciecha i Fundację Scalam. 
     Za najlepsze przebranie ufundowane były cenne nagrody tablet i telefon, które powędrowały do innych, młodszych "świętych". Atmosfera była bardzo gorąca dzięki dj-om, też z KENa.
     Wśród świętych pojawiła się również sorka A.Rafalska, przebrana jak przystało zgodnie z jej zainteresowaniami  za św. Cecylię - patronkę chórów :)

  opracowała Anna Rafalska

strona: