Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Przasnyszu

Strona główna
 • Mój Nauczycielu!

  Niestrudzony Sokratesie! Niezawodna Egerio! Inspirujący Zoilu!

  Dziękuję   pięknie za  Twą trudną pracę i wskazywanie właściwej drogi w chaosie współczesności.

  Życzę Ci, Mistrzu,  wytrwałości, niegasnącej pasji w osiąganiu zamierzonych celów, ale przede wszystkim uśmiechu, który dla nas – uczniów – jest   zawsze  zwiastunem  prawdziwego, szczerego porozumienia.

   

 • KONKURS NA ESEJ

  Konkurs na esej nawiązujący do dorobku Patrona Szkoły

   -  Komisji Edukacji Narodowej

   

  Lubisz i umiesz myśleć?

  Kusi Cię pisanie jako zaznaczenie swego istnienia w świecie? Chciałbyś wiedzieć więcej  o patronie swej  Alma Mater?

   

  Napisz esej nawiązujący do działalności  Komisji Edukacji Narodowej oraz  cytatu Menandra:

  „Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić”

  i wygraj cenną nagrodę.

   

  Prace prosimy przesyłać do 7 listopada na adres mailowy sekretarza jury – Elżbiety Tynieckiej (ela-tyniecka@tlen.pl).

  Eseje ocenią -  dr Radosław Waleszczak (przewodniczący jury), Anna Hubisz, Franciszek Kurkowski, Elżbieta Tyniecka.

  opracowała Elżbieta Tyniecka

   

   

   

 • MÓJ NAUCZYCIEL- MÓJ MISTRZ

      Zachęcamy całą naszą szkolną rodzinę – absolwentów, uczniów, nauczycieli, przyjaciół Szkoły, aby podziękowali swym Mistrzom. Wszak każdy z nas był kiedyś uczniem i  miał nauczyciela – mądrego, cierpliwego, wzbudzającego szacunek. Podziękujmy więc tym niezwykłym osobowościom – podzielmy się wspomnieniami i historiami o swoich Mistrzach Życia. Wypowiedzi pisemne prosimy przesyłać na adres mailowy Szkoły – zslloken@wp.pl, staną się one cenną kartą w historii szkoły, najpiękniejszym prezentem dla nauczycieli.

  Zachęcamy także do odwiedzenia portalu Mój Nauczyciel, w którym można  znaleźć wiele ciepłych słów o dobrych, szanowanych, ciekawych pedagogach.  http://mojnauczyciel.pl/

 • KONCERT DLA ALI

  Samorząd uczniowski LO im. KEN w Przasnyszu postanowił zorganizować koncert charytatywny by pomóc chorej Ali Kuleszy z Przasnysza.
  -Nasi uczniowie zawsze byli i są wrażliwi i otwarci na pomoc potrzebującym. Po raz kolejny dali temu wyraz. Gdy tylko zgłosili się z pomysłem postanowiliśmy wesprzeć tak ważny cel jakim jest pomoc w leczeniu małej Alicji. - opowiada o inicjatywie szkolnej opiekun samorządu uczniowskiego Krzysztof Bieńkowski.

  -Najważniejsze było dla nas szybkie zareagowanie na potrzebę zebrania środków na leczenie Alicji. - mówi Kuba Krzykowski, jeden  pomysłodawców koncertu.
  -Wiemy, że zebrane pieniądze to kropla w morzu potrzeb, ale chcemy i tę kroplę od siebie dołożyć - dodaje Hubert Koczkodon, przewodniczący samorządu uczniowskiego.

  Podczas koncertu, który odbył się w 8 października wystąpili wykonawcy uczący się w LO im. KEN: Kuba Krzykowski, Natalia Walędziak,  Kasia Postek, Hubert Koczkodon, Kamil Brejlak i Paweł Nosarzewski. Zebrano w sumie 1588 złotych, które przekazano na konto fundacji opiekującej się małą Alą. 

               

  opracował Krzysztof Bieńkowski

   

 • KLUB FILMOWY ALE NAKRĘCONE!

  Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Filmowego Ale Nakręcone!!! 

  Tym razem obejrzymy film sięgający  dna duszy - nie tylko romskiej. "Papusza" to nie tylko tekst kultury piękny wizualnie, obsypany nagrodami, ale też kontrowersyjny i godzien żarliwych dyskusji. 
  ZAPRASZAMY - Miejski Dom Kultury, 10 X (piątek),  godz. 20.30.

  OPIS FILMU (kliknij tutaj)

  opracowała Elżbieta Tyniecka
   

 • RSU

  04.10.2014

  Wybrany został nowy przewodniczący Rady Samorządu Uczniowskiego...

 • WIZYTA W SĄDZIE

            W dniu 30 września 2014r. klasa 3E pod opieką pani Małgorzaty Bobrowskiej - Ostaszewskiej odwiedziła sąd rejonowy w Przasnyszu i wzięła udział w rozprawie sądowej.  Rozprawie przewodniczyła sędzia Jolanta Perzyna specjalizująca się w prawie karnym. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia sadu, obejrzenia aresztu z którego  więźniowie doprowadzani są na rozprawę, obejrzenia akt sądowych oraz mogli zadawać pytania dotyczące polskiego sądownictwa a szczególnie prawa karnego, na które otrzymali konkretne i wyczerpujące odpowiedzi. Kilku chętnych uczniów wzięło także udział w improwizowanej rozprawie sądowej, na szczęście nikt nie otrzymał wyroku skazującego….

                   

  Opracowała: Małgorzata Bobrowska-Ostaszewska

 • RSU

  28.09.2014

  Wyniki wyborów do Rady Samorządu Uczniowskiego...

 • RSU

  28.09.2014

  Moduł RSU został zmodyfikowany

 • Weź udział w wycieczce edukacyjnej „Szlakiem bohaterów filmu Miasto 44”!

  Wszystkich pasjonatów historii  zapraszamy do wzięcia udziału w wyprawie edukacyjnej śladem Powstańców.   23 października  nasi  licealiści pod przywództwem polonistki Elżbiety Tynieckiej wyjadą na zajęcia studyjne z historykami Muzeum Powstania Warszawskiego  (tematy zajęć:  Bohaterowie Powstania, Barwa i broń – czyli o uzbrojeniu Powstańców). Uczniowie odwiedzą wraz ze świadkiem  historii kwatery powstańcze na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.  Wyjazd  zakończy seans filmu Jana Komasy „Miasto 44”. Wszystkich zainteresowanych wyjazdem prosimy o zgłoszenia do E. Tynieckiej.

  MIASTO 44

  Wysokobudżetowy film Jana Komasy, twórcy wielokrotnie nagrodzonego kinowego przeboju „Sala samobójców”. Zrealizowana z rozmachem uniwersalna opowieść o młodości, miłości, odwadze i poświęceniu, rozgrywająca się w czasie Powstania Warszawskiego.

  „Miasto 44” to projekt filmowy o niespotykanym w Polsce rozmachu scenograficznym, kostiumowym i wizualnym. Konsultantem do spraw efektów specjalnych był wybitny hollywoodzki specjalista Richard Bain, który wcześniej współpracował z takimi wizjonerami kina, jak Christopher Nolan, Peter Jackson oraz Terry Gilliam i ma w dorobku efekty do światowych hitów, między innymi: „Casino Royale”, „Incepcji”, „King Konga” i „Nędzników”. Przez plan przewinęło się ponad 3 000 statystów. Budową imponujących dekoracji zajęło się 10 odrębnych ekip, które do zainscenizowania zniszczonego miasta użyły 5 000 ton gruzu. Obsada została wybrana w serii ogólnopolskich castingów, w których wzięło udział ponad 7 000 osób. Specjalny pokaz „Miasta 44” odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie, w ramach oficjalnych obchodów 70.rocznicy Powstania Warszawskiego. Było to pierwsze tej skali wydarzenie nie tylko w historii polskiej kinematografii, ale i na mapie Europy.

  „Miasto 44” nie jest filmem historycznym, ani dokumentem o przebiegu Powstania. Mimo że rozgrywa się w walczącym Mieście, opowiada historię ludzi, a nie oddziałów czy barykad. „Miasto 44” nie ma być argumentem w powstańczej dyskusji. Film ma przekazywać emocje, a nie ważyć racje czy odsłaniać kulisy decyzji sprzed 70 lat. To zostawiamy historykom. Nie szukamy spiżowych bohaterów. „Miasto 44” nie jest filmem o polityce. Jest filmem o miłości, młodości i walce. – Twórcy filmu „Miasto 44” 

  opracowała Elżbieta Tyniecka

   

   

 • SPOTKANIA Z RODZICAMI

  W dniu 25.09.2014 o godzinie 16.00 odbędzie się zebranie z rodzicami. Przydział sal na spotkania wychowawców klas z rodzicami w dniu 25.09. 2014 r. 

  I A

  25

  I B

  3

  I C

  38

  I D

  26

  I G

  33

  I i

  32

  II A

  4

  II B

  10

  II C

  17

  II D

  5

  II E

  22

  II G

  9

  II i

  11

  III A

  31

  III B

  34

  III C

  2

  III D

  19

  III E

  12

  III F

  czytelnia

  III G

  18

   

 • Licealiści na tropie Świętego

  18 września 2014 r.  nasza szkolna społeczność wzięła udział w uroczystych obchodach ustanowienia Świętego Stanisława Kostki  Patronem Przasnysza.  Licealiści obejrzeli w Miejskim Domu Kultury spektakl Teatru Trzech Pokoleń – „Do wyższych rzeczy jestem stworzony” (reż. Bożenna Beata Parzuchowska). Dyrekcja wraz z delegacją młodzieży uczestniczyła we  Mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa płockiego – Piotra Libery oraz odsłonięciu   pomnika Św. Stanisława Kostki w Parku Miejskim.

  opracowałą Elżbieta Tyniecka

 • Matura

  22.09.2014

  Moduł Matura został zmodyfikowany

 • O szkole

  22.09.2014

  Wirtualna gra szkolna

 • O szkole

  22.09.2014

  Moduł O szkole został zmodyfikowany

 • "MY Z NIEGO WSZYSCY..."

            W tym roku, 27 września obchodzimy 75 rocznicę  utworzenia struktur Polskiego Państwa Podziemnego, będącego fenomenem na skalę światową. Jego dziełem było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji ,,Burza”, której 70. rocznicę również w tym roku obchodzimy, ale też stworzenie siły moralnej i tradycji niepodległościowej, pozwalających przetrwać czas komunistycznej dyktatury. W związku z tą rocznicą przypomnijmy sobie pokrótce historię Polskiego Państwa Podziemnego:

           W nocy z 26 na 27 września 1939 roku powstała w oblężonej Warszawie Służba Zwycięstwu Polski – konspiracyjna organizacja wojskowa, mająca toczyć walkę przeciw okupantom. 13 listopada 1939 roku została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), podlegający Rządowi RP na uchodźstwie. W ten sposób zachowano ciągłość polityczno-wojskowej kontynuacji władz Rzeczypospolitej Polskiej i pośredni wpływ władz państwowych na sytuację w kraju.

  14 lutego 1942 roku generał Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową (AK). Jej komendantem głównym został generał Stefan Grot - Rowecki (1943r – gen. Tadeusz Bór-Komorowski, 1944 – gen. Leopold Okulicki). Utworzenie AK miało służyć scaleniu wszystkich grup wojskowych, podległych do tej pory różnym, podziemnym ugrupowaniom politycznym, w jedną organizację podległą rządowi RP na uchodźstwie.

  Jesienią 1941 roku do ZWZ należało 40 tysięcy żołnierzy, pod koniec 1942 roku AK liczyła ich już około 200 tysięcy. Była największą podziemną armią w okupowanej Europie.

  Główne zadanie Armii Krajowej polegało na gromadzeniu sił, aby uderzyć w chwili załamania się Niemiec. Akcje zbrojne prowadziły bowiem do okrutnych represji – hitlerowcy rozstrzeliwali kilkudziesięciu Polaków za każdego zabitego Niemca. Dopiero pod koniec 1942 roku AK nasiliła działalność dywersyjną: atakowała niemieckie posterunki, wykolejała transporty wojskowe przeznaczone na front wschodni, wysadzała mosty, odbijała więźniów. Na tę zmianę wpłynęło zahamowanie sukcesów Wehrmachtu, osiągnięcie sprawności organizacyjnej przez AK.

  Polska, choć znajdowała się pod okupacją, posiadała legalny i uznawany na arenie międzynarodowej rząd rezydujący w Londynie. Istniały Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie oraz podziemna Armia Krajowa. W Warszawie mianowano Delegata Rządu na Kraj w randze wicepremiera. Podlegały mu wydziały: wywiadu, dywersji, oświaty, sądownictwa i polityki. Działały konspiracyjne sądy, których wyroki nie tylko wykonywano, ale też ogłaszano w podziemnej prasie. Ta zaś była fenomenem w okupowanej Europie: ukazywało się około 1400 tytułów (z tego 17 wychodziło przez cały czas trwania okupacji). Istniały czasopisma polityczne, wojskowe, literackie, kobiece, humorystyczne. W podziemnych drukarniach wydawano też książki. Na przełomie 1943/1944 łączny nakład prasy podziemnej wydawanej przez Tajne Wojskowe Zakłady Wydawnicze – koncern wydawniczo-poligraficzny Armii Krajowej wynosił blisko 250 tysięcy egzemplarzy czasopism, 65,5 tys. broszur i 120 tys. egzemplarzy ulotek. Przez całą okupację działały tajne komplety, tzn. podziemne szkoły. Tajna Organizacja Nauczycielska zapewniała im kadrę oraz przygotowywała i rozprowadzała podręczniki. Na terenie Generalnego Gubernatorstwa (GG) utworzono prawie 2 tysiące szkół średnich. Podziemne wyższe uczelnie kształciły polonistów, historyków, matematyków, lekarzy. W czasie wojny, studia ukończyło prawie 10 tysięcy studentów.

  Ruch oporu w okupowanej Polsce obejmował prawie wszystkie dziedziny życia. Dlatego tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie.

  Największymi działaniami wojskowymi podjętymi przez AK było powstanie warszawskie, które rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 i akcja „Burza” podjęta na wschodnich obszarach Polski. Trwała od 4 stycznia 1944, kiedy wojska sowieckie przekroczyły na Wołyniu granicę polsko-sowiecką z 1939, do stycznia 1945. W początkowej fazie akcja „Burza” opierała się na współpracy wojskowej jednostek polskich i rosyjskich. Po przełamaniu obrony niemieckiej w tych rejonach władze sowieckie złamały te porozumienia wojskowe i internowały tysiące żołnierzy AK. Po upadku powstania warszawskiego stolicą Polskiego Państwa Podziemnego została Częstochowa. Na początku roku 1945 zapadła decyzja o rozwiązaniu AK.

           Obowiązkiem wolnego społeczeństwa polskiego jest pamięć o Polskim Państwie Podziemnym, jego bohaterach, dziedzictwie oraz  ideałach, które ziściły się w wolnej Polsce.

                                                                       Opracowała: Małgorzata Bobrowska- Ostaszewska

 • Warsztaty Warszawskiego Teatru Tańca w LO im. KEN (6-7 września 2014r.)

  W drugi weekend września  odbyły się w naszej szkole niezwykłe  „Warsztaty tańca i ruchu”  pod patronatem Warszawskiego Teatru Tańca. Opiekę artystyczną nad warsztatami sprawowała  dr hab. Aleksandra Dziurosz – wybitna tancerka, choreograf, nauczyciel tańca współczesnego, pomysłodawczyni i założycielka Warszawskiego Teatru Tańca.  Warsztaty, w których uczestniczyło 20 licealistek poprowadziły: Anna Majder – tancerka, choreograf, reżyser spektakli muzycznych, wykładowca na Anton Bruckner Privat Universtät w Linz w Austrii  oraz  Alisa Makarenko - tegoroczna stypendystka prof. Ewy Wycichowskiej, wybitna studentka choreografii i teorii tańca. Nasze uzdolnione młode tancerki ćwiczyły niestrudzenie pod okiem europejskich sław ruchu scenicznego, by wystąpić u ich boku podczas Festiwalu Fabryka Światła (10 - 13 września 2014 r.).

              

         

  opracowała Elżbieta Tyniecka

   

 • Dokumenty

  17.09.2014

  W module Dokumenty zostało zamieszczone zarządzenie w sprawie dodatkowych dni wolnych w roku szkolnym 2014/2015

 • WYBORY DO RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

  26 września (piątek) 2014 roku w godz. 8:00 – 13:30 na górnym korytarzu przy Auli odbędą się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego.

  Do dnia 16 września 2014 r. kandydaci do RSU zgłaszają się do Komisji Wyborczej.

  W dniu wyborów (26 września) każdy z uczniów LO im. KEN w Przasnyszu będzie mógł oddać maksymalnie dwa głosy stawiając znak „X” przy nazwisku kandydata, którego popiera. Piętnastu kandydatów z najwyższym poparciem zostanie wybranych do RSU.

   

  Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w wyborach!

   

  Komisja Wyborcza w składzie: Hubert Koczkodon, Jakub Krzykowski, Magdalena Bieńkowska, Kinga Więcek, Igor Grabowski.

  opracował Krzysztof Bieńkowski

 • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

  Po radosnych wakacjach nasza szkolna rodzina powróciła w mury szacownej Alma Mater. 

  Rok szkolny  2014/2015 upłynie pod znakiem kontynuacji współpracy  z uczelniami wyższymi – Wojskową Akademią Techniczną, Uniwersytetem  Warszawskim, SGGW oraz Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.  Zajęcia na renomowanych uczelniach,  wykłady w auli LO im. KEN oraz wyjazdy studyjne będą możliwe dzięki   wsparciu  mecenasa – Fundacji Pelikan.

   2 września 2014 roku dyrektor LO im. KEN -  dr  Radosław Waleszczak  oraz pani Bożena Królikowska – prezes Fundacji Pelikan , podpisali umowę  o finansowaniu działań edukacyjnych mających na celu wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży z powiatu przasnyskiego.

  opracowała Elżbieta Tyniecka

   

strona: