Kalendarium historyczne
1918 – Polska odzyskuje niepodległość. Oznacza to konieczność tworzenia od podstaw polskiej oświaty, począwszy od wielkich miast, a skończywszy na szkołach wiejskich. W Przasnyszu pierwsze próby zbudowania polskiego szkolnictwa podjęto zaraz po odzyskaniu niepodległości.
1919 – Początek budowy nowego budynku szkolnego, przeznaczonego dla szkół różnego stopnia.
1923 – Ukończenie prac budowlanych przy nowej szkole. Parter i pierwsze piętro przeznaczono na potrzeby szkoły powszechnej; piętro drugie przeznaczono dla 8-klasowego Gimnazjum Koedukacyjnego Magistratu Miasta Przasnysza.1924 – 10 maja tego roku uroczyście oddano budynek szkolny; w uroczystości brał udział m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Wojciechowski.
1934-1935 – W Przasnyszu rozpoczęto wdrażanie reformy oświaty zakładającej powstanie 4-letniego gimnazjum (kończącego się tzw. małą maturą) oraz 2-letniego liceum (z dużą maturą), którego ukończenie gwarantowało wstąpienie na studia.1939 – Wybuch II wojny światowej uniemożliwia rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego w przasnyskich szkołach; od września w budynku szkolnym należącym do późniejszego liceum zakwaterowano oddziały niemieckie; baza naukowa została w dużej mierze zniszczona.
1940 – Początki organizowania tajnych kompletów – Tajna Organizacja Nauczycielska w Przasnyszu składała się także z nauczycieli liceum.1942 – W dniu 17 grudnia na rynku w Przasnyszu dochodzi do publicznej egzekucji członków Związku Walki Zbrojnej. Wśród zamordowanych znajdują się także nauczyciele i wychowankowie liceum: Marian Arct, Zenon Kembrowski, Władysław Otłowski, Maria Kaczyńska, Edmund Zdanowski.
1945 – Wojska radzieckie wkraczają do Przasnysza, koniec niemieckiej okupacji. Już 19 lutego tego roku wznowiono nauczanie w Gimnazjum Miejskim; 29 marca zdecydowano o przekształceniu gimnazjum w Państwowy Ośrodek Kształcenia Nauczycieli, w skład którego wchodziło Państwowe Liceum Pedagogiczne i Państwowe Gimnazjum.1949 – Kolejna reforma oświaty doprowadza do powstania Szkoły Ogólnokształcącej stopnia licealnego w Przasnyszu – czteroletniego liceum, w którym kontynuowali naukę uczniowie kończący 7-letnią szkołę podstawową.
1959 – Pierwsza próba nadania imienia szkole. Rada Pedagogiczna wytypowała trzy postacie, które mogły stać się patronami tej placówki. Spośród trzech propozycji – Tadeusza Kościuszki, Henryka Sienkiewicza i Mikołaja Kopernika – najwięcej zwolenników zyskała ta pierwsza propozycja. Niestety, władze oświatowe nie podjęły dalszych działań w tej sprawie i cała inicjatywa upadła.Pierwszy w historii szkoły Zjazd Absolwentów i Wychowanków, który zorganizowano w dniach 27-28 czerwca. Inicjatorem tego spotkania był ówczesny dyrektor szkoły Marian Rawa, a przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego – Eugeniusz Bondarczuk.
Założenie pierwszej kroniki szkolnej – dokonała tego Maria Keczmerska.
1961 – Kolejna reforma programowa, która doprowadziła do zmiany profilu nauczania w liceum, w tym nauczania przedmiotów praktycznych. Zmusiło to m.in. władze szkoły do zadbania o stworzenie własnej pracowni zajęć technicznych (co udało się zrealizować w 1965 r.).
1963 – Liceum zyskuje nowe sale lekcyjne po szkole podstawowej, która wyprowadziła się do nowej siedziby. To pozwala na stopniowy rozwój infrastruktury szkoły, wzmocniony przeprowadzanymi pracami modernizacyjnymi w kolejnych latach tej dekady.1973 – Z okazji zbliżającej się 50. rocznicy utworzenia liceum Rada Pedagogiczna postanowiła po raz kolejny postarać się o uzyskanie imienia. Tym razem na patrona wybrano instytucję – pierwsze nieformalne ministerstwo oświaty w Europie, czyli Komisję Edukacji Narodowej. Starania czynione od roku 1972 zakończyły się sukcesem; 24 lutego tego roku odbyły się uroczystości związane z nadaniem imienia szkole.
II Zjazd Absolwentów i Wychowanków liceum, zorganizowany w 50. rocznicę jego powstania. Uroczystości z 23 i 24 czerwca przyciągnęły blisko 300 osób związanych z historią przasnyskiego liceum.
1977 – Wprowadzenie specjalnego odznaczenia szkolnego dla najlepszych uczniów, tzw. Złotej Tarczy z Laurem. Pierwszymi osobami, które uhonorowano w ten sposób, byli: Danuta Bednarska, Bożena Cichowska, Joanna Florysiak, Danuta Gosiewska, Grażyna Jabłońska, Anna Karpińska, Bożena Lewandowska oraz Jarosław Majewski.1983 – Obchody 60-lecia szkoły; jej główną część zorganizowano 11 czerwca, z udziałem wielu absolwentów i pracowników liceum.
1989 – Przasnyskie liceum wchodzi w okres przemian związanych ze zmianami ustrojowymi w kraju.1999 – Początki reformy oświatowej; powiat przasnyski nowym organem prowadzącym szkołę.
2002 – Początek remontu budynku szkolnego i budowy nowej sali gimnastycznej.2003 – 80-lecie Liceum Ogólnokształcącego im. KEN.
2004 – zakończenie budowy Sali gimnastycznej i oddanie jej do użytku.