• W grudniu 2021 r. Instytut Badań Edukacyjnych opublikował wskaźniki tzw. edukacyjnej wartości dodanej dla szkół ponadpodstawowych, tym razem dla lat 2019-2021. Słownikowa definicja edukacyjnej wartości dodanej (EWD) informuje, że jest to egzaminacyjny wskaźnik efektywności nauczania w danej szkole. Brzmi dość skomplikowanie, mówiąc zaś prościej, to wskaźnik, który w obiektywnym świetle pokazuje wartość szkoły, jakość procesu nauczania, skalę wsparcia ze strony nauczycieli i skutecznie demaskuje ewentualne mity. EWD informuje zatem, czy w danej szkole uczeń rozwinie swoją wiedzę i umiejętności, czy nie oraz czy i w jakim stopniu szkoła będzie mu w tym pomagać lub przeszkadzać. Co za tym idzie, dodatnia wartość wskaźnika dla danej szkoły wskazuje na ponadprzeciętną efektywność nauczania w skali kraju, natomiast ujemna – na efektywność niższą niż przeciętna. Naturalnie, im wyższy wskaźnik tym lepiej.

Niżej prezentuję EWD całkowitą (suma poszczególnych wskaźników z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, matematyki, języka polskiego i przedmiotów humanistycznych) dla reprezentatywnych liceów z terenu działania ostrołęckiej delegatury kuratorium oświaty, liceów z powiatu przasnyskiego i liceów z Ciechanowa.

Dyrektor LO im. KENw Przasnyszu

/-/