• Finałowe projekty "Zwolnionych z Teorii"

          • Nasi uczniowie po raz kolejny biorą udział w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii! – czyli najbardziej praktycznej olimpiadzie w Polsce, bo jedynej dotyczącej młodzieżowych projektów społecznych!

            W naszej szkole w tym roku powstały aż trzy projekty

            1. „Poznajmy sie(bie)”

             

            Ten projekt jest osnuty wokół relacji międzyludzkich i tego, jak bardzo są one istotne w naszym życiu. Pierwszym wydarzeniem, jakie zorganizowali członkowie grupy realizującej ten projekt, był wykład w naszej szkole o typach toksycznych osób, połączony z warsztatami. Następnie wszystkim naszym uczniom osłodzili święta, organizując świąteczny kiermasz ciast. Później grupa ruszyła działać poza murami naszej szkoły – członkowie zespołu przeprowadzili spotkania tematyczne w bibliotece miejskiej. Wystąpili w lokalnych szkołach podstawowych ze swoim teatrzykiem.

            Udało im się dotrzeć na ten moment do 700 osób, a jeszcze planują maraton filmowy. Wspólnie walczą o jak najlepszy wynik.🫸🫷

            2. „W Cudzysłowie”


            Ten projekt tworzy zespół dziewcząt, które za swój cel obrały szeroko pojętą kulturę i język polski! W swojej działalności pokazują, że kultura nie musi być elitarna i nudna, a wręcz przeciwnie – może być pasjonująca i przyjazna dla odbiorcy!
            To właśnie w ramach tego projektu odbył się w naszej szkole kulturalny teleturniej czy walentynki! Wspólnie udało im się dotrzeć do ponad 900 osób i właśnie podejmują walkę o Złotego Wilka – najlepszy projekt w Polsce wśród zgłoszonych do „Zwolnionych z Teorii”.

            3. „DalEKOwzroczne”


            Ten zespół to weterani poprzedniej edycji olimpiady! Ośmioosobowy zespół dziewcząt już drugi rok realizuje swój ekologiczny projekt, w ramach którego od ich początków udało się zgromadzić na ich wydarzeniach około 900 osób.
            W tej edycji projekt zorganizował aż 9 wydarzeń w całej Polsce – w tym jedno w naszej szkole.
            „DalEKOwzroczne” współpracują m.in. z przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, Team Europe, Green REV Institute i wieloma innymi znakomitymi partnerami! W tym roku planują powtórzyć swój zeszłoroczny sukces oraz zrealizować swój plan zdobycia Złotego Wilka! 👀

             Wszystkim projektom życzymy powodzenia na Wielkim Finale olimpiady już w maju i trzymamy kciuki za naszych aktywnych uczniów.

             

             

             

          • Finał Międzyszkolnego Turnieju Matematycznego Piórka

          • Ten tydzień stoi pod znakiem dalszych sukcesów matematycznych.

            Jeszcze w poniedziałek przeprowadziliśmy eliminacje szkolne XVII Międzyszkolnego Turnieju Matematycznego „Piórko”. To rywalizacja od lat organizowana przez I Liceum Ogólnokształcące w Ostrołęce. W zmaganiach najlepiej wypadł Karol Brzostek, a drugie miejsce ex aequo zajęli Stanisław Mikulski i Adrian Granecki (wszyscy klasa 1a). Oni też zostali naszymi wysłannikami na finał.

            Rywalizację drużynową zorganizowano 11 kwietnia w Ostrołęce. Do turnieju zgłosiło się sporo drużyn. Nasza ekipa była bardzo blisko sukcesu - zajęła w nim ostatecznie IV miejsce, choć do podium zabrakło bardzo niewiele. Wygrało I LO z Łomży.

            Opiekunem naszych mistrzów matematycznej „wagi piórkowej” był sor Maciej Mikulski.

            opracował Michał Wiśnicki

          • Wielki sukces Aleksandra Romasza w LXXV Olimpiady Matematycznej

          • Czekaliśmy, czekaliśmy i się doczekaliśmy. Na początku kwietnia z dalekich Końskich przyszła do nas wspaniała wiadomość: Aleksander Romasz z klasy IVA oficjalnie zyskał tytuł finalisty Olimpiady Matematycznej. To pierwsze od bardzo dawna (o ile nie pierwsze w ogóle!) takie osiągnięcie naszego liceum w zmaganiach edukacyjnych z tej dziedziny.

            Droga Olka do sukcesu zaczęła się jeszcze jesienią ubiegłego roku – kiedy zgłosił się do rywalizacji szkolnej kolejnej edycji olimpijskiej. Zachęcony przez swojego opiekuna sora Macieja Mikulskiego Aleksander postanowił sprawdzić się w najtrudniejszej ze wszystkich rywalizacji matematycznych na poziomie licealnym. Kolejno też przechodził etapy tych zmagań, aż wreszcie otrzymał zaproszenie na eliminacje centralne, które zaplanowano od 3 do 6 kwietnia w Końskich.

            Sam finał olimpijski trwał dwa dni, od wczesnych godzin rannych aż do popołudnia. Wieczorem był jeszcze czas na omawianie kolejnych zadań rozwiązanych podczas olimpiady. Zatem tak solidnej dawki królowej nauk niejeden by nie wytrzymał. Ale nie nasz Olek! Razem z sorem Mikulskim brali udział we wszystkich zajęciach, zgłębiając i tak ogromną już wiedzę na ten temat.

            Wyniki olimpiady ogłoszono na uroczystej gali 6 kwietnia. Wzięła w niej udział m.in. wiceminister oświaty Katarzyna Lubnauer, notabene doktor matematyki. Tam właśnie okazało się, że Aleksander Romasz uzyskał tytuł finalisty olimpijskiego. To daje mu już dzisiaj otwarte drzwi na wiele uczelni w całym kraju. On sam jeszcze nie zdecydował, jaki kierunek studiów wybierze, ale z pewnością będzie to coś z matematyką w tle.

            Ogromnie gratulujemy zarówno uczniowi, jak i jego opiekunowi. Olkowi życzymy powodzenia na maturze z innych przedmiotów (matematykę już teraz ma zdaną na 100%!), zaś jego opiekunowi – co najmniej tak samo zdolnych podopiecznych w przyszłości.

            opracował Michał Wiśnicki

          • KNOW AMERICA - ciąg dalszy

          • Przed dwoma miesiącami nasz uczeń Oliwier Ciborowski został wyróżniony w konkursie wiedzy o Stanach Zjednoczonych - I Know America. Otrzymał wówczas nagrodę, którą był trzydniowy wyjazd do Warszawy. Kulminacyjnym momentem tego pobytu było wręczenie dyplomów i nagród laureatom i wyróżnionym uczniom. Uroczystość odbyła się w rezydencji zastępcy ambasadora Stanów Zjednoczonych – Daniela Lawtona.                                                                                                    Program wizyty był bardzo urozmaicony. Zaproszeni uczniowie mieli możliwość obejrzenia przedstawienia “Ferdydurke” i wzięcia udziału w “Niewidzialnej wystawie”. Uczestniczyli także w warsztatach dotyczących otaczającej nas bioróżnorodności i linorytu. Na zakończenie uczniowie zostali zaproszeni do Varso Tower - najwyższego budynku w Unii Europejskiej - gdzie podczas warsztatów doskonalili sztukę pisania tekstów. A sam beneficjent, jak twierdzi, pozostaje pod ogromnym wrażeniem całego wydarzenia i ludzi, których miał okazję poznać.                                                       Oliwierowi jeszcze raz gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. W załączeniu relacja zdjęciowa z wyjazdu Oliwiera.

            Zdjęcia: Fundacja Wspomagania Wsi oraz fotografie własne Oliwiera Ciborowskiego

            Opracował: Robert Kozakowski

          • Spotkanie z nauką i kulturą w Trójmieście

          • W miniony piątek – 23.02.2024 r. – nauczyciel biologii – pan Zbigniew Sztuc – ze swoją klasą I C i grupą uczniów z klasy IV C zrealizował ambitny program wycieczki do Trójmiasta.

                      Pierwszym etapem tej wycieczki był pobyt w gdyńskim Centrum Nauki Experyment – edukacyjnej instytucji popularyzującej naukę w formie interaktywnych instalacji, pokazów i zajęć laboratoryjnych. Nasi licealiści – podzieleni na dwie grupy – aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach laboratoryjnych z zakresu biochemii. Poszerzali i utrwalali swoją wiedzę
            o enzymach, ich funkcjach i właściwościach, przeprowadzali doświadczenia pod kierunkiem pracowników laboratorium.

                      Potem nastąpił szybki przejazd do Gdańska na wystawę „Body Worlds Vital”. Wystawa ta gromadzi 160 anatomicznych okazów prawdziwych ludzkich ciał, które pokazują, jak wyrafinowane i kruche są nasze ciała. Tym okazom towarzyszą fascynujące instalacje multimedialne. Można więc zobaczyć ludzki organizm w zdrowiu i chorobie, porównać zdrowe ciała z ciałami, które uległy różnorodnym chorobom i schorzeniom. Jest to wyjątkowe spojrzenie na to, co dokładnie znajduje się pod naszą skórą.

                      Po wystawie oprowadzał nas młody naukowiec. Swoją rozległą wiedzą
            i sprawnym komunikowaniem się potrafił skupić uwagę uczniów, a trzeba przyznać, że ta wystawa wymaga od zwiedzających dobrej koncentracji
            i wzorowego zachowania się. Była to lekcja o zdrowiu i witalności, prawdziwe ludzkie ciała – „plastymaty” łączą medycynę ze sztuką.

                      Swego rodzaju odprężeniem, ulgą, ale i dobrą zabawą – po tej wystawie – stał się ostatni punkt programu wycieczki, czyli komediowy spektakl teatralny
            w siedzibie Domu Technika NOT. Nasi wycieczkowicze obejrzeli współczesną komedię o zabawnych relacjach rodzinnych i sąsiedzkich pt. „Jak Zabłodzki na mydle”.

                      Po relaksującym, pełnym humoru przedstawieniu cała grupa przeszła uliczkami gdańskiej Starówki do autokaru, by szczęśliwie wrócić do Przasnysza.

            opracował Zbigniew Sztuc

          • KEN na EUROWEEK

          • W dniach 19-23 lutego grupa 9 uczniów z klas pierwszych naszej szkoły, wraz z opiekunem Robertem Kozakowskim, miała okazję po raz pierwszy uczestniczyć w zajęciach pod nazwą EUROWEEK, które w tym roku odbywały się w Bystrzycy Kłodzkiej.

            Czym jest EUROWEEK i jakie są jego cele? Jest to impreza cykliczna, z ponad 20-letnią tradycją, która ma formę warsztatów prowadzonych w języku angielskim przez wolontariuszy z różnych krajów. W tym roku byli to studenci z Indonezji, Gruzji, Indii i Azerbejdżanu.

            Przygotowane przez nich aktywności miały bardzo różny charakter i cel. Najwięcej zajęć było nakierowanych na aktywizację szeroko rozumianych umiejętności językowych, przede wszystkim rozumienia ze słuchu oraz wypowiedzi na zadany temat. Były też ćwiczenia poprawiające umiejętności leksykalne, a także takie, w których uczniowie musieli wykazać się dużą kreatywnością, i to nie tylko językową, ale również plastyczną, aktorską i taneczną. Kolejnym komponentem warsztatów były bardzo ciekawe prezentacje przygotowane przez poszczególnych studentów dotyczące ich krajów pochodzenia. Po każdej z nich uczniowie mogli zadawać swoje pytania, korzystając z  możliwości dowiedzenia się rzeczy, które trudno znależć w podręcznikach szkolnych.

            Z mojego, nauczycielskiego punktu widzenia nie mniej ważnym walorem EUROWEEKA jest konieczność wyjścia ze swojej strefy komfortu w sytuacjach, kiedy trzeba  zaprezentować się publicznie, a także pracować z osobami, których się wcześniej nie znało. Jestem przekonany, że takie sprawdzanie się na tle innych, a współpracowaliśmy w grupie z licealistami z Wejherowa, może dać dużo pewności siebie, co w szkole i w życiu jest rzeczą bardzo przydatną.

            Podsumowując, sądzę, że pierwszy EUROWEEK w historii KENA należy uznać za zdecydowanie udany, zwłaszcza że spędziliśmy go w scenerii malowniczo położonej Bystrzycy Kłodzkiej i zwiedzanego po drodze przepięknego pałacu w Mosznej, a także w sympatycznym towarzystwie młodszych koleżanek i kolegów z przasnyskiej SP2, których gorąco zachęcaliśmy do przyjścia do naszej szkoły w przyszłości.                                           

            Opracował: Robert Kozakowski

          • Spotkanie z Bogdanem Wrzochalskim

          •  

            Dnia 20 lutego  do naszej szkoły niespodziewanie zawitał dr Bogdan Wrzochalski - dyplomata, chargé daffaires na Słowacji, publicysta oraz wykładowca akademicki. Jako że nasz gość interesuje się Stanami Zjednoczonymi, chętnie spotkał się z naszym uczniem z klasy 2C Oliwierem Ciborowskim, wyróżnionym niedawno w konkursie wiedzy o USA I Know America.

            Pan Bogdan Wrzochalski podzielił się z naszym uczniem ogromną wiedzą i zdobytym przez lata doświadczeniem. Była to wspaniała okazja dla Oliwiera, by poszerzyć swoje horyzonty.

            Uczestnicy dyskusji na koniec wspólnie stwierdzili że taką rozmowę trzeba będzie kiedyś dokończyć.

          • Bardzo kulturalna Familiada

          • Uczennice naszej szkoły: Alicja Kołakowska oraz Julita Przewodowska wpadły na znakomity pomysł łączący dobrą zabawę z edukacją kulturalną. A że od pomysłu do realizacji był już tylko jeden krok… I tak w piątek 2 lutego mnóstwo zaproszonych gości mogło wziąć udział w bardzo oryginalnej i bardzo kulturalnej Familiadzie.

            Alicja i Julia to uczennice klasy III B. Od września są członkiniami grupy edukacyjnej o oryginalnej nazwie „W Cudzysłowie”. Grupa ta bierze udział w tegorocznej edycji Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Dziewczyny promują kulturę żywego słowa i krzewią wiedzę z tego zakresu na różne sposoby. Jednym z nich zaś była udział wspomniana Familiada.

            W zabawie wzięły udział dwie drużyny. W pierwszej zasiedli uczniowie – wśród nich były m.in. Zuzanna Żmijewska i Michalina Winnicka. Co ważne, obie uczennice również biorą w Olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”, choć w dwóch innych zgłoszonych drużynach konkursowych. Ich drużynowymi partnerami byli: Zuzanna Cesarek, Maja Łyszkowska oraz Bartłomiej Tyciński.

            Naprzeciwko nich zasiedli nieco dojrzalsi reprezentanci liceum oraz zaprzyjaźnionych instytucji: Anna Nachtygal, ucząca w KEN-ie języka niemieckiego i religii, Renata Żmijewska, dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej z Krasnego, Tomasz Gajewski z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, Arkadiusz Chmielik – radny Rady Miejskiej w Przasnyszu oraz Michał Wiśnicki – polonista z naszego liceum.

            Niemal godzinne zmagania obserwowali zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m.in. senator RP Krzysztof Bieńkowski, starosta przasnyski Paweł Mostowy czy burmistrz Przasnysza Łukasz Chrostowski. Honory gospodarza pełnił oczywiście dyrektor Piotr Kołakowski.

            Choć rywalizacja była bardzo zacięta, zwycięzca mógł być tylko jeden. I tu – choć nieznacznie – lepsi okazali się młodsi uczestnicy zabawy. Brawa należą się jednak wszystkim startującym, a przede wszystkim – inicjatorkom za tak wspaniały pomysł łączenia zabawy z nauką.

          • Lekcja biologii w Akwarium Gdyńskim

          • Uczniowie klasy III C oswajali się z metodologią badawczą w warunkach laboratoryjnych podczas pobytu w Trójmieście.

            Klasa III C – profil biologiczno-chemiczny – pod kierunkiem swojego nauczyciela biologii, pana Zbigniewa Sztuca – miała okazję skonfrontować zdobywaną wiedzę w szkole
            z ćwiczeniami laboratoryjnymi. Tak się stało 8 grudnia br. podczas pobytu uczniów tej klasy
            w Gdyni i Gdańsku. W programie wycieczki znalazły się atrakcyjne i ciekawe – zwłaszcza
            z naukowego punktu widzenia – zajęcia.

            Najpierw cała grupa (24 uczniów) przybyła do Akwarium Gdyńskiego. Tu pod okiem fachowców – z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej – uczniowie poszerzali swoją wiedzę o niesamowitych przystosowaniach ryb, które to przystosowania pozwalają im żyć
            w środowisku wodnym. Następnie w kilkuosobowych podzespołach – przy użyciu narzędzi preparacyjnych i kart pracy – przeprowadzili analizę ichtiologiczną śledzia.

            Po krótkiej przerwie młodzi badacze z naszej szkoły zapoznali się z podstawową systematyką bezkręgowców, których życie związane jest z morzem. Prezentacji multimedialnej towarzyszył pokaz bogatej kolekcji zwierząt osiadłych i wolnożyjących, zebranych przez naukowców podczas dawnych wypraw. Uczniowie posługiwali się mikroskopami, żeby przyjrzeć się z bliska i porównać budowę gąbek, mięczaków itp. Korzystali też z kart pracy, które pozwalały im utrwalić i usystematyzować uzyskane informacje.

            Wreszcie przyszedł czas na samodzielne zwiedzanie i podziwianie tak bogatego
            i różnorodnego podwodnego świata fauny, o czym mogą świadczyć liczne zdjęcia wykonane przez młodzież.

            Kolejnym etapem wycieczki były zajęcia w Centrum Nauki Experyment – biochemia
            w praktyce. Te zajęcia miały na celu zapoznanie uczniów ze sposobem wykonywania samodzielnych doświadczeń – zgodnie z instrukcją – a także poprawne prowadzenie obserwacji zjawisk i formułowanie wniosków. Uczestnicy zajęć zaznajomili się z rolą i mechanizmem działania enzymów, wpływem czynników fizyko-chemicznych na przebieg katalizy enzymatycznej itp. Byli wyjątkowo skupieni i zaciekawieni przebiegiem poszczególnych procesów biochemicznych.

            Wreszcie przyszedł czas na Gdańsk, a ściślej mówiąc – zwiedzanie stałej wystawy
            w Muzeum II Wojny Światowej. Zostało one otwarte w 2017 roku jako jedno z największych muzeów na świecie. Jego główną misją jest pokazanie losów Polski podczas największego konfliktu w dziejach ludzkości. Jest to niezwykle żywa opowieść o bohaterach wojny,
            o codzienności cywilów, o dążeniu do wolności i nieodwracalnych skutkach wojny. Nasza wizyta w tym muzeum stała się niezwykle wzruszającą lekcją historii, o której nie wolno nam zapomnieć.

            Jeszcze tylko spacer w zimowej scenerii po reprezentacyjnym placu w Gdańsku – Długim Targu – i szczęśliwy powrót do domu.

            Franciszek Kurkowski,

            Zbigniew Sztuc

          • Słodko-piernikowa eskapada uczniów KENa

          • Ponieważ życie szkolne często obfituje w gorzkie momenty prawdy, uczniowie klas IIIa i IIIc wraz z opiekunami w osobach pana Dyrektora Piotra Kołakowskiego oraz nauczycieli Edwarda Orłowskiego, Macieja Mikulskiego i Roberta Kozakowskiego, postanowili je nieco osłodzić.

            Okazją do tego było zaproszenie wystosowane do szkoły przez jej absolwenta, a obecnie dyrektora jednej z największych i najnowocześniejszych cukrowni w Polsce znajdującej się w Chełmży, pana Tomasza Soliwodzkiego oraz Prezesa Zarządu Nordzucker Polska S.A. pana Marcina Lechowskiego .

            Wizyta z KENa odbyła się w ramach Dni Otwartych Cukrowni. Nasi uczniowie mieli okazję wysłuchać prezentacji pani Anny Kościańskiej dotyczącej koncernu Nordzucker, będącego właścicielem cukrowni. Pan Dyrektor Tomasz Soliwodzki wprowadził nas w meandry historii i dnia dzisiejszego Cukrowni Chełmża, zaś pan dr Piotr Wawro, który jest członkiem ścisłego kierownictwa koncernu Nordzucker AG, opowiedział o cyfrowych i technologicznych innowacjach wprowadzanych w cukrownictwie, ze szczególnym uwzględnieniem zmian w koncernie. W dalszej części pałeczkę przejęły instytucje edukacyjne. Najpierw pan Dyrektor Piotr Kołakowski przedstawił prezentację dotyczącą naszej szkoły, po której podziękował panu Dyrektorowi Tomaszowi Soliwodzkiemu za zaproszenie i serdeczne przyjęcie. Następnie głos zabrał pan profesor Andrzej Baryga, Prodziekan ds. Rozwoju Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej, który wraz z przybyłymi studentami opowiadał o studiach na swojej uczelni.

            Po zakończeniu części teoretycznej wszyscy jej uczestnicy zwiedzili fabrykę przyjrzeli się procesowi produkcji cukru.

            Ostatnim punktem programu wycieczki była wizyta w Żywym Muzeum Piernika w Toruniu, gdzie zostaliśmy wprowadzeni w szczegóły procesu produkcji tych sławnych ciastek.

             Podsumowując, trzeba uznać wycieczkę za bardzo udaną i pożyteczną. Kto wie, może kiedyś któryś z naszych uczniów złapie cukrowniczego bakcyla?

          • Sound in the Silence

          • W październiku czternastu uczniów naszej szkoły wzięło udział w międzynarodowym projekcie Sound in the Silence organizowanym przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność. Przasnyski KEN, jako jedyna spośród szkół europejskich, został zakwalifikowany do obu tegorocznych edycji. Było to możliwe dzięki dużej ilości punków uzyskanych w procesie rekrutacji szkół. Osobą odpowiedzialną za aplikację jak i za cały projekt była nauczycielka języka angielskiego, Pani Olga Mikulska. Sound in the Silence to interdyscyplinarny projekt z pogranicza sztuki, edukacji i historii. Jego uczestnicy – uczniowie z Polski, Niemiec, Rumunii i Chorwacji – odwiedzili miejsca pamięci w Berlinie i w Chorwacji, by wziąć udział w zajęciach i warsztatach prowadzonych przez edukatorów i artystów.

            Od 3 do 10 października Jacek Konkolewski, Barbara Gruszka, Julia Skawińska, Bartosz Łączyński, Patryk Czarkowski, Tomasz Królicki i Patryk Górczyński uczestniczyli w berlińskiej edycji projektu, która odbyła się w Wannsee, miejscu historycznej konferencji z 1942 roku. Oprócz domu konferencji, uczestnicy projektu zwiedzili również Muzeum Żydowskie w Berlinie oraz miejsca upamiętniające ofiary nazizmu.

            Zofia Pędrak, Martyna Makowska, Ewa Gałązka, Wiktoria Chrzanowska, Dominika Soból, Alicja Goś i Katarzyna Mordwa to uczestniczki chorwackiej edycji w Jasenovac, trwającej od 16 do 23 października. Uczniowie zwiedzili obozy zagłady w Jasenovac, Usticy i Starej Gradisce.  

            Bezpośredni  kontakt z historią stał się dla młodzieży inspiracją do wspólnych działań artystycznych: swoje refleksje i spostrzeżenia młodzi twórcy zamienili w spektakle oparte na dźwięku, słowie i ruchu. W przygotowaniach pomagali im: raper i producent Dan Wolf (USA), choreografka Katarina Rampackova (Słowacja), performer Sean Palmer (Wielka Brytania), moderatorka Tetiana Krukovska (Ukraina) oraz edukatorzy z Miejsc Pamięci w Berlinie i Jasenovac. Efekt ich pracy został uwieczniony na filmie dokumentalnym, który będzie można zobaczyć już wkrótce.

            Projekt prowadzony był w języku angielskim, a jego doskonała znajomość była jednym z warunków udziału.

            opracowała Olga Mikulska

          • Sto lat, drogi KEN-ie!

          • Rok 2023 jeszcze się nie skończył. Możemy jednak powoli przechodzić do podsumowań tego, co w ostatnich 10 miesiącach działo się w murach przasnyskiego liceum ogólnokształcącego. A działo się mnóstwo – w końcu w tym roku świętujemy 100-lecie istnienia!

            Pierwsze przygotowania do tak zacnego jubileuszu ruszyły jeszcze w grudniu 2022 roku. Wydarzeń tych było co niemiara i o wszystkich będziemy mieli okazję jeszcze napisać. Teraz jednak chcemy przypomnieć w skrócie to, co działo się tuż przed głównymi obchodami zaplanowanymi na 29 września. Zanim zaprosiliśmy wszystkich na Zjazd Absolwentów, przeżyliśmy mnóstwo wzruszeń przy okazji innych wydarzeń i uroczystości. Tylko we wrześniu udało nam się zorganizować samodzielnie lub wespół z partnerami 4 różne wydarzenia kulturalne. Chronologicznie były to:

             

            1. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać Stefana Gołębiowskiego, znakomitego poety i pedagoga LO im. KEN

            Tablica zawisła na holu głównym naszej szkoły. Została ufundowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, przy wsparciu finansowym samorządu miejskiego i powiatowego. W piątek, 8 września, odbyła się oficjalna prezentacja tablicy – wzięli w niej udział nauczyciele i uczniowie naszej szkoły, a także zaproszeni goście.

             

            2. Wernisaż wystawy upamiętniającej 100-lecie istnienia LO im. KEN

            Wspólnie z Muzeum Historycznym w Przasnyszu przygotowaliśmy wystawę historyczną, na którą składały się fotografie archiwalne z poprzednich dekad, dokumenty i pamiątki po uczniach i nauczycielach sprzed lat. Wernisaż zbiegł się w czasie z odsłonięciem tablicy ku czci Stefana Gołębiowskiego, mogliśmy więc oba wydarzenia świętować jednego dnia.

             

            3. Poświęcenie figury św. Stanisława Kostki, odsłoniętej na parterze naszego liceum

            Figura świętego przez lata witała gości od samego wejścia do naszej szkoły. Około 1940 roku, w czasie okupacji niemieckiej, została jednak zniszczona. Już po zakończeniu działań wojennych nie było politycznego klimatu do jej przywrócenia. Trzeba było czekać aż do obchodów stulecia. Impuls, który wyszedł od p. Waldemara Krzyżewskiego, przasnyskiego społecznika, pozwolił na przywrócenie figury i jej powrót na właściwe miejsce. W piątek, 15 września, odbyła się z tej okazji specjalna uroczystość, z udziałem m.in. biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego.

             

            4. Wernisaż wystawy pracowni batiku „Mamut”

            Tuż przed samym Zjazdem Absolwentów, 27 września, w auli szkolnej odbył się kolejny event w ramach obchodów stulecia. Tym razem był to wernisaż wystawy prezentującej portrety przasnyskich nauczycieli LO im. KEN. Ponad 20 prac ilustrujących nieżyjących już pedagogów z liceum przygotowała przasnyska pracownia batiku „Mamut” kierowana przez Tomasza Jakubowskiego.

            Temu wydarzeniu towarzyszyły także inne uroczystości. Pierwszą z nich była wystawa poplenerowa konkursu plastycznego pt. "Zakątek Przasnysza, który zadziwia lub szpeci". Była to 4. edycja konkursu organizowanego dla uczniów przez panią Grażynę Rogowską. Dodatkowo odbył się też wernisaż fotografii lokalnej artystki Ewy Łukasiak poświęcony również zakątkom Przasnysza.

            W naszej galerii zdjęć uchwyciliśmy najciekawsze momenty każdej z imprez towarzyszących stuleciu. Mamy nadzieję, że przywołają one miłe wspomnienia każdej osobie, która uczestniczyła w którejś z nich.

             

            Osoby zainteresowane pełną fotorelacją z obchodów 100-lecia szkoły proszone są o kontaktowanie się z Panem Maciejem, tel. 508340775, e-mail: profoto@biznespoczta.pl

          • Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia figury św. Stanisława Kostki

          • Kolejna odsłona zbliżającego się wielkimi krokami Jubileuszu 100-lecia istnienia Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu za nami.

            ​15 września 2023 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia ufundowanej przez absolwentów figury św. Stanisława Kostki dłuta pana Piotra Grabowskiego. Sam moment odsłonięcia figury poprzedziła uroczysta Msza Św. w kościele farnym celebrowana przez księdza biskupa Szymona Stułkowskiego, w której uczestniczyła cała społeczność szkolna, poczty sztandarowe przasnyskich szkół oraz zaproszeni goście.

            ​Po przemarszu wszystkich do budynku liceum miała miejsce dalsza część uroczystości. Na początku głos zabrał pan dyrektor Piotr Kołakowski, który przedstawił zebranym historię figury św. St. Kostki w murach szkoły, a także podziękował sponsorom dzieła: Bożenie i Krzysztofowi Bieńkowskim, Irenie i Andrzejowi Dołęgom, Małgorzacie i Krzysztofowi Jasińskim, Piotrowi Kaszubowskiemu, Elżbiecie Krzyżewskiej-Królikowskiej i Marcinowi Królikowskiemu, Wiesławie i Waldemarowi Krzyżewskim, Janinie Stachowskiej-Mazurek i Antoniemu Mazurkowi, Barbarze i Andrzejowi Nałęcz oraz Wiktorii i Andrzejowi Wróblewskim. Następnie odsłonięcia i poświęcenia figury dokonał Jego Ekscelencja ks. bp. Szymon Stułkowski. Był to niewątpliwie wzruszający moment nie tylko dla społeczności szkolnej, ale również obecnych absolwentów.

            ​Serdecznie dziękujemy gościom, którzy zechcieli wraz z nami przeżywać to wyjątkowe wydarzenie.

          • Matematycy już działają!

          • Tym razem wyjazdowo, uczestnicząc w VII Dniu Popularyzacji Matematyki  - ogólnopolskiej imprezy organizowanej przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej przy współudziale wybitnych popularyzatorów matematyki z całego kraju.

            Uczniowie klasy 3a i 4a wraz z opiekunem i inicjatorem matematycznego wypadu, panem Maciejem Mikulskim, mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć matematycznych oraz związanych z zastosowaniami matematyki. Brali udział w wykładach, warsztatach, pokazach oraz grach, a także obejrzeli wystawy i filmy o tematyce matematycznej. Była też okazja do zmierzenia się z zadaniami olimpijskimi, poznania matematyków z całej Polski oraz dobrej matematycznej zabawy.

            Uczniowie klasy maturalnej nie omieszkali zajrzeć na Warszawski Salon Maturzystów Perspektywy 2023 w gmachu głównym Politechniki.

            opracowała Olga Mikulska

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

          • Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2023/2024 miała miejsce w pachnącej nowością sali gimnastycznej, niedawno oddanej do użytku po gruntownej modernizacji. Tu właśnie dyrektor Piotr Kołakowski powitał zaproszonych gości, grono pedagogiczne oraz uczniów. Szczególnie ciepło została przywitana młodzież, która w tym roku rozpoczyna edukację w naszej szkole. Ten rok będzie dla przasnyskiego liceum wyjątkowy, obchodzić bowiem będziemy 100-lecie istnienia. Pan dyrektor w swoim wystąpieniu podkreślał wyjątkowość zbliżających się dni i wydarzeń. W podobnym tonie wypowiedział się obecny starosta przasnyski Krzysztof Bieńkowski. Pan starosta także wskazywał na ważność zbliżającego się jubileuszu, a jednocześnie uwypuklił to, że centralne wydarzenia 100-lecia odbędą się w odnowionych murach szkoły. Po części oficjalnej wszyscy uczniowie rozeszli się do klas na pierwsze spotkanie z wychowawcami

          • Szkolny Konkurs Plastyczny „Zakątek Przasnysza, który zadziwia lub szpeci”

          •  

            Dnia 21.08.2023r. w Auli Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Przasnyszu został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Plastyczny „Zakątek Przasnysza, który zadziwia lub szpeci”. Jest to już IV edycja konkursu, która została zorganizowana  w tym roku w związku z obchodami  100-lecia szkoły.

             

            Organizatorami konkursu byli: Dyrekcja Szkoły oraz nauczycielka Plastyki Grażyna Rogowska.

             

            Celem konkursu było:

            - zwrócenie uwagi na piękno i mankamenty naszego miasta,

            - wskazanie na pozytywne i  negatywne oddziaływania środowiska na region,

            - dbałość o środowisko przyrodnicze i kulturowe miasta,

            - rozwijanie wrażliwości artystycznej i zainteresowań plastycznych wśród młodzieży licealnej,

            - próba „rozmowy” z młodymi ludźmi za pomocą dzieł plastycznych oraz popularyzacja twórczości utalentowanych uczniów.

             

            Jury obradowało w składzie:

            Starosta Przasnysza Krzysztof Bieńkowski - przewodniczący Jury,

            członkowie:

            Dyrektor Szkoły Piotr Kołakowski

            Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu Agnieszka Brykner

            oraz pracownicy muzeum Anna Wróblewska i Monika Gutowska

            fotograf regionalny Ewa Łukasiak

            Instruktor MDK Krzysztof Gadomski

            Plastyk Tomasz Jakubowski

            Plastyk Mariusz Nawrocki

             

            Na konkurs wpłynęło 40 prac malarskich.  Komisja  oceniała je według następujących kryteriów: zgodność pracy z tematem, walory estetyczne,  treść, kompozycja, wrażenie artystyczne, światło, barwa, oryginalność i pomysłowość.

             

            Wyniki obrad Jury:

            I miejsce - Julia Przewodowska  IIB

            II miejsce - Beata Pawelczyk IIC

            III miejsce - Gabriela Niestępska IC, Patrycja Rasińska IC, Katarzyna Mordwa IC

            Wyróżnienia: Magdalena Stefańska IG, Amelia Korba IG, Anna Jurczak IG, Paulina Muszkiewicz IIC, Alicja Sztych IG, Zuzanna Kuliś IG, Wiktoria Rutkowska IA, Lena Michalska IA, Natalia Tomaszewska IG, Hanna Wąsowska IG.

             

            Wernisaż wystawy odbędzie się w gmachu Liceum w dn. 27.09.2023r. o godz. 1700. Serdecznie zapraszamy.

             

            Podziękowania dla wszystkich uczestników oraz gratulacje dla  zwycięzców!!!

             

             opracowała Grażyna Rogowska

            Fot. Ewa Łukasiak

                   Fot. Bogdan Zembrzuski

          • Wycieczka do słonecznej Italii

          • To były piękne dni! 45 uczniów z LO im. KEN ruszyło na przełomie maja i czerwca na wycieczkę do Włoch. To najważniejszy znak, że po epidemii Covid 19 pozostało już tylko wspomnienie.  

            Wiosenna eskapada rozpoczęła się od Wenecji – miasta leżącego na kanałach i wyspach nad Adriatykiem, w tzw. Legunie Weneckiej. Tu obowiązkowo plac i bazylika św. Marka, kościół św. Jerzego wraz z wieżą i panoramą na całą Wenecję, arsenał i miejscowe zabytki. Kolejnym miastem leżącym na trasie naszej podróży była Florencja. W niej uczniowie mieli okazję podziwiać cudowną katedrę Santa Maria del Fiore oraz bazylikę mniejszą Kościół św. Krzyża. Tu pochowano takie osobowości jak Dante Alighieri, Machavelli czy Galileusz – słynne dla świata literatury, fizyki i matematyki.

            Następnym przystankiem była nie mniej słynna Piza, gdzie wycieczkowicze obejrzeli najpiękniejszą krzywą wieżę na świecie. Potem był już głównie Rzym i Watykan, z obowiązkową wręcz wizytą w bazylice św. Piotra wraz z podziemiami i grobami papieskimi, a także chwila zadumy przy grobie naszego rodaka – papieża Jana Pawła II. Po wizycie w Watykanie nadszedł czas na Koloseum rzymskie oraz wizyta w tzw. „Starym Rzymie”, czyli Forum Romanum.

            Drugi, tzw. rzymski dzień – to prawdziwa uczta dla oczu, w tym największa rzymska fontanna di Trevi, słynne Schody Hiszpańskie, Panteon rzymski, Piazza Navona z cudowną fontanną 4 rzek (Berniniego) oraz odpoczynek na placu argentyńskim wraz ze skosztowaniem włoskiej pizzy.

            Przedostatnim punktem wycieczki był Asyż – ze świątynią San Damiano i bazyliką św. Franciszka. Potem już tylko obowiązkowe zakupy podarunków w sklepie franciszkanów oraz regionalnych sklepach i wytwórniach. W drodze powrotnej zaś udało się jeszcze zatrzymać w Bibione nad Adriatykiem – była więc chwila relaksu na kąpiel słoneczną i popluskanie się w morzu. Po czym wypoczęci udali się w drogę powrotną do kraju.

            Wycieczka odbywała się pod czujnym okiem opiekunów: Dariusza Wojtali, Grażyny Rogowskiej, Ryszardy Wierzbickiej oraz Jana Nałęcza.

          • English Ace 2023

          • Fani języka angielskiego z KENa  nie ustępują pola matematykom i coraz chętniej i liczniej biorą udział w konkursach sprawdzających znajomość języka Szekspira. Tak też było w przypadku ogólnopolskiego konkursu English Ace, którego wyniki niedawno do nas dotarły. Wyniki, z których możemy być dumni! W szczegółach prezentują się one następująco:

            • wśród klas pierwszych Tomasz Królicki zajął pierwsze miejsce w województwie mazowieckim i 10 w kraju, Maja Sumińska była 2 w województwie i 13 w kraju, a Patryk Górczyński był 3 na Mazowszu i 18 w kraju; wysokie lokaty zajęli również Jakub Rudziński (7 na Mazowszu i 44 w kraju), Katarzyna Mordwa (9 na Mazowszu i 68 w kraju), Aniela Valentić (16 na Mazowszu i 139 w kraju), Patryk Czarkowski (24 na Mazowszu i 218 w kraju) , Amelia Kucińska (27 na Mazowszu i 254 w kraju),  Daria Balkowska (34 na Mazowszu i 296 w kraju), Anna Jurczak (37 na Mazowszu i 308 w kraju)
            •  spośród uczniów klas drugich i trzecich najwyższą lokatę zajęła Zofia Pędrak, której wynik był 9 na Mazowszu i 69 w kraju, zaś Zuzanna Jakubowska była 18 w województwie i 134 w kraju.

            Konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Inicjatywa promuje talenty i osiągnięcia uczniów oraz pomaga im kształtować ważne kompetencje osobiste.

            Laureaci konkursu to podopieczni Pani Olgi Mikulskiej, Pani Anny Krajewskiej, Pani Żanety Litke i Pana Roberta Kozakowskiego.

          • Wycieczka do Szwajcarii, Francji i Włoch

          • W daniach 3-10 czerwca br. uczniowie z naszego LO udali się na tradycyjną wycieczkę po Europie. Po kilku latach przerwy, spowodowanej pandemią, ponownie wyruszyliśmy na podbój południowej Europy. Po wcześniejszych wyprawach, gdzie wyjeżdżaliśmy do Hiszpanii, Grecji, Wielkiej Brytanii czy Skandynawii, wybór padł na trasę obfitującą w wiele atrakcji przyrodniczych i architektonicznych….

            W Szwajcarii głównym punktem programu był słynny wodospad Rheinfall na Renie, gdzie szum spadającej wody powodował, że wręcz trudno było rozmawiać. Odbyliśmy też rejs po Renie, umożliwiający podziwianie wodospadu w całej okazałości. Szwajcaria to oczywiście bogactwo i słynne banki, zatem nie mogło na trasie wycieczki zabraknąć Zurychu. Elegancka Bahnhofstrasse, Kościół św. Piotra, Kościół Fraumünster, słynący z witraży Marca Chagalla zachwyciły wszystkich.

            Najwięcej czasu spędziliśmy we Francji, która jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych krajów świata. I najczęściej odwiedzany przez turystów. Na początek szok termiczny (dosłownie!). Pojechaliśmy do alpejskiego kurortu Chamonix, gdzie zdecydowaliśmy się na wjazd kolejką na Auguille du Midi liczący 3 842 m n.p.m. Na takich wysokościach temperatura sięgała -4 st. a wszechobecne lodowce dopełniały uroku alpejskich krajobrazów. Następnie udaliśmy się do Annency, stolicy Sabaudii, zwanej „alpejską Wenecją”. Pola Marsowe, ogrody publiczne, Kościół św. Maurycego i Katedra św. Piotra, wzgórze z zamkiem, Pałac Wyspowy – to najważniejsze atrakcje tego miasta.

            Kolejnego dnia odbyliśmy przejazd przez Wielki Kanion Rzeki Verdon – jeden z cudów natury we Francji. Spływająca z Alp rzeka, klucząc między wapiennymi wzniesieniami tworzy imponujące urwisko. Sesjom zdjęciowym i filmowym nie było wręcz końca.

            Kolejne dni spędziliśmy na słynnym Lazurowym Wybrzeżu na południu Francji. Pierwszym punktem było Cannes, gdzie odbywa się doroczny festiwal filmowy. Stare Miasto - Le Suquet, Pałac Festiwalowy, promenada gwiazd, bulwar La Croisette, hotele: Carlton, Noga Hilton na wszystkich zrobiły wrażenie. Kolejnym punktem była wizyta w perfumerii Fragonard, gdzie zaprezentowano nam tajniki produkcji perfum słynących na cały świat. Oczywiście ich urokowi nie mogliśmy się oprzeć i niejeden zakup zostało dokonany.

            Nie mogło zabraknąć nas w stolicy Lazurowego Wybrzeża, czyli w Nicei, miasta urokliwie położonego nad Zatoką Aniołów: Stara Nicea z Katedrą Ste-Reparate, wzgórze zamkowe, Park Alberta I, słynna Promenada Anglików. Zwiedzaniu nie było wręcz końca.

            Pobyt na południu Europy nie byłby zaliczony, gdyby nie pobyt na plaży… Dlatego udaliśmy się do włoskiego Celle Liguere, gdzie cały dzień spędziliśmy na odpoczynku nad Morzem Liguryjskim, będącym częścią Morza Śródziemnego.

            Niestety, przyszedł czas na powrót do Polski. Po drodze zatrzymaliśmy się na cały dzień w Mediolanie. Stadion San Siro, gdzie swoje mecze rozgrywają znane kluby AC Milan i Inter, Porta Sempione, Ogrody Sempione, Palazzo Litta, Zamek Sforzów, Via Dante, Piazza Mercanti, Palazzo della Ragione, Piazza Duomo ze wspaniałą gotycką katedrą, Palazzo Reale, Galeria Wiktora Emanuela II (wytworne centrum handlowe zwane „salonem miasta”), Palazzo Marino, La Scala (światowej sławy opera)… Na cały dzień to i tak sporo J

            Nadszedł jednak czas zakończenia wycieczki. Oczywiście wspomnieniom jeszcze długo nie będzie końca. Mamy nadzieję, że nasza eskapada będzie dla uczniów inspiracją i rozbudzi chęć do dalszego poznawania świata. Świat jest bardzo różnorodny a przez to bardzo ciekawy… Warto go poznawać!

            opracował Marek Rozicki

    • Kontakty

      • Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Przasnyszu
      • 29 752-23-36 29 752-26-18
      • Św. St. Kostki 15 06-300 Przasnysz Poland
      • DYREKTOR PRZYJMUJE INTERESANTÓW W KAŻDY PONIEDZIAŁEK W GODZINACH 9.00-10.30 LUB W INNYCH TERMINACH PO UZGODNIENIU TELEFONICZNYM
  • Galeria zdjęć

      brak danych